Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Ψάχνω όλη μέρα να βρώ αν απαγορεύεται η παρακάτω μόρφωση:

Σε πεδιλοδοκό με κορμό 50/80 και τετράτμητο τσερκι, ο σιδεράς κάνει 2 τσέρκια 35/75 ώστε να κάνει το αυτό που φαίνεται στο σχήμα. Υπάρχει κάτι στον κανονισμό που το απαγορεύει αυτό και πού;

post-1781-131887206615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να απαγορευεται αλλα τι Φ ειναι, μηπως αν μεγαλωνες τη διασταση των 50 να εχεις μικροτερη απαιτηση σε As συνδετηρων?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν απαγορεύεται και είναι και οικονομική αυτή η λύση. Προσοχή μόνο πού θα μπουν τα κλεισίματα των τσερκιών, εννοώ τα αυτάκια 45 μοιρών. Φρόντισε να μην είναι στην ίδια πλευρά της δοκού.

Επίσης καλό είναι να έχει δέσει ανά 2 τα τσέρκια πριν τα ανεβάσει στη δοκό, αλλιώς είναι πιθανό να βρεθούν τα τσέρκια σε διαφορετική διατομή, οπότε δεν μπορείς ουσιαστικά να ισχυριστείς ότι έχεις τετράτμητο συνδετήρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το είδα χθες πρωί στην μάντρα. Ενας σωρός απο τσέρκια τα οποία εγώ δεν μπορούσα να αναγνωρίσω που ανήκουν, στον ξυλότυπο, αν και είχαν το όνομα του πελάτη μου. Με τα πολλά κατάλαβα τι γινότανε.

 

EngXanthi τα αγκύρια τα έχει στις 135 μοίρες και τα δύο. Αυτό που λες να μην είναι στην ίδια πλευρά, το λες απο κατασκευαστικής άποψης; Διότι κάτι τέτοιο (εναλλάξ τοποθέτηση αγκυρίων) προβλέπει π Κανονισμός όταν το ένα σκέλος τους είναι με κλίση 135 μοιρών και το άλλο σε 90.

Τα τσέρκια είναι Φ10. Εχουν μεγάλο πλάτος οι πεδικοδοκοί. Καλύτερα 4τμητοι.

Link to comment
Share on other sites

EngXanthi τα αγκύρια τα έχει στις 135 μοίρες και τα δύο.

Ναι είπα την παραπληρωματική γωνία, ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα.

 

 

Αυτό που λες να μην είναι στην ίδια πλευρά, το λες απο κατασκευαστικής άποψης;

Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά. Αυτό που λέω είναι τα "αυτιά" των δύο συνδετήρων που συνθέτουν τον τετράτμητο να τοποθετηθούν το καθένα σε μια πλευρά της δοκού. Με αυτόν τον τρόπο δεν συγκεντρώνεις τις ασθενείς περιοχές των εγκάρσιων οπλισμών στην ίδια πλευρά. Ακόμα και αν συμβεί κάτι "κακό", τουλάχιστον οι μισοί εγκάρσιοι οπλισμοί θα έχουν εξασφαλισθεί από ξέμπλεγμα. Το μη χείρον βέλτιστον, σωστά;;;

 

Επιπλέον, αν έχεις τα "αυτιά" στην ίδια πλευρά, έχεις μπουκώσει την περιοχή με οπλισμούς και θα δυσκολευτείς στη σκυροδέτηση. Και αφού μιλάμε για πεδιλοδοκό, θα έχεις αρκετά ισχυρούς διαμήκεις οπλισμούς.

 

Καλύτερα 4τμητοι

Έτσι όπως το λες, είναι σαν να εννοείς ότι επέλεξες τετράτμητο, γιατί σου φάνηκε καλύτερο από δίτμητο. Αυτό που ξέρω είναι ότι επιβάλλεται τετράτμητος για μεγάλο πλάτος διατομής.

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι όπως το λες, είναι σαν να εννοείς ότι επέλεξες τετράτμητο, γιατί σου φάνηκε καλύτερο από δίτμητο. Αυτό που ξέρω είναι ότι επιβάλλεται τετράτμητος για μεγάλο πλάτος διατομής.

 

για 50εκ πεδιλοδοκό δεν επιβάλλεται 4τμητος για 5εκ επικάλλυψη.

Είναι βέβαια καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

για 50εκ πεδιλοδοκό δεν επιβάλλεται 4τμητος για 5εκ επικάλλυψη.

Άποψη μου (αν και λίγο ωμή η απόδοσή της): σιγά μην είναι η επικάλυψη 5 cm για να πιάσουμε τον κανόνα του dmin = 200 mm. Ουδεμία εμπιστοσύνη στο σιδερά :shock: και φυσικά δεν πρόκειται να ελέγξει κανείς αν τα σίδερα όντως απέχουν αξονικά αποδεκτές αποστάσεις <200 mm. Οπότε πάλι

 

Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά
Link to comment
Share on other sites

για 50εκ πεδιλοδοκό δεν επιβάλλεται 4τμητος για 5εκ επικάλλυψη.

Άποψη μου (αν και λίγο ωμή η απόδοσή της): σιγά μην είναι η επικάλυψη 5 cm για να πιάσουμε τον κανόνα του dmin = 200 mm. Ουδεμία εμπιστοσύνη στο σιδερά :shock: και φυσικά δεν πρόκειται να ελέγξει κανείς αν τα σίδερα όντως απέχουν αξονικά αποδεκτές αποστάσεις <200 mm. Οπότε πάλι

 

Φύλαγε τα ρούχα σου για να 'χεις τα μισά

 

Η επικάλλυψη είναι 5 εκ. και καθορίζεται από του αποστατήρες. Εξάλλου και 5 εκ να μην είναι θα είναι από την μια 4 και από την άλλη 6. Ο συνδετήρας καθορίζει την τελική απόασταση που είναι και δεδομένος. Η θεμελίωση λόγω του 8% έχει τόσα σίδερα που σίγουρα απέχουν 200μμ.

Όσο για τα ρούχα θα συμφωνήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.