Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Δειτε την παρακάτω όπλιση. Το υποστύλωμα είναι 25/60/115/25. Ναι μεν δεν οπλίζεται ως τοιχίο κατά ΕΚΟΣ, αλλά από την άλλη η συνθήκη η οποία μιλά για maximum απόσταση οπλισμών ίση με 20εκ εδώ τί γίνεται;;;;

Και εφόσων ΔΕΝ είναι τοιχίο και ΔΕΝ οπλίζεται ως τοιχίο (και συμφωνώ με αυτά) η "σχάρα" (δηλ το Φ10/12) προς τι;

post-1781-131887206941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δειτε την παρακάτω όπλιση. Το υποστύλωμα είναι 25/60/115/25. Ναι μεν δεν οπλίζεται ως τοιχίο κατά ΕΚΟΣ, αλλά από την άλλη η συνθήκη η οποία μιλά για maximum απόσταση οπλισμών ίση με 20εκ εδώ τί γίνεται;;;;

Και εφόσων ΔΕΝ είναι τοιχίο και ΔΕΝ οπλίζεται ως τοιχίο (και συμφωνώ με αυτά) η "σχάρα" (δηλ το Φ10/12) προς τι;

 

Μα εφόσον είναι 25Χ115 δεν οπλίζεται σαν τοιχείο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οπλίζεται ως τοίχωμα κατά ΕΚΩΣ εφόσον lmax/lmin>4.

Δοκίμασε με συνδετήρες όχι Sidefor.

Βάλε "ΝΑΙ" στην σχετική παράμετρο για τοίχωμα κατά ΕΚΩΣ και μην το αφήσεις στο "Αυτόματο".

Link to comment
Share on other sites

Οπα, παιδιά λάθος μου!!! Θα έπρεπε να οπλίζεται ως τοιχίο (l/b>4). Συγνώμη...

erling έχω δεσμικές ράβδους καθότι στο σκέλος 60/25 "πατά" δοκός, οπότε δεν θέλω να την συνδέσω με το ΚΒ του στοιχείου. Πιστεύω πως με ΛΚ είναι καλύτερα.

Χαρη θα τα δοκιμάσω αυτά και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λες...

Να δούμε, θα τριτώσει το κακό με εμένα;;;;

Τελικά, με απενεργοποιημένη την επιλογή Sidenor βγάζει τους οπλισμούς καλά.

Αντε και καλό χειμώνα σε όλους!

(Που να σφίξουν και τα κρύα δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Ο σιδεράς αντί για τετράτμητους κλειστούς συνδετήρες με 2 γάντζους στον κορμό πεδιλοδοκού τους αφησε για ευκολία ανοιχτούς και τοποθέτησε καπάκια τύπου Π ώστε να κλείσει ο συνδετήρας. Πώς το βλέπετε και τι μήκος υπερκάλυψης των σιδηροπλισμών απαιτείται (δε θυμάμαι μνεία του ΕΚΩΣ για άλλο κλείσιμο συνδετήρων). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

IAVERIS

εγώ δεν συμφωνώ με αυτή την διαμόρφωση. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το τεκμηριώσω θεωρητικά. Πάντως είμαι αρνητικός. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν θα δεχόμουν αυτούς τους συνδετήρες μόνο και μόνο για να καταλάβει ο σιδεράς ποιός είναι το "αφεντικό" και να μην κοιτάει την δικιά του ευκολία χωρίς πριν να συνεννοηθεί μαζί μου. Φαντάζομαι ότι στα σχέδια που έχει, οι συνδετήρες φαίνεται ότι κλείνουν κανονικά. Οπότε δεν έχει ακολουθήσει τα σχέδια. Επειδή η οικοδομή είναι στην αρχή πιστεύω ότι είναι καλό να καταλάβει ότι είσαι αυστηρός. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ όταν συνεργάζομαι για πρώτη φορά με κάποιον. Είναι η προσωπική μου άποψη και κάθε παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.