Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Σε πεδιλοδοκούς 40χ100 όταν δεν βγαίνει η διάτμηση με συνδετήρες Φ10/10  τι προτιμάτε ?

 

1) Τις κάνετε 45χ100 και βάζετε 4τμητους συνδετήρες 2χΦ10/10

 

ή 

 

2) Τις αφήνετε 40/100 και βάζετε συδνετήρες Φ12/10 ? 

 

Γενικά χρησιμοποιούνται οι Φ12 συνδετήρες ? 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε υποστηλώματα μου έχει προκύψει η ανάγκη για Φ12 συνδετήρες μέχρι σήμερα, μερικά μαστόρια γκρίνιαζαν (τις καλές εποχές  :smile: ) γιατί ήταν λίγο δύσκολοι στο χειρισμό (κλεισίματα κλπ), αλλά γενικά ναι χρησιμοποιούνται. Υπάρχουν κ πλέγματα Φ12/10 για συνδετήρες όπως υπάρχουν για Φ10, Φ8 κλπ. 

 

Η ανάγκη για τόσο μεγάλους συνδετήρες  πάντως υποδεικνύει πως η διατομή ΟΣ είναι μικρή (αλλά αποδεκτή προφανώς ) για τα φορτία που καλείται να αναλάβει, δοκίμασε να παίξεις λίγο με τις διαστάσεις . 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το Φ12 σε τσέρκι είναι μεγάλος μπελάς. Βάλε τετράτμητους αυξάνοντας το πλάτος.

 

Θεωρείς πως υπάρχει κάτι ιδιαίτερο και βγαίνει μεγάλη η διατμηση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως οι Φ12 είναι "προβληματικοί", τους χρησιμοποίησα σε κάποια υποστυλώματα πριν λίγο καιρό και δεν βγαίνει "μερακλίδικη" δουλειά!

Δύσκολος χειρισμός και κακά κλεισίματα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε πεδιλοδοκούς 40χ100 όταν δεν βγαίνει η διάτμηση με συνδετήρες Φ10/10  τι προτιμάτε ?

 

Δοκίμασε πρώτα να βάλεις σπαστά σίδερα, όπως στον παλιό καλό καιρό... Πολύ εύκολα στην τοποθέτηση, εύκολα καλύπτεις την διαφορά στην τέμνουσα, και πολύ οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι έκκεντρες οι πεδιλοδοκοί δοκίμασε να επεκτείνεις τις πεδιλοδοκούς μετά τον κόμβο σε μήκος όσο και το πέλμα  και να δημιουργήσεις μια μικρή πεδιλοδοκό πρόβολο. Θα επιβαρύνει τη στήριξη αλλά θα σου βγάλει μικρότερα εντατικά μεγέθη στην κύρια δοκό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι έχω την εξής απορία, έχω τοιχείο 0,40*1,60 το οποίο για Μ=1150 KNM kai N=600kn μο βγάζει κρυφουποστυλώματα 80αρια. Ξεκίνησα να τα μειώνω ωστόσο, όταν έκανα έλεγχο περίσφυξης στα νέα κρυφουποστυλώματα που τα έθεσα 60εκ για να μου μείνει και κορμός τότε χρησιμοποιώντας την την παρ. ΕΚΩΣ18,5,3 Β για τον υπολογισμό της Νeff, και μετά την παρ. 18,4,4,2 για τον υπολογισμό ωwd δεν επαρκούσε αυτό το κρυφουποστύλωμα. Η ερώτηση μου είναι πως είναι δυνατόν να μην έχω χώρο για κορμό και αν τελικά πάρω απόφαση να τα διαστασιολογήσω στα υποσύλωμα που δνε απαιτεί ο κανονισμός τα κρυφουποστυλώματα, στην πράξη η ροπή που θα Δημιουργείται από το ζεύγος των δυνάμεων δεν θα μου ανοίξει την κολώνα?? Εσείς πως αντιμετωπίζετε τέτοιες περιπτώσεις?

Δλδ είναι το παράδοξο..σαν τοιχείο αστοχεί, σαν υποστύλωμα ΟΧΙ

Ακολουθεί φωτογραφία του υποστυλώματος:

 

K3-.pdf

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει κάποιο λάθος στον υπολογισμό. Τα εντατικά μεγέθη είναι πολύ μικρά και τυπικά θα έπρεπε να επαρκεί ένα τοιχείο 25/150 χωρίς διαπλατύνσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δες σε ποια διεύθυνση είναι η ροπή .... και πώς προσομειώνεται στο μοντέλο (αν λύνεις με πρόγραμμα) 

Αν λύνεις στο χέρι πρόσεξε πάλι τη διεύθυνση και πώς μοιράζεται στις κολώνες και στον κορμό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.