Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Έτσι όμως θα υπάρξει επιβάρυνση της κατασκευής σε κόστος και χρήμα.

Ο μηχανικός διαφυλάττει τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη συνεπώς ένας έλεγχος για το αν είναι αποδεκτή η αλλαγή σύμφωνα με ό,τι έχει κάνει ο σιδεράς επιβάλλεται κατά την άποψή μου.

Αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, ξήλωμα και ξανά από την αρχή.

Τα παραπάνω γενικά και όχι ειδικά για τους συνδετήρες που αναφέρθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Επιβάρυνση θα υπάρξει γιατί ο σιδεράς νομίζει οτι ειναι το αφεντικό και μπορεί να κάνει οτι θέλει. Και την επιβάρυνση κανονικά θα έπρεπε να την χρεωθεί ο σιδεράς. Αν είναι να μην κάνουμε μελέτες και να αφήνουμε τον σιδερά επειδή έτσι τον βολέυει να σιδερώνει όπως του αρέσει. Να μάθουνε επιτέλους να κάνουνε ότι λέει η μελέτη !!! Εδώ είχα σιδερά που κάτω στα πέλματα την σχάρα την αφησε χωρίς τις αγκυρώσεις γιατί λεει και να τις βάλει θα πέσουνε και δεν έχει νόημα. Και του λέω για να μην πέσουνε δέστα. Ποιος θα καθήσει τώρα να δένει μου λεέι...και μετά του είπα ήρεμα...ξύλωστα...αυριο θα παράσω να κάνω έλεγχο. Δεν είπε τίποτα αλλά βγάλανε βρώμα οτι είμαι αυστηρός και τα γνωστα.

Πρεπει να μάθουνε επιτέλους όλη σε αυτην την χώρα ποιος είναι το αφεντικό. Αν το αφεντικό είναι ο εργολάβος εγώ αμέσως θα έφευγα από την επίβλεψη και θα έλεγα και του πελάτη δεν έχω καμία ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Απ' τη στιγμή όμως που ο σιδεράς δεν θα πληρώσει τη ζημιά δεν πρέπει να εξετάσει ο επιβλέπων αν με μια μικρή αλλαγή στη μελέτη μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, εγώ στην προκειμένη περίπτωση θα τα ξήλωνα. Ο σιδεράς αν ήθελε θα μπορούσε έστω και με ένα απλό τηλεφώνημα να συνεννοηθεί με τον μηχανικό πριν ετοιμάσει τα τσέρκια. Δεν το έκανε, γεγονός που δηλώνει αδιαφορία και λογική "να πέφτουν τα κιλά". Η επιβάρυνση θα πρέπει να είναι δική του (της μάντρας) η οποία σαν επιχείρηση απαιτεί από τον πελάτη της (ιδιοκτήτη) να είναι συνεπής απεναντί της οικονομικά. Αντίστοιχα και η επιχείρηση πρέπει να είναι συνεπής ως προς το παραγόμενο έργο. Την μικρή αλλαγή στην μελέτη γιατί να την κάνει ο μηχανικός, και αν την κάνει ποιός θα την επιβαρυνθεί. Εμμένω στην άποψη του ξηλώματος, ακόμα και αν όπως περιέγραψε παραπάνω ο Αρης δεν υπάρχει πρόβλημα θεωρητικά. Το ξήλωμα όμως θα το έκανα με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει κατανοητό ότι τον μηχανικό τον ενδιαφέρει το καλό της οικοδομής και η πιστή εφαρμογή της μελέτης και όχι να κάνει καψόνι. Σε τελική ανάλυση θα έλεγα ότι είναι κομμάτι της προσωπικής μου πολιτικής, αν είναι δόκιμος ο όρος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην προηγούμενη δημοσίευση μίλαγα για το καθαρά επιστημονικό μέρος.

Όσον αφορά το θέμα του σιδερά δεν χρειάζεται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης και θα συμφωνήσω με τον Χάρη.

Αν γίνει έχουν γίνει οι κατάλληλες προειδοποιήσεις από την αρχή τότε ξήλωσε τα. Αν όχι βρες λύση και στην δεύτερη πρωτοβουλία του σιδερά ξήλωμα ή αλλαγή σιδερά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι. Μπορούμε να μιλάμε για ώρες περί θεωρίας και προσομειώσεων. Το θέμα όμως στην δική μας επιστήμη είναι και η εφαρμογή. Γιατί να κάτσω να σκεφτώ αν αυτό που έκανε ο σιδεράς είναι σωστό και λειτουργικό ??? Δηλαδή η δουλειά μου είναι να κοιτάζω και να κυνηγάω τον σιδερά ??? Αν είναι να γίνει αλλαγή να με ενημερώσει !!! Αν δεν με ενημερώσει εκτός το ξύλωμα (που θα το χρεωθεί ο ίδιος) να μην αναλαμβάνεται η επίβλεψη. Εγώ δηλαδή που έκατσα και έκανα την μελέτη τι είμαι ??? Μηχανικός της πλάκας και για τους τύπους ??? Αν είναι έτσι να σιδερώσει ο σιδεράς όπως του αρέσει και ο εργολάβος να κάνει επίβλεψη. Εγώ όμως θα είμαι στο έργο απλώς θεατής και δεν αναλαμβάνω ευθύνη.

Το έχουμε καταντήσει το θέμα του σιδερώματος και της επίβλεψης καφενειο. Δηλαδλη ως πότε θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση ???

Δεν ξεσπάω σε κανένα συνάδελφο απλά με ξέρετε...τέτοιες καταστάσεις δεν μπορώ να τις ανεχτώ...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το υφος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.