Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Georgi

Recommended Posts

Και να αγνοησω τα παλιότερα τοπογραφικά.συναδελφος μου είπε ότι πρέπει μα γίνει τροποποιηση της παραχωρουμενης λωρίδες από πλευρας δημουκατι που δεν θέλει να ακούσει ο συμβολαιογράφος.τι να πάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να επαναλαβεις το ερωτημα

σε απλα ελληνικά...

 

και να εξηγησεις τι ειναι το μονοπατι,. η παραχωρουμενη λωριδα, ..  τι δουλεια εχει ο Δημος...

 

και να κατεβασεις και ενα σχεδιακι...

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα τις ερωτο-απαντήσεις σε όλο το θέμα και θα 'θελα να κάνω, επί τη ευκαιρία, μια παρέμβαση για να μην συνεχίζουν οι νεώτεροι συνάδελφοι σφάλματα, που ταλαιπωρούν συνήθως δικαστικά μελλοντικούς ιδιοκτήτες.

Υπάρχει η τάση να αντιμετωπίζεται η "κάθετη" ως διανομή του οικοπέδου σε τμήματα αποκλειστικής χρήσης.

Η σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας σημαίνει τον διαχωρισμό δύο ή περισσοτέρων κτιρίων - ανεξάρτητων κατασκευών  - ως ανεξάρτητων ιδιοκτησιών μέσα στο ενιαίο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο, όπου ο ακάλυπτος παραμένει κοινόχρηστος. Αν δεν υπάρχουν ήδη τα κτίσματα πρέπει να γίνει "προμελέτη" για την θέση τους.

Ειδικά η διανομή σε τμήματα αποκλειστικής χρήσης για ανέγερση κτιρίων χωρίς την προμελέτη για την θέση τους με "λωρίδες" που υποχρεωτικά μένουν ακάλυπτες για πρόσβαση από κοινόχρηστο χώρο είναι παράνομη (γιατί θέτει "ειδικούς" όρους δόμησης επί του οικοπέδου).

Αυτά για τώρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια!!! Τώρα είμαι στο γραφείο! Θέλει ο πελάτης να κάνει σε οικόπεδο εντός οικισμού να τροποποιήσει κάθετες και οριζόντιες ιδιοκτησίες. Υπάρχει μια οικία με τα παραρτήματά της (αποθήκες,υπόστεγα) καθώς και μια αποθήκη.Υπάρχει τοπογραφικό σε συμβόλαιο του 1995 Οι κάθετες ιδιοκτησίες έγιναν το 1996 με τοπογραφικό συναδέλφου παραχωρήθηκε λωρίδα 1μ., στον παράπλευρο κοινοτικό δρόμο όπου χρειαζότανε ώστε να εκδοθεί άδεια αποθήκης σε μια κάθετη ιδιοκτησία και προσθήκη στον όροφο της οικίας το 1998.Η παραχώρηση λωρίδας οικοπέδου έγινε με συμβολαιογραφική πράξη.Τα τοπογραφικά δεν είναι ακριβή στην πλευρά όπου έγινε η παραχώρηση λωρίδας.Βασικά με το τοπογραφικό του 1996 εαν το τοποθετήσουμε "πάνω" στο τοπογραφικό το δικό μου με πραγματικά δεδομένα, η αποθήκη βρίσκεται στο δρόμο και στην παραχωρούμενη λωρίδα. Επειδή το μονοπάτι έχει το πλάτος που λένε τα τοπογραφικά ακόμα και εάν δεν το δείχνουν σωστά και φαίνεται ότι η παραχωρούμενη λωρίδα υπάρχει ο συμβολαιογράφος προτείνει να προχωρήσουμε στην σύσταση οριζοντίων κάθετων ιδιοκτησιών με το δικό μου τοπογραφικό.Αρκεί;Δεν χρειάζεται να γίνει τροποποίηση του τοπογραφικού από το δήμο για την παραχωρούμενη λωρίδα του κοινοτικού δρόμου;

 

 

[email protected]

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε σύσταση 2 καθέτων εκτός τη δόμηση μοιράζω και την κάλυψη ανάλογα;

Π.χ. εστω 500 τ.μ. το οικόπεδο και πάει 280 και 220 τ.μ. αντίστοιχα σε δύο κάθετες ιδιοκτησίες.

Κάλυψη 500χ0,6=300 τ.μ. και δόμηση 240 τ.μ. η οποία πάει 130 και 110.

Η κάλυψη θα πάει  ανάλογα ή όπως θέλω αρκεί να καλύπτεται η δόμηση; δηλαδή να δώσω π.χ. 200 και 100 παρά το γεγονός οτι δεν μπορούν να καλυφθούν τα 130 τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Τμημα Α: 280 τμ

δομηση Α: (280/500)Χ240=  134,40 τμ

Κάλυψη Α: (280/500)Χ 300=168,00 τμ

 

Τμήμα Β: 220 τμ

δόμηση Β: (220/500)Χ240=  105,60 τμ

κάλυψη Β: (220/500)Χ300=  132,00 τμ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Δεν μπορώ να δώσω περισσότερη δόμηση στο ένα τμήμα από ότι στο άλλο μετά από αίτημα των ιδιοκτητών;

Π.χ. να δώσω δόμηση 115 τ.μ. στο Β τμήμα. Πρέπει να αλλάξουν και τα τ.μ. των κάθετων ιδιοκτησιών;

Link to comment
Share on other sites

τα τμ. των καθετων, μπορει να "παιζουν" καπως

σε σχεση με τα χιλιοστα τους.
 

Αυτο μπορει να συμβει,  λογω δυσκολιων στο εδαφος, συνηθως λογω αναβαθμων,  οπου δεν ειναι παντοτε εφικτος η ακριβης χωρισμος.

 

Με βαση τα χιλιοστα της καθε καθετης χτιζεις.

 

Συμβολαιο που να γραφει οτι,

καθε καθετη θα εχει 50% εξ αδιαιρετου στο οικοπεδο

αλλα θα ανηκει στην μια δικαιωμα δομησης 55% και στην αλλη 45%

δεν το εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιο που να γραφει οτι,

καθε καθετη θα εχει 50% εξ αδιαιρετου στο οικοπεδο

αλλα θα ανηκει στην μια δικαιωμα δομησης 55% και στην αλλη 45%

δεν το εχω δει.

To έχω δει. Και νομίζω γίνετε να μη συμφωνεί το ποσοστό επί του οικοπέδου με την επιτρεπόμενη δόμηση εντός. Με λίγα λόγια σπάει η δόμηση του όλου

κατά το δοκούν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.