Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Georgi

Recommended Posts

mkara

όλα θα γίνουν σε Hatt (τυπικά όμως και παράλληλα  θα αναγράψεις και τις συντ σε ΕΓΣΑ' 87)

Αν η περίφραξη δεν βγαίνει στην κατά Hatt αποτύπωση φυσικά θα πρέπει να χαλάσει

(αφού χρειάζεται να δώσεις βεβαίωση μεταβίβασης -χωρίς αυθαιρεσίες-για την σύσταση καθέτων)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω ολοκληρωσει τη δηλωση αυθαιρετων στο συγκεκριμενο οικοπεδο...

 

οποτε εδω ειμαι οκ....αλλα για να δωσω βεβαιωση θα πρεπει να αποτυπωσω την κατασταση συμφωνα με τη διανομη....

 

το θεμα ειναι οτι στο τοπογραφικο θα πρεπει να δειξω και την υπαρχουσα κατασταση;

 

ποια "κατασταση" θα γινει καθετη; εγω φανταζομαι η διανομη και οχι η σημερινη

Link to comment
Share on other sites

όλα θα γίνουν, μετρήσεις κάθετες σε Hatt και σύμφωνα με την διανομή (σου είπα αν δεν συμφωνεί με τη διανομή θα πρέπει να κατεδαφίσει τις περιφράξεις)

Link to comment
Share on other sites

οποτε κανονικα μετραω σε hatt (βαζω και τις εγσα απο διπλα για να ειμαι ενταξει) και μετα κατεδαφιζει περιφραξεις κτλ κτλ...

 

ευχαριστω..και σενα και τους προηγουμενους συναδελφοους για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό

(μη ξεχάσεις τους +20 και -20 πόντους ανοχής που εκ του νόμου έχεις και τον βάλεις τον άνθρωπο να γκρεμίζει για τέτοιες διαφορές)

 

αυτά και τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη σε όλα πηγαίνεις σύμφωνα με τ διανομή.

Δε χρειάζεται να ρίξει τις περιφράξεις αν ο λόγος είναι η βεβαίωση νομιμότητας του άρθρου 23.

Η βεβαίωση εκδίδεται νόμιμα και με αυτές. Άλλωστε λογικά θα ανήκουν σε όμορη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

θα αποτυπωσω συμφωνα με τη διανομη...θα δειξω στο τοπογραφικο και τα "παραπανω", θα δωσω τη βεβαιωση μεταβιβασης αφου το εχω ολοκληρωσει και ας μεταβιβασει η συμβολαιογραφος οτι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα υψούν υπάρχει; 

Αν ναι εκεί πρέπει να κάνεις θεώρηση υπολοίπου δόμησης που θα γίνει δυνάμει του εμβαδού της διανομής επίσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια!!!σε οικόπεδο θέλω να πάνω οριζοντιεςκαι κάθετες ιδιοκτησίες.υπάρχει τοπογραφικό του1996 και παραχώρηση λωριδας για την έκδοση οικοδομικής άδειας αποθήκης.βασικά σύμφωνα με το δικό μου τοπογραφικο με τα πραγματικά δεδομένα η αποθήκη είναι κτισμενοπανω στο μονοπάτι και στην παραχωρουμενη λωρίδα.τα παλιά τοπογραφικά έχουν λάθη.επειδή το μονοπάτι είναι όσο πλάτος ήταν στα παλιά τοπογραφικά και φαίνεται η παραχωρουμενη λωρίδα ο συμβολαιογραφος λειτουργία να προχωρήσουμε με τα δεδομένα τουδικου μου τοόγραφικου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.