Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

rigid, πρέπει οπωσδήποτε να τα πιάσεις έτσι τα σίδερα ?

 

Εγώ θα χρησιμοποιούσα 2 συνδετήρες. (Θα τους σταματούσα στην μέση του υποστυλώματος)

 

Αυτά περί γωνίας μην τα λέτε έτσι απότομα παιδια για τον ΕΚΩΣ....

 

Εν πάσει περιπτώση δεν αναφέρει για γωνία ο ΕΚΩΣ αλλά για αριθμό n "κορυφών" συνδετήρων... κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι 135 μοίρες. Στον ΕΚΩΣ δε βρίσκω αναφορά αυτή τη στιγμή αλλά μπορεί να το έχω διαβάσει και σε κάποιο βιβλίο. Αν το σκεφτείς δε μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από τόσο γιατί μετά δε θα περισφίγγεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι 135 μοίρες. Στον ΕΚΩΣ δε βρίσκω αναφορά αυτή τη στιγμή αλλά μπορεί να το έχω διαβάσει και σε κάποιο βιβλίο. Αν το σκεφτείς δε μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από τόσο γιατί μετά δε θα περισφίγγεί τίποτα.

 

από aci318 πήρα το 135'

Link to comment
Share on other sites

rigid η Ε39/99 δεν αναφέρεται για τις γέφυρες και τα Fachbericht και συσχετισμό με τους ελληνικούς κανονισμούς ?

 

Μπορεί να κάνω και λάθος όμως...

Link to comment
Share on other sites

@rigid_joint

Αφού γράφεις στη φωτο ότι το υποστύλωμα είναι 35/35/25, γιατί στις διαστάσεις το έχεις 35/35/30? Κατάλαβα κάτι λάθος?

Τον συνδετήρα "S" στις μεσαίες ράβδους και γω δεν θα τον προτιμούσα για να έχεις καλύτερη δόνηση.

Πες μας λίγο αν θέλεις τι λόγο διάτμησης σου δίνει???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.