Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο στη Σάνη-Σταυρονικήτα, Δύσκολη περίπτωση


Recommended Posts

Όσον αφορά στο θέμα τιμής ζώνης δεν νομίζω οτι υπάρχουν αμφιβολίες. Αν είναι εντός σχεδίου παίρνει τιμή από την Κασσανδρεία γιατί ο οικισμός Σταυρονικήτα διοικητικά ανήκει εκεί, σύμφωνα και με το excel αλλά και τους χάρτες του κτηματολογίου. Άρα αν είναι εντός 900€ αν είναι εκτός 500€.

 

Το ζήτημα είναι ότι το εντός ή εκτός σχεδίου δεν είναι ακριβώς όροι δόμησης αλλά εξαρτάται από την ύπαρξη ή μη ρυμοτομικού. Και σε αυτή την περίπτωση έχει πλέον καταργηθεί με τις αποφάσεις του ΣΤΕ. Είναι δυνατόν να το αγνοήσουμε και να ρυθμιστεί ως εντός οικισμού; Κατά τη γνώμη μου είναι η μόνη δόκιμη προσέγγιση γιατί ειδάλλως προκύπτει το (αξεπέραστο) θέμα δασικού χαρακτήρα. Η πολεοδομία Μουδανίων άφησε να εννοηθεί ότι είναι αδιέξοδο.

Edited by alexpowder
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι η μονη δοκιμη προσεγγιση ειναι να το θεωρησουμε εντος, αγνοώντας το θεμα οτι εχει καταργηθει το ρυμοτομικο?

Γιατι αν το παμε εντος πιστευεις οτι θα προσκρουσει στο θεμα δασικης εκτασης?

Ρωταω για να επιβεβαιωσω οτι εχω καταλαβει το συλλογισμο σου.

 

Κατα τη γνωμη μου εφοσον η οικ.αδεια ειναι εν ισχυ και δεν εχει ανακληθει μπορουμε να προβουμε σε τακτοποιηση ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο.

 

Επισης αυτοι οι χαρτες του κτηματολογιου ειναι προσβασιμοι με καποιο τροπο?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το εντος το θεωρω δοκιμο γιατι βασιζεται στις συνθηκες που βγηκε η Αδεια, η οποια δεν εχει ανακληθει. Ομως το ρυμοτομικο καταργηθηκε οποτε τιθεται αυτοματως εκτος σχεδιου.

 

Σε ολα τα εκτος σχεδιου μπαινει το θεμα δασους και χρειαζεται βεβαιωση δασαρχειου για να οικοδομηθουν. Στην δεδομενη περιοχη υπαρχει θεμα δασους και σε αυτο λεω οτι σκαλωνει. Αν θελει κανεις να ειναι σωστος για να το δηλωσει στον 4014 πρεπει να βεβαιωθει οτι δεν βρισκεται σε δασος.

 

Σχετικα με τους χαρτες του κτηματολογιου ειναι στη διευθυνση gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx και με την επιλογη πληροφορια στο χαρτη (i) χτυπας τη θεση που σε ενδιαφερει και σου δινει την Δημ. Κοιν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τη διευθυνση για τους χαρτες. :smile:

 

Οπως αναφερεις, στα εκτος σχεδιου χρειαζεται βεβαιωση δασαρχειου για να οικοδομηθουν, κατι τετοιο νομιζω πως δεν προκυπτει για τακτοποιηση αυθαιρεσιων σε ηδη οικοδομημενες εκτασεις, και μαλιστα με οικ.αδεια σε ισχυ. Απ'οσο εψαξα στο νομο δηλαδη δε βρηκα κατι. Εκτος αν εννοεις την Υπ.Δηλωση οτι δεν εμπιπτει στις διαταξεις του αρθρου3 παρ.23, οποτε εκει ο δηλων πρεπει να το γνωριζει οντως...

 

Επισης σχετικα με την πολεοδομια Μουδανιων που ανεφερες πιο πανω: Και ο 3843 (κεφ.Β, αρθρο 5, παρ.1β) ανεφερε οτι δεν υπαγονται στις διαταξεις του κτιρια σε δασικες εκτασεις, εχω ομως τακτοποιησει εκει με σφραγιδαρες της πολεοδομιας χωρις να πουν τιποτα, θεωρωντας τα μαλιστα εκτος σχεδιου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 500€ στα εκτός σχεδίου, το ακούω πολύ συχνά τελευταία. Οι συμβολαιογράφοι γιατί δίνουν υψηλότερες τιμές??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 500€ στα εκτός σχεδίου, το ακούω πολύ συχνά τελευταία. Οι συμβολαιογράφοι γιατί δίνουν υψηλότερες τιμές??

 

Το 500€ Τ.Ζ. εκτός σχεδίου ίσως δεν ισχύουν σε όλη την επικράτεια, αλλά έτσι και αλλιώς είναι μια τιμή αναφοράς για το συγκεκριμένο νόμο Ν.4014 δεν ξέρω αν έχει σχέση με τις αντικειμενικές αξίες.

 

leo_zen δεν διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου. Όντως είναι ρύθμιση αυθαιρέτων και όχι ανέγερση και το ξέρω ότι δεχόταν δηλώσεις του 3843 η Πολ. Μουδανίων.

