Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Thin film για οικιακό φωτοβολταϊκό


amanaris

Recommended Posts

Γνωρίζοντας προσωπικά τον Titan και το Πάρκο που είχε 192.000 Kwh Παραγωγή στο Στρουση στα Λεχαινά στο οποίο δεν έχουν προστεθεί πανέλα (όπως κακοπροαίρετα και αυθαίρετα ανέφεραν κάποιοι ) , 'Εχει κάποιος να αντιπαραθέσει κάτι στα στοιχειά που δίνει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω κανει εγκατασταση με αμορφα και γενικως δεν εχω πρακτικη εμπειρια στο θεμα για να εχω αποψη.

 

Ομως Τιταν εγω θα τολμουσα να παρω τηλ αλλα δεν εχει νοημα. Αν εγω σου φερω εναν ευχαριστημενο πελατη τον οποιον "τον περιποιηται ο αραπης" για ποιο θεμα πρεπει να συζητησουμε? Ειναι επιχειρημα αυτο?

Πάρε ρωτήστε δεδομένα, παραγωγή κλπ.

Αυτά είναι επιχειρήματα νομίζω

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ που το ξέρεις ότι δεν έγινε ?

 

Σε αυτό σου απάντησε ο miltos

 

ΕΑΝ ΤΟΛΜΑΣ πάρε τηλ και ρώτα εάν είναι ευχαριστημένος!

Επιπλέον μπορώ να σου δώσω το τηλ συνάδελφου μηχανικού που συζητάει το ίδιο με τους πελάτες του.

Επιπλέον είσαι και κακοπροαίρετος, πρώτα ρώτα να μάθεις, μίλα με τον πελάτη και μετά κρίνε !

 

Τι να τολμήσω??? Να πάρω τηλέφωνο σε ποιον???? Και να μου πει τι????

Αν αυτά είναι επιχειρήματα μηχανικού (που σε καμία περίπτωση δεν είναι) εγώ δεν θέλω να είμαι μηχανικός....

Κατά την γνώμη μου είναι απαράδεκτο εκ μέρους σου να προσπαθείς να πουλήσεις σε ένα forum καθαρά τεχνικό και όχι εμπορικό..... Υπάρχουν άλλα για κάνεις την δουλειά σου...

Όσο για το κακοπροαίρετος.... δεν θα σου απαντήσω.... θα σε ρωτήσω μόνο τι είναι αυτός που βάζει πελάτες του να ξυλώσουν εγκαταστάσεις για να τους πουλήσει πανέλα που θα βγάζουν "μέχρι +15% μεγαλύτερη απόδοση! made in Japan, τεχνολογία CIS www.oleng.eu". Έτσι δεν λέει η διαφήμισή σου?

 

Υ.Γ. Απορώ γιατί οι mods επιτρέπουν να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση με αυτά τα "επιχειρήματα" και με αυτού του τρόπου την διαφήμιση........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό σου απάντησε ο miltos

 

 

 

Τι να τολμήσω??? Να πάρω τηλέφωνο σε ποιον???? Και να μου πει τι????

Αν αυτά είναι επιχειρήματα μηχανικού (που σε καμία περίπτωση δεν είναι) εγώ δεν θέλω να είμαι μηχανικός....

Κατά την γνώμη μου είναι απαράδεκτο εκ μέρους σου να προσπαθείς να πουλήσεις σε ένα forum καθαρά τεχνικό και όχι εμπορικό..... Υπάρχουν άλλα για κάνεις την δουλειά σου...

Όσο για το κακοπροαίρετος.... δεν θα σου απαντήσω.... θα σε ρωτήσω μόνο τι είναι αυτός που βάζει πελάτες του να ξυλώσουν εγκαταστάσεις για να τους πουλήσει πανέλα που θα βγάζουν "μέχρι +15% μεγαλύτερη απόδοση! made in Japan, τεχνολογία CIS www.oleng.eu". Έτσι δεν λέει η διαφήμισή σου?

 

Υ.Γ. Απορώ γιατί οι mods επιτρέπουν να συνεχίζεται αυτή η συζήτηση με αυτά τα "επιχειρήματα" και με αυτού του τρόπου την διαφήμιση........

 

 

Eχεις βάλει το συγκεκριμένο πάνελ ? Έχεις δει την παραγωγή του ? Επί της ουσίας έχεις να απαντήσεις κάτι για τις παραγωγές που εμφανίζονται στο Sunny Portal απο το CIS Solar Frontier ? Kαι μην μας πεις και εσύ ότι έχει προσθέσει πανελα ο Τιtan. Αν θες πήγαινε στο πάρκο να τα μετρήσεις Παλιογούβι ΔΔ Στρουσίου Δήμου Ανδραβίδας - Κυλλήνης.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ τηλέφωνο αν είναι πελάτη που ξήλωσε κάποια πάνελ για να βάλει τα SF εγώ θα το ήθελα με PM να τον ρωτήσω με τι κριτήριο το έκανε, πόσο του κόστισε η αλλαγή και που προσδοκά.

Αν ο χρόνος απόσβεσης κάνοντας αυτή την αλλαγή πέφτει (συνυπολογίζαντας και τον κόστος αυτών που ξήλωσε) τι ξήλωσε και κάποιες άλλες τέτοιες ερωτήσεις.

