Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Philby

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα αυτούς που έκαναν αίτηση "προς έκδοση οικοδομικής άδειας"? Στα στοιχεία από κάτω βάλατε τετραγωνικά ?? Γενικώς ποια κουτάκια συμπληρώνονται σε αυτήν την περίπτωση?? Ευχαριστώ, κάθε διευκρίνηση από "παθόντες" , πολυ πολυ χρήσιμη!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

παίδες, αν σε οικόπεδο που είναι εντός σχεδίου, χωρίς να έχει γίνει η πράξη εφαρμογής, πληρωθεί το παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια δεν γίνει πράξη εφαρμογής, τότε τι γίνεται???

θα πρέπει να κάνει τοπική πράξη και να προχωρήσει σε άδεια κανονικά;:: ή γίνεται κάτι άλλο...;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ πάνω στο θέμα αυτούς που έκαναν αίτηση "προς έκδοση οικοδομικής άδειας"? Στα στοιχεία από κάτω βάλατε τετραγωνικά ?? Γενικώς ποια κουτάκια συμπληρώνονται σε αυτήν την περίπτωση?? Ευχαριστώ, κάθε διευκρίνηση από "παθόντες" , πολυ πολυ χρήσιμη!!

 

Βάζεις τα τετραγωνικά που πάνε προς έκδοση οικοδομικής άδειας, έτσι θα υπολογισθεί και το ανάλογο παράβολο.

Δεν πιστεύω να προχωρά η δήλωση σου χωρίς αυτά. Τι παράβολο θα πληρώσεις?

 

Καλησπέρα,

 

παίδες, αν σε οικόπεδο που είναι εντός σχεδίου, χωρίς να έχει γίνει η πράξη εφαρμογής, πληρωθεί το παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια δεν γίνει πράξη εφαρμογής, τότε τι γίνεται???

θα πρέπει να κάνει τοπική πράξη και να προχωρήσει σε άδεια κανονικά;:: ή γίνεται κάτι άλλο...;;;;

 

Πρίν κάνεις την ένταξη, θα ρωτήσεις την πολεοδομία (Υ.Δ.) αν αυτό είναι εφικτό.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Έχω μια αυθαίρετη προσθήση σε ήδη υφιστάμενο κτίσμα (επομένως υπάρχει αρχική άδεια) κι επειδή δεν έχει εξαντλήσει τη δόμηση έχω προχωρήσει προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Η άδεια έχει βγει και δεν μπορώ να προχωρήσω στο σύστημα του ΤΕΕ σε ολοκληρωμένη υπαγωγή!! Μου βγάζει σφάλμα...."Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω ύπαρξης πρόχειρης κατασκευής ή|και λόγω εκκρεμότητας έκδοσης οικοδομικής άδειας"

Έχει κανείς ιδέα τί πρέπει να κάνω....???

Ευχαριστώ πολύ!!

τι μελετες σου σητησαν απο πολεοδομια για την αδεια νομιμοποίησης?
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την άδεια νομιμοποίησης την είχα ξεκινήσει από τον Ιούλιο, απλά επειδή στο ενδιάμεσο βγήκε ο νόμος, το έβαλα στο 4014 ώστε να μην πληρώσει πρόσθημο στην πολεοδομία και στο ΙΚΑ.

Οι μελέτες που μου ζήτησαν είναι αυτές που ζητούσε η πολεοδομία άσχετα με το νόμο: αρχιτεκτονικά, επίλυση και αποτύπωση στατικών και θερμομονωτική επάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατ' αρχας εστειλα e-mail στο ΤΕΕ και τους ενημερωσα για το προβλημα. (Το φαξ δεν απαντα)

 

Στην Πολεοδομια καναμε αντιπαραθεση α) τις διευκρινησεις του ΤΕΕ που γραφουν:

''Εάν η δήλωση αφορά συγχρόνως υπαγωγή στο άρθρο 24 (ρύθμιση) και υπαγωγή στο άρθρο 26 (προς έκδοση οικοδομικής αδείας) και έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια, ο μηχανικός αιτείται από το ΤΕΕ την προώθηση της δήλωσης σε «Ολοκληρωμένη υπαγωγή», αποστέλλοντας σχετική αίτηση και αντίγραφο της οικοδομικής αδείας''

 

Και β) της Εγκυκλιου 1/2012που γραφει (§7α) Έκδοση Οικοδομικών Αδειών):

 

''Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία Υπαγωγής στη ρύθμιση του Ν.4014/2011 Αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει περαιωθεί ΠΡΙΝ την έκδοση Οικοδομικής Άδειας.''

