Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Εστω πεδιλοδοκός με τσέρκι Φ10/10 κατά την μελέτη κι εσύ σκέφτεσαι να κάνεις χρήση θώρακα στην κατασκευή. Κράτα στο μυαλό σου μια πεδιλοδοκό οπλισμένη με παραδοσιακό Φ10/10 και μια άλλη με τον αντίστοιχο θώρακα.

 

Αν και στις δύο κόβαμε μια "φέτα" από την πεδιλοδοκό, εγκάρσια, πάχους 10εκ, τα τσέρκια των δύο φετών θα ήταν εντάξει από απαιτήσεις ΕΚΩΣ;

Link to comment
Share on other sites

@Rigid;

Nαι αλλά είχε άλλη αναφορά. Για αυτό το λέω.

 

@acnt;

Αν και στις δύο κόβαμε μια "φέτα" από την πεδιλοδοκό, εγκάρσια, πάχους 10εκ, τα τσέρκια των δύο φετών θα ήταν εντάξει από απαιτήσεις ΕΚΩΣ;

 

Νομίζω ναι. Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου πιο συγκεκριμένο ....

Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν μιλούσα για eps...

Τί έχω στο μυαλό μου, αν και δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό:

Στην μία "φέτα" με τον κλασσικό οπλισμό (όταν είναι σωστός) έχεις ένα στοιχείο με διαμήκη οπλισμό και πλήρη περίσφυξη.

Στην άλλη φέτα, έχεις πάλι οπλισμό αλλά το τσέρκι τώρα, απλά έχει διπλό Φ στο ένα bw της πεδιλοδοκού... Ούτε άγκιστρα, ούτε τίποτα. Μου φαίνεται λίγο η κατάσταση σαν ένα στυλό που το βάζεις στο κενό από το καλώδιο του τηλεφώνου... Δεν μου γεμίζει και πολύ το μάτι...

 

Σημ. Όλα αυτά τα λέω μη έχοντας πείρα στον θώρακα, οπότε αν κάνω λάθος, διαφωτίστε με.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι κλασσική περίπτωση θώρακα.

Δεν μπορούμε να μιλάμε για άγκιστρα γιατί δεν υπάρχουν και αυτό είναι μόνο θετικό.

 

acnt από άποψη κανονιστική είναι το ίδιο πράγμα.

Είναι συνδετήρας ανά 15 περίπου εκατοστά. Ωραίο και καθαρό που είπε και ο zavi. Σπάνια βλέπεις καλά τοποθετημένο θώρακα με την πρώτη. (βέβαια δεν ξέρουμε αν είναι η "πρώτη" στην περίπτωση μας).

Αν έχεις αμφιβολία γενικώς περί θωράκων τότε αυτό είναι άλλο. Πειράματα (λίγα δυστυχώς) έδειξαν καλύτερη συμπεριφορά από ότι κλασικούς συνδετήρες.

 

Τα διαμήκη και εμένα μου φαίνονται λίγα. Το ότι δεν κεντράρει στο υποστύλωμα δεν μπορώ να το σχολιάσω γιατί δεν φαίνεται και το υποστύλωμα πόσο είναι.

Γενικώς πάντως μια από τις 2 πεδιλοδοκούς που συντρέχουν σε υποστύλωμα την κάνω πλάτους ίσο με αυτό του υποστυλώματος για λόγους που έχουν αναφερθεί σε άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

......να ρωτήσω κάτι εγώ; Τα διαμήκη 12άρια είναι ilias;

Προφανώς δεν ξέρεις τι κτίριο είναι, έτσι δεν είναι;

Για να σου πω την αλήθεια δεν το πρόσεξα και από τη φωτο και γω τώρα δεν παίρνω όρκο. Το κτήριο πάντως είναι διώροφο με υπόγειο, απ΄ότι έγραφε μια πινακίδα.

 

ηταν όλες οι δοκοί έτσι ilias?

Ναι όλες έτσι ακριβώς, με την ίδια τεχνική και τον ίδιο διαμήκη οπλισμό.

 

Τα διαμήκη και εμένα μου φαίνονται λίγα. Το ότι δεν κεντράρει στο υποστύλωμα δεν μπορώ να το σχολιάσω γιατί δεν φαίνεται και το υποστύλωμα πόσο είναι.

Όπως πάντα συμφωνούμε!:)Το είπα και γω πιο πάνω για τα διαμήκη.

Η δοκός κενταρισμένη ήταν απ΄ότι θυμάμαι Άρη, απλά δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.