Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Georgi

Recommended Posts

https://www.taxydromos.gr/Real Estate/267454-pws-xtizw-se-oikopedo-me-katheth-idiokthsia.html

 

Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, κατά την τοποθέτηση του κτιρίου, πρέπει να αφήσουμε απόσταση και από το όριο της καθέτου;

 Όχι. Σύμφωνα με το Νέο Οικοδομικό Κανονισμό η υποχρέωση για απόσταση (απόσταση Δ ονομάζεται) υπάρχει μόνον ως προς τα όρια του όλου οικοπέδου με τις όμορες ιδιοκτησίες. Για το όριο της κάθετης ισχύει μόνον ότι προβλέπει το συμβόλαιο σύστασης ‐ ιδιωτική συμφωνία. 

Σε κάθε περίπτωση, όταν κατασκευάζονται ανεξάρτητα κτίρια στο κάθε τμήμα κάθετης συνιδιοκτησίας, η μεταξύ τους απόσταση πρέπει να είναι Δ ή μηδενική."

 Κατα τα λοιπά, πού έχουν κατασκευασει αυθαίρετη σκαλα και στέγαστρο  και πού "πατανε" αυτα?
 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Ως νέα μηχανικός μου έτυχε για πρώτη φορά να συντάξω τοπογραφικό για οικόπεδο με κάθετες...Να πω οτι οι κάθετες αναγράφονται στο παλιό τοπογραφικό της άδειας των 2 κτισμάτων που χτίστηκαν συο οικόπεδο...Έχω τις εξής 2 ερωτήσεις:

 

1) Θα γίνει κάποια τακτοποίηση στο 1 από τα 2 κτίσματα που ανήκει συον πελάτη μου και εγώ έχω αναλάβει το κομμάτι του τοπογραφικού..Πρέπει φαντάζομαι να αποτυπώσω και το 2ο κτίσμα και ας μην ανήκει στον πελάτη μου από τη στιγμή που βρίσκεται στο οικόπεδο,σωστά?( το οικόπεδο έχει χωριστεί σε 2 τμήματα βάσει καθέτων με 1 κτίσμα το καθένα)

2) Σίγουρα στις κάθετες στα εμβαδά και στις διαστάσεις θα υπάρξπυν διαφορές απο το τοπογραφικό το παλιό..Θα πρέπει αναγκαστικά να γίνεο τροποποίηση της σύστασης με βάσει τις νέες διαστάσεις;

 

Θα εκυμτιμούσα ιδιαίτερα την καθοδήγησή σας..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, JovannaSar said:

...

2) Σίγουρα στις κάθετες στα εμβαδά και στις διαστάσεις θα υπάρξπυν διαφορές απο το τοπογραφικό το...

Το πιο σημαντικό όμως είναι να ΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορές στην θέση και στο σχήμα του άξονα που χωρίζει τις 2 κάθετες μεταξύ τους.

Για την αποτύπωση του περιγράμματος του 2ου κτιρίου της καθέτου αν έχεις πρόσβαση να το μετρήσεις καλό και χρήσιμο είναι να το κάνεις. Αν δεν έχεις πρόσβαση ή άρνηση πρόσβασης δεν έχεις υποχρέωση να το κάνεις με ακρίβεια και αναφέρεις τον/ τους λόγους στο τοπογραφικό σου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

και, πρωτα, θα διαβασεις καλα το αρθρο 107

μετα θα μετρησεις τι διαφορές υπαρχουν

μετα

τα λεμε

[καλησπερα διδονη]

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη δυνατότητα να το μετρήσω, απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να προβώ σε λεπτομέρειες οπως σε παρτέρια, σκαλάκια, τοιχία κτλ..Κυρίως για μείωση του όγκου αποτύπωσης..

Αν υπάρχουν διαφορές, αναγκαστικά κάνω διόρθωση μέσω συμβολαιογράφου?

 

Link to comment
Share on other sites

στον αλλον δεν μετρας τπτ.

