Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Ρωταω αν υπαρχει διαταξη του κανονισμου.

Διοτι αν δεν υπαρχει και δεν εχεις απαιτηση για 4τμ συνδετηρες γτ να τους βαλλεις πχ σε δοκαρι 40*50????

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είναι κανονιστική διάταξη, αλλά εμπειρική και απ' ό,τι έχω καταλάβει την χρησιμοποιούσαν παλιότερα στα οικοδομικά έργα....

 

Ο οπλισμός φυσικά και δεν βγαίνει από το πλάτος των δοκών, αλλά από τη ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω κανενα λογο να ακολουθουμε εμπειρικες μεθοδους.

Οτι δεν χρειαζεται και ειναι περιττο απλα δεν το βαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. αλλά υπάρχει και ο ελάχιστος. Δεν νοείται τσέρκι χωρίς διαμήκη οπλισμό στην γωνία του (Φ12 για δοκό και Φ16 για υποστύλωμα, αν θυμαμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω κανενα λογο να ακολουθουμε εμπειρικες μεθοδους.

 

Δεν είναι πάντα έτσι, και όχι σε όλους τους τομείς τις επιστήμης μας...Πόσες φορές η εμπειρία μάς έχει σώσει από "αναλυτικές" ή "αριθμητικές" προσεγγίσεις...

 

Ήταν μια ερώτηση συναδέλφου, και λογικά παλιού συναδέλφου. Δηλαδή δεν έπρεπε να απαντηθεί, επειδή μόνο και μόνο ανήκει σε έναν παλαιότερο τρόπο όπλισης?

 

Φιλικά πάντα terry

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες.

Οπως αναφερθηκε, νομιζω οτι μιλαγαμε για κανονιστικη διαταξη.

Δεν ξερω τι προεβλεπαν παλιοτεροι κανονισμοι.

 

Απλα σου απαντησα οτι δεν εχει κανενα νοημα να εφαρμοζεις κατι επειδη "ετσι το κανουν"¨.

 

Ναι. αλλά υπάρχει και ο ελάχιστος. Δεν νοείται τσέρκι χωρίς διαμήκη οπλισμό στην γωνία του (Φ12 για δοκό και Φ16 για υποστύλωμα, αν θυμαμαι καλά)

 

Μα ο ελαχιστος δεν ειναι κατι περιττο.

Σκεψου πως υπολογιζεται και ποια η σημασια του.

ΑΣΦΑΛΩΣ και πρεπει να τηρηθει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

δουλευετε συνδετηρες δοκων- σπιραλ? δηλαδη ενιαιο κομματι απο χαλυβα που διαμορφωνεται σε συνεχομενο συνδετηρα (πχ 2μ ενιαιο μηκος). μου φαινεται οτι εχει πολλα πλεονεκτηματα. (επειδη δεν ειχα ξαναδει σπειροειδη σε δοκο, φανταστειτε ενα ελατηριο αλλα με ορθογωνικη διατομη)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά τους  έβαλα σε οικοδομή και δεν το ξανακάνω.

Αλλο είναι να το βλέπεις και άλλο να το κάνεις.... 

Εχουν ένα θέμα να απλωθούν στη σωστή θέση και θέλουν πολλά και επιμελημένα δεσίματα για να παραμείνουν σε αυτή.

Ειδικά στα υποστυλώματα  αν δεν δεθούν πυκνά ενδέχεται στην σκυροδέτηση να μαζευτούν προς τα κάτω και να μην το πάρεις χαμπάρι.

Η δε εφαρμογή τους σε στύλους ήταν μια μαλακία και μισή ως εξής : άπλωναν το τσέρκι κάτω , έβαζαν  montage Φ8 , 10 , 12 ότι ρετάλι κυκλοφορούσε και αφού το έκαναν σαν κλωβό το σήκωναν και το έβαζαν στην κολώνα.

Οτι κάνουμε δλδ με τους κλασσικούς συνδετήρες αλλά σε χειρότερη έκδοση.

Αύξησε τον φόρτο επίβλεψης χωρίς σοβαρά οφέλη και δεν τους ξαναχρησιμοποίησα ποτέ . Αυτή ήταν η δική  μου εμπειρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στα υποστυλωματα δεν εχω χρησιμοποιησει, μονο μανδυα.

 

στα δοκαρια νομιζω δεν εχουν τα μειονεκτηματα που αναφερεις, αν φυσικα οπως λες γινουν σωστα δεσιματα.

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως η σωστη χρήση είναι με κατασκευή εκτός εργοταξίου και μετά τοποθέτηση όλο το στοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.