ΑΝ είναι να μου δώσεις τηλέφωνο πελάτη που έχει βάλει SF απλά και παράγει καλύτερα άστο δεν θέλω, ξέρω πολύ καλά τι ευαγγελίζονται τα TF όπως και κάποια θέματα που έχουν παρατηρηθεί με γρήγορη γήρανση κλπ.

Τα 192.000 είναι καλό νόυμερο αλλά το 2012 όλα τα πάρκα πήγανε σφαίρα Εγώ έχω κινέζικα (και όχι Yingli ή Suntech) τα οποία Αττική παίξανε στις 1700kWh/kWp Μέσα στην Αθηναική μπίχλα και Αθηναική αστική ρύπανση και στο Αγρίνιο 10αρι με 1800kWh/kWp και αυτά είναι νούμερα τα οποία δεν ήρθαν γιατί έβαλα παραπάνω πανέλα ή έχω συνδέσει το μετρητή με γεννήτρια απλά έγινε σωστή δαιστασιολόγηση καλωδίων (κατα 90% το κάνουν όλοι) αφετέρου το 2012 οι κλιματολογικές συνθήκες ευνόησαν αυτή την παραγωγή (ο σημαντικότερος παράγοντας) as simple as that.

 

Μπορείς να φέρεις μετρήσεις όπου τα SF αποδίσουν παραπάνω σε συνθήκες χωραφιού με τα ίδια κλιματολογικά δεδομάνα, την ίδια προσπίπτυσα ακτινοβολία, inverter με το ίδιο efficiency, καθαρισμό με το ίδιο χρονικό patern κλπ κλπ? Δεν θα τα καταφέρεις να βρείς τέτοια στοιχεία άρα δύσκολα θα πέισεις κάποιον που έχει ασχοληθεί με το θέμα. Με του πελάτες είναι άλλο θέμα, marketing wise έχεις point, η αντίθεση όσων έχουν εμπλεκεί στην κουβέντα είναι ότι τα επειχειρήματα δεν στέκουν, επίσης επειδή σε έχω ξαναρωτήσει και δεν έχεις απαντήσει (δεν είσαι υποχρεωμένος βέβαια) σε ξαναρωτάω πόσο εκτιμάς το παραπάνω κόστος σε βάσεις σε καλώδια και ασφαλιστικό διακοπτικό υλικό που είναι capex και όπο εκτιμάς το κόστος συντήρησης εξαιτίας της πολυπλοκότητας απο το έξτρα υλικό σε σχέση με ένα πάρκο π.χ με κρυσταλλικά (βάζεις επιπλέον 200 πάνελ κάποια xlm καλώδια κάποιες ασφάλεις κλπ) τι opex overhead εισάγει αυτό? αν θές απαντάς.

Εγώ να σου πω ότι ο Καθαριστής μόνο για το καθάρισμα μου παίρνει +30% παραπάνω (20αρι με TF vs 20αρι με Poly) και όποιος θέλει να του πω τι πλήρωσα παραπάνω σε καλώδια βάσεις κλπ.

Να κάνουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιχείρημα 1) - light Soaking effect

 

video

 

 

Τα άλλα πάνελ δεν έχουν τέτοιο φαινόμενο που ανεβάζει την ισχύ τους.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι οι πιο πολλοί που κατηγορούσαν τα Solar Frontier, δεν είχαν ακούσει ποτε για CIS και light Soaking effect ας το μάθουν τώρα.

 

******** Διαγραφή link στο linkedin καθώς δεν μπορεί να αποτελέσει επιχείρρημα- miltos

 

Ευχαριστώ

Edited by miltos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παραθέσω ένα link το οποίο μπορεί να φανεί χρήσιμο σε αρκετούς του χώρου :smile:

 

www.kariera.gr

 

τώρα για light soaking effect εγώ το έχω διαβάσει απλά είμαι επιφυλακτικός γιατί με άλλα TF την έφαγα (και όχι ποιότητας Ζ)

Link to comment
Share on other sites

Ποίος έσβησε το βίντεο που έχει animation με το light soaking effect ? !

Αυτό ειναι ακρως τεχνικό, μην το σβήνεται παρακαλώ !

http://www.youtube.com/watch?v=Ro9FE6omu4c

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να παραθέσω ένα link το οποίο μπορεί να φανεί χρήσιμο σε αρκετούς του χώρου :smile:

 

www.kariera.gr

 

τώρα για light soaking effect εγώ το έχω διαβάσει απλά είμαι επιφυλακτικός γιατί με άλλα TF την έφαγα (και όχι ποιότητας Ζ)

Καλό το χιούμορ σου !

Για το light soaking effect όποιος θέλει ενημέρωση ας δει την σελίδα 15

http://www1.eere.energy.gov/solar/pdfs/pvmrw2011_p25_tf_dunn.pdf

 

και αυτό , όποιος έχει πρόσβαση , ας βοηθήσει

http://jap.aip.org/resource/1/japiau/v100/i11/p113725_s1?isAuthorized=no

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα μόλις είδα το θέμα. Συμφωνώ απολύτως με τον jsk, τα λέει πολύ σωστά. Φίλε Titan επίσης πολύ καλή η επιλογή των sfrontier αλλά είναι τουλάχιστον γελοίο να ισχυριζεσε ότι ξηλώνουν πάνελ που ήδη πλήρωσαν για να βάλουν καλύτερα που θα τους αποδώσουν άντε +20% στην καλύτερη. Είπαμε ότι είναι άριστη αρχικη επιλογή αλλά εσύ το παρατραβήξες ! Και η διαφήμιση έχει τα όρια της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.