Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

acnt NAI δεν μπορούσε σε κάποια σημεία να βάλει το κλειδί λόγω καλουπιού κι εγώ δεν μπορούσα να παραστώ στην αρχή λόγω ανάγκης.Κ_PAT είμαι σύμφωνος μαζί σου αλλά δυστυχώς ήταν μονόδρομος όταν πήγα. Φυσικά και προσπάθησα να αλλα΄ξω ό,τι έπαιρνε διόρθωση: λχ ζήτησα να τοποθετήσουν αποστάτες (έδραση επί gros beton) και να αλλάξουν τα καπάκια ώστε κάθε σκέλος από το Π να είναι 65 εκ που από ότι είδα είναι ένα λογικό μήκος για μήκος επικάλυψης. Τα σχεδια εδειχναν κλειστους 4τμητους με 2 αγκιστρα οντως.

πάντως στην τεχνη του οπλισμου του Leonhardt γραφει "Οι κλειστοι συνδετηρες ειναι ως επι το πλειστον ασκοποι για την εξασφαλιση διατμησεως...εχουν νοημα σε συνεχεις δοκους - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ- Επίσης προς διεκολυνση της εργασιας τοποθετησης του διαμηκους οπλισμου χρησιμοποιουνται για ψηλους κορμους καπακια συνδετηρων με μηκος επικαλυψης Lu=ka.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδετήρες είναι έτσι ανοιχτοί. Δεν είναι οπλισμός για να κάνει παράθεση όπως το έκανε...

Αλλη λειτουργία η παράθεση και άλλη λειτουργία οι συνδετήρες.

Φυσικα και θα τα ξύλωνα(και για μια ακόμα φορά θα με έδιωχναν από επιβλέπων...)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά, ποιος έξυπνος έβαλε τον μηχανικό υπεύθυνο για την σωστή εφαρμογή των σχεδίων, δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί...Γιατί να μην υπογράφει ο σιδεράς ότι εφάρμοσε κατα γράμμα την μελέτη; Να βλέπαμε αν θα κάνανε κάτι τέτοια... Πάντως συνδετήρες ανοιχτοί δεν πρέπει να υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον σιδερά και να τον δεσμεύσεις να εφαρμόζει κατά γράμμα τη μελέτη και τα κατασκευαστικά σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι συνδετήρες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι ανοιχτοί, εγώ πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση σε κρυφοκολώνα τοιχείου καλουπωμένη τα ξύλωσα και όλα από την αρχή. Η σωστή τοποθέτηση του οπλισμού είνια πολύ σημαντική, δεν αρκεί να βάζουμε όπως να ναι τα σίδερα για να λέμε ότι τα βάλαμε (όπως επικτρατεί μεταξύ των σιδεράδων) και νομίζω ότι εμεις πρέπει να επιμένουμε για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία

 

Μπορείς να κάνεις ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον σιδερά και να τον δεσμεύσεις να εφαρμόζει κατά γράμμα τη μελέτη και τα κατασκευαστικά σχέδια.

Και τι μ΄αυτό την ευθύνη πάλι εσύ θα την έχεις, εσύ υπογράφεις

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου αρέσει αλλά:

Στην &17.9.2 α του ΕΚΩΣ έχει διάταξη ανοικτου συνδετήρα σε πλάκα ή πλακοδοκό. Ο συνδετήρας θα δουλέψει και ανοικτός εφόσον ουσιαστικά τα κατακόρυφα σκέλη κάνουν την δουλειά. Φαντάζομαι ότι επιτρέπεται αυτή η διάταξη σε πλάκες και πλακοδοκούς γιατι ο γάντζος είναι εγκιβωτισμένος στην πλάκα.

Ερώτηση: Επειδή η πεδιλοδοκός είναι ανεστραμ. πλακοδοκός ΑΝ η διάταξη του σιδερά ήταν ανάποδη θα ήταν οκ?

 

Στην &17.9.2 β του ΕΚΩΣ έχει διάταξεις συνδετήρων δοκών και υποστυλωμάτων.

Νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουμε ότι το β είναι το πιο καλό από όλες τις απόψεις. Για να "ανοίξει " αυτός ο συνδετήρας πρέπει να βγει ο ένας τουλάχιστον γάντζος και να αποδιοργανωθεί ο επικάλυψη όλης της άνω πλευρας του στοιχείου για να μπορέσουν να απομακρυνθουν τα σκέλη.