 

Συμφωνησαμε οτι υπαρχει ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ και οι δυο Ελεγκτες εγραψαν στο φυλλο Ελεγχου ΔΕΚΤΟ ΠΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ για να προχωρησω τις δυο αδειες παρακατω και να κερδισουμε χρονο.

 

Εχουν περασει 20 ημερες απο την τελευταια ανακοινωση μου. Εχω συνομιλησει και με αλλα παιδια του forum, πολλες Πολεοδομιες ΔΕΝ εκδιδουν Οικοδομικες Αδειες Νομιμοποιησης με το αρθρο 26 του Ν.4014 αν η κατασταση του εργου δεν ειναι σε Ολοκληρωμενη Υπαγωγη στο Ηλετρονικο Συστημα. Εχω στειλει e-mail στο ΤΕΕ με Αριθμο Πρωτοκολου, εχω κανει τηλεφωνα στο ΤΕΕ, ολοι παραπεμπουν αλλου .... αν σηκωσουν το τηλεφωνο. Ομοιως τα τηλεφωνα του ΥΠΕΚΑ ειναι μονιμως ... κατειλημμενα. Ελεος βρε παιδια που παει αυτο το χαλι? Παραμενουμε στο ΔΕΚΤΟ Προ Φορολογικων και κανενας φορεας / Υπουργειο δεν αλλαζει τιποτα, δεν ανακοινωνει τιποτα! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ΤΕΕ δέχεται νέες αιτήσεις με την ένδειξη "προς έκδοση οικ. άδειας", όμως οι προθεσμίες του αρ 26, ν. 4014 ΔΕΝ παρατάθηκαν. Παρατάθηκαν οι προθσεσμίες του αρ 24.

Είναι νόμιμο να προχωρήσουμε σε νομιμοποίηση ή θα βρεθούμε προ εκπλήξεως...;

 

Τι εννοείς εδώ οταν λες ότι, ..οι προθεσμίες του αρ 26, ν. 4014 ΔΕΝ παρατάθηκαν, είχε ημερομηνία λήξης το άρθρ.26?

Νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό και μπορείς να δηλώσεις τα προς νομιμοποίηση κανονικά.

 

Silent Arrow:

Manolis gon δεν γινεται αυτο που λες! Ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει ηδη τα προστιμα, ασε που ειναι κοντρα στη λογικη του προγραμματος του ΤΕΕ.

 

Δοκίμασες να κάνεις αυτό που λέει ο Μανώλης και δεν γίνεται?

Δες και την άλλη περίπτωση, αφού έχεις πληρωμένα τα προς τακτοποίηση πρόστιμα, να βγάλεις τότε από αυτή την δήλωση το προς νομιμοποίηση και να κάνεις μετά μια ανεξάρτητη δήλωση μόνο με το άρθρ.26 για νομ/ση. 'Ετσι μπορεί να ξεμπλέξεις με την οριστική υπαγωγή της τακτοποίησης.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, το λέει ξεκάθαρα στην παρ. 2 "στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του αρ. 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ' της παρ. 2 του αρ. 24 εως 31/12/2011και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετων..."
Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, το λέει ξεκάθαρα στην παρ. 2 "στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του αρ. 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ' της παρ. 2 του αρ. 24 εως 31/12/2011και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετων..."

 

θεωρούμε λοιπόν ότι αυτό δεν πήρε παράταση μαζί με τα υπόλοιπα δλδ???

άρα τους νομιμοποιούμε με το άρθρο 24 και μόνο πλέον???

 

πάντως σε ένα email που μου απάντησαν (πριν μια εβδομάδα) για μια περίπτωση μου είπαν ότι γίνεται κανονικά ή με το άρθρο 26 ή με το άρθρο 24...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.