απλα τον "τοποθετεις" σαν περιγραμμα κτιριου, 

Εσενα σε ενδιαφερει το οικοπεδο, που το εχεις σε τοπογραφικο,  και η δικη σου καθετη με την δικη της αδεια και τις δικες της αυθαιρεσιες. Αυτες τακτοποιείς.

[ακομα και η "νοητη"  γραμμη που χωριζει τις δυο καθετες,  ειναι.... "νοητη"...αρα -θεωρητικα -ειναι στη θεση της.. Μονον αν το κτισμα της μιας  καθετης εμπαινε στην αλλη   τότε  θα το συζητουσαμε...]

δες τα

και τα λεμε

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, JovannaSar said:

....................... οι κάθετες αναγράφονται στο παλιό τοπογραφικό της άδειας των 2 κτισμάτων που χτίστηκαν συο οικόπεδο...

Αφού υπάρχει το τοπογραφικό της άδειας και θα γίνει υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση αυθαιρεσιών, τι ακριβώς είναι αυτό που σε οδήγησε στην απόφαση να φτιάξεις και να υποβάλλεις νέο τοπογραφικό διάγραμμα; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αφού υπάρχει το τοπογραφικό της άδειας και θα γίνει υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση αυθαιρεσιών, τι ακριβώς είναι αυτό που σε οδήγησε στην απόφαση να φτιάξεις και να υποβάλλεις νέο τοπογραφικό διάγραμμα; 

Οταν είχε γίνει τοπογραφικό δεν είχαν χτιστεί τα σπίτια, απλα εμφανίζονται στο διάγραμμα κάλυψης..Και ο πελάτης ήθελε να κάνει σϋγχρονο τοπογραφικό καο ταυτόχρονα να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες τις οποίες έχεις αναλάβει άλλος μηχανικός.. 

Οπότε αυτό που με οδήγησε είναι το αίτημα του πελάτη σε συνδυασμό με το αίτημα του μηχανικου που θα κάνει την τακτοποίηση, ο οποίος ήθελε αποτύ9ωση εκ νέου του οικοπέδου με τα κτίσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας,

Σε ενιαίο οικόπεδο, κατασκευάστηκαν 4 κτίσματα με διαφορετικές οικοδομικές άδειες, τελευταία εκ των οποίων το 1980. Κατόπιν έγινε σύσταση καθέτου το 2006. Σε ένα από αυτά τα οικόπεδα καλούμαι να εκδόσω ΗΤΚ της οποίας θα προηγηθεί υπαγωγή στο Ν.4495/2017 για λοιπές παραβάσεις. Βλέπω όμως πως με βάση τους όρους δόμησης για το νέο οικόπεδο που έχει προκύψει από τη σύσταση, προκύπτει υπέρβαση δομησης περίπου 200τμ αφού το νέο οικόπεδο είναι 460τμ, το διώροφο κτίσμα 560τμ και ο ΣΔ 0,7. Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά κάτι τέτοιο, τι πρέπει να γίνει; Μπορείτε να μου πείτε αν γνωρίζετε από την εμπειρία σας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αφου η συσταση καθετων εγινε πριν το 2011 [και ανηκουν σε δισφορετικους ιδιοκτητες]

καθε καθετη τακτοποιειται χωριστα.

Με σδ. 0,7 προφανως εχεις και καθετη και συσταση ΟΙ σε καθε μια.

αρα εχεις "ξεχωριστα" οικοπεδα

ΦΕΚ Β 334/2021

Α) Καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου: Προσδιορισμός
του οικοπέδου ή γηπέδου με αναφορά των κτισμάτων
και της σύστασης οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας επί
αυτού, εφόσον υφίστανται.
α. Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, αντιστοιχεί μία καταχώ-
ριση Οικοπέδου / Γηπέδου. Σε περίπτωση ύπαρξης σύ-
στασης καθέτου ιδιοκτησίας, δύναται να γίνει ξεχωριστή
καταχώριση για κάθε τμήμα του οικοπέδου ή γηπέδου
που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία. Εφόσον έχει συσταθεί
οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά
ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε
κάθετη ιδιοκτησία.
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.