 

Πώς ξεπερνάμε το θέμα της Υ.Δ. ; Ας πούμε ότι ο ιδιοκτήτης το ξέρει και αναλαμβάνει το ρίσκο. Ξέρει κανείς ποιές είναι οι ευθύνες του Μηχανικού στην περίπτωση που έχει κάνει αυτή τη ρύθμιση αποκρύπτοντας στην Τεχνική Έκθεση αλλά και στο Τοπογραφικό ότι υπάρχει θέμα; Ίσως η μόνη ευθεία λύση είναι βεβαίωση από το Δασαρχείο αλλά τα αποτελέσματα τα φαντάζομαι. Το έχει κάνει κανείς εκεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, αν δείτε τα διοικητικά όρια (προ Καποδίστρια), στο χάρτη, ο οικισμός Σταυρονικήτα ανήκει στο νυν δ.δ. Κασσάνδρειας του Δήμου Κασσάνδρας, και όχι στο δ.δ. Νέας Φώκαιας. http://geodata.gov.gr/maps/

 

Από κει και πέρα, κάτι πήγε να αναφέρει ο alexpowder, για εντός οικισμού, αλλά δεν το συνέχισε. Να επισημάνω ότι αν θεωρηθεί εκτός σχεδίου (και προσωπικά το θεώρησα εκτός σχεδίου), μετά πρέπει να γίνει έλεγχος αν είναι εντός ή εκτός οικισμού. Γιατί αν είναι εντός οικισμού πάλι την τιμή του δ.δ. Κασσάνδρειασς θα πάρει δηλαδή 900€. Αν όμως είναι εκτός οικισμού, θα πάρει την τιμή της περιφερειακής ενότητας, που είναι 500€. Τα νούμερα στην περιπτωσή μας συμπίπτουν αλλα η δικαιολογηση είναι διαφορετική.

 

 

Οπότε ρωτάω: ο αποκαλούμενος "Οικισμός Σταυρονικήτα" είναι επίσημος οριοθετημένος οικισμός?

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

Σωστό το ερώτημα alber!

Γνώμη μου : η μόνη οριοθέτηση που έχει ο οικισμός Σταυρονικήτα είναι αυτή του Β.Δ. απ όσο γνωρίζω τουλάχιστον (δεν έχω βρει απόφαση Νομάρχη στο αρχείο της πολεοδομίας σχετική). Άρα κατά τη γνώμη μου εφόσον λέμε ότι το Β.Δ. δεν ισχύει, εννοούμε ότι δεν είναι σε οικισμό. Β.Δ. που δεν ισχύει = αυτόματα εκτός σχεδίου. Για τα όρια στάνταρ είναι στο Δ.Δ.Κασσαδρείας. Εγώ προσωπικά το πήγα με ΤΖ 500. Για τον έλεγχο των όρων δόμησης, εάν αποδειχτεί κλπ ότι οι παρανομίες ήταν πριν από την ανάκληση του ρυμοτομικού, νομίζω ότι μπορείς να πας με τα της αδείας. Για το δάσος, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εξηγήσουμε στον πελάτη και να αναλάβει το ρίσκο. Εγώ ήμουν τυχερός και ξέρω ότι δεν είναι σε δάσος η περίπτωσή μου, αλλά λίγες θα είναι τέτοιες περιπτώσεις απ όσο φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επισης για το θέμα που έθεσε ο alexpowder ότι θεωρώντας το εκτός προσκούουμε στο δασαρχείο, συμφωνώ ότι έτσι είναι, αλλά από την άλλη : ρυμοτομικο σε ισχύ δεν έχεις σήμερα. Απόφαση οριοθέτησης οικισμού δεν έχεις απ όσο γνωρίζω. Νομίζω ότι η ερωτηση του Ν 4014/11 : εντός / εκτός δε μπορεί παρά να αναφέρεται στο σήμερα. Οπότε : πώς θα πούμε ότι είναι εντός? (γνώμη μου)

Πάντως όπως είπε ο leo εγώ πιστεύω ότι μπορείς να τακτοποιήσεις με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο. Και στις δύο περιπτώσεις δε θα είσαι σίγουρος για την ορθότητα των πράξεών σου 100%. Άρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα θέσεις όσο μπορείς και στον ιδιοκτήτη, να γράψεις και μια καλή δήλωση που θα υπογράψει ότι εφόσον τακτοποιείτε χωρίς πράξη χαρακτηρισμού αυτός αναλαμβάνει την ευθύνη σε περίπτωση μελλοντικού χαρακτηρισμού, και προχωράς. Φυσικά μετά θα έρθει η ώρα της μεταβίβασης, και φαντάζομαι για αυτό προβληματιζόμαστε όλοι περισσότερο και όχι για το πρόστιμο αν θα είναι 5 ή 6 ή 7 χιλ. Εκεί είναι ακόμη πιο περίπλοκη η κατάσταση. Πάντως το να το πεις "εντός" δε διορθώνει νομίζω την κατάσταση ούτε λιγοστεύει τις ευθύνες. Απλά μπορεί να διευκολύνει μια συμβολαιογράφο αύριο, αλλά πάλι στις πλάτες μας πάνω. Οπότε εφόσον είναι η υποθεση καυτή, στο τέλος αποφασίζουμε αν θα ασχοληθούμε ή όχι και προχωρούμε είτε με εντός είτε με εκτός. Αν το δεις από την άλλη, για αυτούς είναι και μια ευκαιρία να "ξεπλύνουν" μέρος των αμαρτιών που κουβαλάνε τα σπίτια τους. Πάντως χαίρομαι που βρέθηκαν και κάποιοι συνάδελφοι που δεν αντιμετωπίζουν επιφανειακά αυτές τις περιπτώσεις.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από αρκετές αναλύσεις και μια ερώτηση στο ΤΕΕ, και με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη το δήλωσα εντός.

ΤΖ=900, χρονολογία αυθαιρεσιών 1995. Θεωρώ ότι οι αυθαιρεσίες θα πρέπει να αντιμετωπιστούν με τα όσα ήταν εν ισχύ τότε.

Χωρίς να αποτελεί δικαιολογία ή εφησυχασμό για το ότι το προχώρησα, πιστεύω πως δε θα υπάρξει ποτέ δεύτερη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.