Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται. Το θέμα είναι πόσο πρέπει να μαλώσεις με το σιδερά. Πόσο γερά νεύρα έχεις να αντιμετωπίσεις το κοροιδευτικό ύφος τους (δεδομένου ότι αυτοί πάντα ξέρουν καλύτερα από εσένα!!!!) και πόσο αντέχει η τσέπη του πελάτη σου, γιατί σίγουρα θα ζητήθουν περισσότερα χρήματα. Δεν ξέρω αν αξίζει να επιμείνω απλά όπως και να το κάνουμε είναι ένας κόμβος και μάλιστα στο κλιμακοστάσιο.

(Η απόσταση στην πραγματικότητα βγαίνει γύρω στα 19εκ, γιατί το δοκάρι έχει λίγο μεγαλύτερη κλίση από ότι είναι σχεδιασμένο.)

Ευχαριστώ πάρα πολύ, για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

...

:P

Πάρε εμένα στο εργοτάξιο να δούμε αν τολμήσουν να ανοίξουν καν το στόμα τους...και δεν το λέω έτσι για τις εντυπώσεις...αν με δεις επί του έργου θα με καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Στην στατική μελέτη μιας οικοδομής έχουμε συνδετήρες Φ10/16 για τις πεδιλοδοκούς. Μας ρώτησε ο σιδεράς αν μπορεί να βάλει Φ8/10. Ψάχνω τον πίνακα για να βρω αντιστοιχία σε cm2. Είδα από τα στατικά ότι λέει χάλυβας συνδετήρων S500 αλλά έχω βρει μόνο πίνακα για λείους χάλυβες Stahl 1.Κοινώς θέλω τις αντιστοιχίες του As.

Edited by vasilis81
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν θες κανενα πινακα, αν ξερεις πολλαπλασιασμο και προσθεση το υπολογιζεις. Ασε που δεν εχει σημασια η ποιοτητα του χαλυβα.

2. Η μελετη μπορει να λεει οτι θελει. Αυτος που υπεγραψε τη μελετη, ΑΠΑΙΤΩ να μου βρει s500 να τον τοποθετησω.

 

ΥΓ Για αυτον που υπεγραψε τη μελετη : ΕΛΕΟΣ.... (στο θεμα με τους ελεγκτες δομησης κατι λεγαμε για επικαλυψεις.... χαχαχαχαχαχα εδω τα βασικα δεν μαθαμε ακομα.... μαγκες ακουσατε ακουσατε: "ο s500 εχει καταργηθει πανω απο μια δεκαετια, οπως αλλαξετε τα υπομνηματα σας")

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , κοίταξε εδώ ή εδώ .

 

Αν δεν βρεις κάτι στα links παραπάνω , πίνακες σαν αυτούς που θέλεις έχει ο 3ος τόμος του βιβλίου του Α. Κωνσταντινίδη για οπλισμένο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, κανε εναν απλο υπολογισμο cm^2 χαλυβα συνδετηρων ανα τρεχομετρο.

 

Επειδη μαλλον εισαι σε φαση θεμελιωσης προσεξε μηπως ο ΕΚΩΣ εχει κανενα περιορισμο σε ελαχιστη διαμετρο συνδετηρα :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία και αν ο συνάδερφος δεν βοηθήθηκε από τις παραπάνω παραπομπές και επεξηγήσεις:

Φ8/10: 5,02cm2/m

Φ10/16: 4,91 cm2/m.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν καλύπτεσαι σε εμβαδό όπλισμού είσαι οκ.

Το θέμα είναι από πρακτική άποψη το εξετάζει κανείς, και τι εννοώ.

πχ Μία μελέτη σου λέει Φ8/6, θα το αλλάζατε σε Φ10/12 για εργοταξιακούς λόγους;

 

Λαμβάνετε υπόψη την διάμετρο του χάλυβα και την εκάστωτε αντοχή-δυσκαμψία της; εμπειρικά μιλώντας και όχι τόσο υπολογιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.