Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

O s500 δεν έχει καταργηθεί εδώ και μία δεκαετία...Στις μελέτες έχει μία πετναετία το πολύ που μπαίνει ο b500c και τέλος πάντων κάποιος ξέχασε να αλλάξει τα υπομνήματα στα σχέδια του. Από εκεί και πέρα το ανά 16 είναι η βλακεία. Οι μανδύες είναι τυποποιημένοι και βγάινουν ανά 5 εκ. Δεν υπάρει η απόσταση 16εκ.

 

Επειδή είναι θεμέλια ο ΕΚΩΣ όντως έχει περιορισμό 18.6.3. για λόγους διάβρωσης. Το ελάχιστο είναι Φ10/20 ανάλογα και τους ορόφους. Άρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι το Φ10/15. Μην αλλάξεις διάμετρο συνδετήρα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

1. Ο s500 εχει καταργηθει πανω απο μια δεκαετια.

2. Τη θεση του πηρε ο s500s

3. Οι μανδυες ειναι ανα 10εκ οχι ανα 5.

4. Το Φ10/16 δεν καθολου βλακεια.

5. Μπορεις να παραγγελεις ανα οση αποσταση θες και με πυκνωμα στις κρισιμες περιοχες και οτι αλλο θες.

6. Προσωπικη γνωμη ειναι, οτι ειναι απαραδεχτο να προδιαγραφονται υλικα που δεν υπαρχουν, Διοτι το υπομνημα δεν κατι που γεμιζει το σχεδιο, αλλα η ουσια του σχεδιου. Φαντασου να ελεγε σκυροδεμα Β160 ή να ειχε τις ζωνες σεισμικοτητας προ ΕΑΚ2000.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για τα 1-2 οκ. Αλλά νόμιζα εννούσες οτι χρησιμοποιούμε b500c εδώ και μία δεκαετία..

 

Για το 5. διαφωνώ. Δεν παραγγέλνουμε μανδύες ό,τι θέλουμε. Από μία μάντρα πάμε και ψωνίζουμε η οποία έχει ανά 5 ή 10 όπως λες αποστάσεις. Δεν παραγγέλνεις μανδύες από το εργοστάσιο εκτός αν κάνεις κάνα τρελό έργο ή δικιά σου δουλειά. Δεν έχω πετύχει ποτέ μου πύκωνση που λες σε μάντρες. Και δεν έχει νόημα το Φ10/16 σε σχέση με το Φ10/15. Έτσι του το έβγαλε το πρόγραμμα έτσι το άφησε!

 

Η ουσία είναι στις θεμελιώσεις να μην πηγαίνεις πάντως σε Φ8.

Link to comment
Share on other sites

Κακως διαφωνεις για το 5 διοτι και η τελευταια σοβαρη μαντρα σου βγαζει οτι συνδετηρες θες και στους συγκολλαει σε μανδυα σε οτι αποστασεις θες.

 

Εγω προσωπικα μανδυα ανα 5εκ δεν εχω δει.

Ασε που δεν θα εβαζα ποτε τοσο πυκνο οπλισμο.

 

 

 

Και δεν έχει νόημα το Φ10/16

 

 

Μια χαρα νοημα εχει.

Αν εχεις 4τμ συνδετηρες τι θα κανεις??

Μανδυα και τσερκι εξτρα?

Και αν ο συνδετηρας ειναι 55εκ*105εκ τι θα κανεις??? Εχασες γτ ο μανδυας δεν φτανει.

Αρα πας σε τσερκια.

Και γτ να βαλλεις τσερκια ανα 10εκ αν απαιτουνται ανα 16εκ?

 

για την ιστορία και αν ο συνάδερφος δεν βοηθήθηκε από τις παραπάνω παραπομπές και επεξηγήσεις:

Φ8/10: 5,02cm2/m

Φ10/16: 4,91 cm2/m.

 

 

Συναδελφε μιλαμε για 2τμ συνδετηρες.

Αρα τα νουμερα που παραθετεις πρεπει να πολλαπλασιαστουν *2 (δεν κανει διαφορα στην περιπτωση μας, αλλα αν ειχες να επιλεξεις μεταξυ 2τμ ή 4μτ θα εκανε διαφορα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, βρήκα τον πίνακα στο βιβλίο οπλισμένου σκυροδέματος 1 του Τάσσιου.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όπως ευχαριστώ και τον συνάδελφο που μου είπε κατευθείαν τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω εγκαταλείψει για μεγάλο διάστημα το άθλημα .

α)Έχω μια νέα στατική μελέτη (ΕΑΚ) στα χέρια μου η οποία σε έναν δοκό 40/40 των οπλίζει με 3Φ12 Άνω και 4Φ16 κάτω και είναι με το παλαιό σύστημα με την κάμψη των κάτω σιδήρων με ν+1 και έχει συνδετήρες 4τμ. ΣΦ8/12 . Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν πρέπει ο κάθε συνδετήρας να έχει μια ράβδο σε κάθε γωνία του δηλ. με 4τμ. 4 σίδερα πάνω 4 κάτω ίσια, τουλάχιστον. Αν δεν ισχύει αυτό τότε ο 4τμ. απλά τοποθετείται χωρίς εγκάρσια σίδερα;

β) στην ίδια μελέτη έχω μια δοκό 50/40 με 2τμ. Σφ10/12 πια είναι το ελάχιστο πλάτος δοκού που απαιτείται 4τμ. γιατί δεν μπορώ να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω εγκαταλείψει για μεγάλο διάστημα το άθλημα .

α)....... Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν πρέπει ο κάθε συνδετήρας να έχει μια ράβδο σε κάθε γωνία του δηλ. με 4τμ. 4 σίδερα πάνω 4 κάτω ίσια, τουλάχιστον. Αν δεν ισχύει αυτό τότε ο 4τμ. απλά τοποθετείται χωρίς εγκάρσια σίδερα;

 

Νομίζω ότι αν δεν μπουν οι διαμήκεις οπλισμοί ενδιάμεσα, οι συνδετήρες απλά δε θα δουλέψουν...

 

 

β) στην ίδια μελέτη έχω μια δοκό 50/40 με 2τμ. Σφ10/12 πια είναι το ελάχιστο πλάτος δοκού που απαιτείται 4τμ. γιατί δεν μπορώ να το βρω;

 

Το ελάχιστο πλάτος δοκού για 4τμ συνδετήρες είναι 0.40 m

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Αυτό θυμομομουν και εγώ για το πρώτο σκέλος της ερώτησης, απλά όπως είδα την μελέτη ήθελα να πιστεύω οτι εγώ δεν θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο πλάτος δοκού για 4τμ συνδετήρες είναι 0.40 m

 

 

 

Μπορεις να δωσεις παραπομπη γιαυτο, διοτι δεν το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις παραπομπη γιαυτο, διοτι δεν το βρισκω.

 

Από ένα πινακάκι από ένα manual στατικού προγράμματος που χρησιμοποιώ...Αν θες στο σκανάρω και στο στέλνω σε PM...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.