 

Ομοίως φυσικά και στο α με την διαφορά ότι οι γάντζοι είναι στο ίδιο σημείο.

 

Στα γ και δ μάλιστα υπάρχει και η διάταξη με γάντζο στην επικάλλυψη.

 

Με βάση τα παραπάνω και για να κάνουμε και λίγη κουβέντα δεν μπορεί να πει κανείς ότι η διάταξη του "επαναστάτη" σιδερά είναι συνδυασμός των διατάξεων γ και δ? Τα γαντζάκια υπάρχουν και το καπάκι έχει τον ρόλο του κλεισίματος χωρίς γάντζο και μάλιστα 65 εκ που τα έκανε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

pappo amair & APH ,Από άποψη ευθύνης και κανονισμου συμφωνώ. συμβουλευομενος όμως (όπως ξαναέγραψα) τον Leonhardt - Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΙΣΜΟΥ- που γραφει "Οι κλειστοι συνδετηρες ειναι ως επι το πλειστον ασκοποι για την εξασφαλιση διατμησεως...εχουν νοημα σε συνεχεις δοκους -....Επίσης προς διεκολυνση της εργασιας τοποθετησης του διαμηκους οπλισμου χρησιμοποιουνται για ψηλους κορμους καπακια συνδετηρων με μηκος επικαλυψης Lu=ka.(Εχει και πινακα με τον υπολογισμο' ουσιαστικα ειναι το συνηθες μηκος υπερκαλυψης). Οταν η ρωγμη παει να εφελκυσει τα κατακορυφα σκελη εχουμε την τριβη του ιδιου του σκελους , τους γαντζους και βεβαια τις τασεις που δημιουργουνται λογω της "ματισης". προφανως οταν ειναι μονοκομματο εχει καλυτερη συμπεριφορα αλλα και ετσι δουλευει. π. καλα.

καταλαβαίνω ότι δεν είναι πρωτότυπη πρακτική για ψηλούς κορμούς (είναι 1.2 μ) . Θα βρω ευκαιρία να ανεβάσω όλο το άρθρο και τη σχετική φωτό.

Link to comment
Share on other sites

pappo amair & APH ,Από άποψη ευθύνης και κανονισμου συμφωνώ. συμβουλευομενος όμως (όπως ξαναέγραψα) τον Leonhardt - Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΙΣΜΟΥ- που γραφει "Οι κλειστοι συνδετηρες ειναι ως επι το πλειστον ασκοποι για την εξασφαλιση διατμησεως...εχουν νοημα σε συνεχεις δοκους -....Επίσης προς διεκολυνση της εργασιας τοποθετησης του διαμηκους οπλισμου χρησιμοποιουνται για ψηλους κορμους καπακια συνδετηρων με μηκος επικαλυψης Lu=ka.(Εχει και πινακα με τον υπολογισμο' ουσιαστικα ειναι το συνηθες μηκος υπερκαλυψης). Οταν η ρωγμη παει να εφελκυσει τα κατακορυφα σκελη εχουμε την τριβη του ιδιου του σκελους , τους γαντζους και βεβαια τις τασεις που δημιουργουνται λογω της "ματισης". προφανως οταν ειναι μονοκομματο εχει καλυτερη συμπεριφορα αλλα και ετσι δουλευει. π. καλα.

καταλαβαίνω ότι δεν είναι πρωτότυπη πρακτική για ψηλούς κορμούς (είναι 1.2 μ) . Θα βρω ευκαιρία να ανεβάσω όλο το άρθρο και τη σχετική φωτό.

τί εννοεί λέγοντας συνεχείς δοκούς?

Link to comment
Share on other sites

Αρη

ανεξάρτητα της θεωρητικής τεκμηρίωσης που κάνεις, και την οποία δεν αμφισβητώ, η γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που ο σιδεράς δεν ακολούθησε το σχέδιο που δείχνει κλειστούς συνδετήρες, θα πρέπει να τους αντικαταστήσει. Δηλαδή να μην μπει ο μηχανικός στην διαδικασία να ψάξει εκ των υστέρων, αν αυτό που έκανε ο σιδεράς είναι ορθό ή όχι (ακόμη και αν είναι). Εκανες ότι λέει το σχέδιο, τότε καλώς. Αν όχι, τα ξηλώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.