Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Thin film για οικιακό φωτοβολταϊκό


amanaris

Recommended Posts

Μην ερμηνεύεται αυτά που γράφω όπως θέλετε. Δεν είπαμε οτι τα παλιά πάνελ τα πέταξαν. Συγκεκριμένα πελάτες που είχαν έργα με ταρίφα 0,55 και 0,50, κάποια στιγμή θέλησαν να φτιάξουν έργο και με 0,25 λεπτά. Τους συνέφερε στο νέο έργο, με τη χαμηλή ταρίφα να βάλουν τα παλια κρυσταλλικά πάνελ. Στο παλιό έργο με ταρίφα 0,50 έβαλαν ΄πάνελ Solar Frontier και έβγαλαν 800-1000€ παραπάνω το χρόνο. Είδαν διαφορά 1600 με 2000 kWh παραπάνω ! Καθόλου γελοίο θα έλεγα.

 

Επιπλέον πάρα πολλοί με thin film (CIS ) μας έχουν ζητήσει και πάρει CIS πάνελ για να αλλάξουν τα thin film τους (πχ heliosphera). Είχαν πάθει πτώση απόδοσης -20% πχ και είδαν εάν επιπλέον +10% άρα +30% συνολικά. Σε έναν με 10kW είναι 2500 το χρόνο ενδεικτικά .

 

 

***Διαγραφή τμήματος μηνύματος****

Παρακαλώ να είστε προσεκτικοί με το θέμα της προβολής-διαφήμισης

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ερμηνεύεται αυτά που γράφω όπως θέλετε.

 

Ερμηνεύτηκε αυτό που δεν έγραψες. Οι συνάδελφοι κατάλαβαν αυτό που άφησες να εννοηθεί.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, να πούμε χρόνια πολλά, γιατί έχουν επέτειο ενός χρόνου τα γραφόμενά μας...... ('Titan', on 19 Feb 2013 - 16:58)

 

Δεύτερον, μας λες με ποια διαδικασία - αίτηση αλλάξες τα πάνελ σε υφιστάμενη εγκατάσταση στον ΔΕΔΔΗΕ????

 

Τρίτον, μας κάνεις και έναν λογαριασμό, σε πόσα χρόνια θα κάνουν απόσβεση.....?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά στο Thread

 

Εγώ έχω χαθεί και με στεναχωρεί που 5+ χρόνια διαβάσματος, ξενυχτιού άγχος κλπ κλπ "πετάχτηκαν" αφού αναγκαστικά ασχολούμαι με κάτι άλλο.

Θέλω να αναφέρω μια προσωπική εμπειρία απο τα Heliosphera που ήταν και το πρώτο ε΄ργο που έφτιaξα στην κυριολέξία (μετά απο 2 χρόνια θεωρίας, μελετών κλπ)

Μετά απο 1 έτος τα πάνελ έκαναν φοβερό degradation (Πάνω απο 10%)

μιλώντας με την εταιρία μου ανέφεραν, προς τιμήν τους, ότι υπήρχε σε συγκεκριμένο Lot θέμα παραγωγής.

Τα πάνελ αντικαστάθηκαν ΟΛΑ (165), σχεδόν 3 έτη απο αυτή την αντικατάσταση το 20αρι αυτό παρόλο που είναι στο κέντρο της Αθήνας είναι ο Top Performer. 2013 το πάρκο έκανε 1650 KWh/Kwp χωρίς πλύσιμο και εντός του αστικού ιστού με απίστευτη ρύπανση

Οπότε μην πετάμε πυροτεχνήματα χωρίς να έχουμε διασταυρώσει τα πάντα.

Τέλος η HS μας έδωσε και 5 spares just in case.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ότι ναι είχα, δεν είμαι ο μόνος. Είναι μακράν τα νο1 σε αιτήσεις αντικατάστασης. Και δεν υπάρχει κανείς προμηθευτής πια να απευθυνθείς.

 

Το πρόβλημα κυρίως είναι ότι η εν λόγω εταιρία θα έκλεινε ακόμη και με καλές συνθήκες αγοράς. Ποτέ δεν έκανε σοβαρή προσπάθεια για εξαγωγές, αλλά για να μην το πάμε προς το management ήταν απλώς ακόμη μία επιδοτούμενη ελληνική προχειρότητα που για να ανοίξει η επένδυση των Αμερικανών στην Τρίπολη ως όρος ετέθη κάθε ένας που έβαζε υπογραφή στην αδειοδότηση να χώνει κι από έναν δικό του να δουλέψει στο εργοστάσιο. Ήταν αυτή εταιρία τώρα ή αλαλούμ; Όποιος τα ξέρει από μέσα ξέρει ακριβώς που αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω όρκο ότι τα πήραν τα χρήματα απο τον αναπτυξιακό στο 100%

Συμφωνώ για την εξωστρέφεια ήταν απλά αλλού

Δεν είχα ιδέα ότι είχαν τόσα claims ίσως ήμουν τυχερός σε ότι αφορά το timing

Για αντικατάσταση δεν παίζει άλλο πάνελ Oerlikon? σε ότι αφορά το ρουσφέτι this is Greece γι αυτό δεν είμαστε εδώ? πάντως το Engineering δεν ήταν κακό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.