Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό με επένδυση λιθοδομής


 

Recommended Posts

Το θέμα είναι μήπως η παραμόρφωση του μεταλλικού δημιουργήσει ρωγμές στην λιθοδομή. Πρότεινα λοιπόν σαν λύση μια ρητινούχα επισκευαστική κονία που θα περιβάλει το μεταλλικό και πάνω της θα μπορούσε να ντυθεί η πέτρα. Η αντοχή δεν παίζει ρόλο όσο η παραμορφωσιμότητα. Το κόστος πάλι δεν παίζει ρόλο αφουσυμβολίζει κατα βάση αυτά τα υλικά. Δεν με νοιάζει εαν είναι ακριβό ή φθηνό αυτό είναι θέμα του ιδιοκτήτη. Τώρα εαν θες να κάνουμε μια λίστα απο πραγματικές διαφημίσεις να το κάνουμε αλλα να αρχίζεις να κόβεις πόντους απο παντου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν διαφημιστικά μηνύματα που έχουν διαφύγει του συντονισμού, μία κίνηση αρκεί: Η αναφορά μηνύματος.

Όσον αφορά στους πόντους (φαντάζομαι μιλάμε για την "φήμη"), μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν χρησιμοποιώ -για λόγους αρχής- την αρνητική φήμη στις κατηγορίες που συντονίζω, παρεκτός από ελάχιστες περιπτώσεις και μόνο σε συζητήσεις που δεν έχω επέμβει ως συντονιστής.

Θεωρώ μικροπρέπεια το να χρησιμοποιήσω ένα κρυφό μέσο (φήμη), για μία δουλειά (συντονισμός) που οφείλω να κάνω φανερά. Αυτό φυσικά αφορά και κάθε άλλο συνάδελφο που γράφει στα στατικά.

 

Σχετικά με την πρόταση για το κονίαμα, δεν βλέπω το όφελος από την χρήση ενός τέτοιου μεταβατικού κονιάματος. Το πρόβλημα σχετίζεται με το μέτρο ελαστικότητας και όχι με το όριο παραμόρφωσης. Εξαιρετικά ενδοτικά υλικά με ισχυρότατη πρόσφυση, όπως ελαστομερή και αφροί αποτυγχάνουν συχνά να γεφυρώσουν τέτοιες εναλλαγές υλικών. Πόσο μάλλον ένα κονίαμα.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβάζοντας το θέμα και την απάντησή μου, έχω να διαπιστώσω ότι "προχωρημένα πράγματα" εδώ στην επαρχία είναι προδιαγεγραμμένο να μην γίνουν σχεδόν ποτέ.

Είτε τα υλικά δεν υπάρχουν σε λογική απόσταση, άρα το κόστος εκτοξεύεται, είτε ο κόσμος φοβάται γιατί είναι κάτι άγνωστο, είτε γιατί δεν υπάρχουν συνεργεία να μπορούν να ανταποκριθούν στην εργασία με ικανοποιητικό -αν όχι άριστο- τρόπο.

Κι είναι εκεί που το λογικό προσωπικό όφελος* βαραίνει περισσότερο έναντι του έκαστου καινούργιου τρόπου δόμησης.

 

Λογικό προσωπικό όφελος θεωρώ ότι είναι στην περίπτωσσή μου η "συμβατική" κατασκευή αφού έχω μια κατασκευαστική με ιδιόκτητα μηχανήματα και σχετικά φτηνά εργατικά χέρια (έλληνες και αλλοδαπούς) και υπαλλήλους, άρα μπορώ να φτάσω μια οικοδομή στα σοβατίσματα έχοντας ικανοποιητικό κέρδος, αφού το πραγματικό κόστος -πχ εκσκαφές- είναι πολύ χαμηλό και μπορώ να συνδυάσω ανταγωνιστικά χαμηλή τιμή στην αγορά με ικανοποιητικό κέρδος για μένα.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

 

 

το θέμα είναι που είδες την διαφήμιση στα γραφομενά μου?

 

Δεν είπα οτι το κονίαμα έχει βάση τσιμέντο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία στα δομικά υλικά τρέχει με 1000 παρά την κρίση.Χωρίς την σκοπιμότητα της διαφήμισης είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να ενημερωνόμαστε-ψαχνόμαστε και από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Ακριβώς τους ίδιους φόβους έχω και εγώ αλλά τι να κάνω αφού και ιδιοκτήτης και κατασκευαστής θέλουν οπωσδήποτε να το κάνουν μεταλλικό! (Αν και σίγουρα θα αλλάξουν γνώμη τελικός το έχουμε ξαναδεί το έργο.)

 

Προσπαθώ να το το προσεγγίσω με ζ=4% και q=1.5 και με τις ελαχιστότατες διατομές θέλω 16.000kg σίδερα για 105μ^2 δυοροφάκι! (χωρίς θεμέλια) Δηλαδή κάπου 45 - 50 χιλιάδες ευρώ!

 

Ξαναδιαβάζοντας τον ΕΑΚ ανακάλυψα ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και q=3 για κατασκευές από χάλυβα με την προϋπόθεση ότι τα χιαστή θα έχουν αποκλειστικά σχήμα Χ!

Αν καταφέρω να έχω q=3 τότε το κόστος μειώνεται αρκετά και η ιδέα αρχίζει να γίνεται εφικτή με κάπου 9.000kg - 10.000kg σίδερα. :S

 

Αυτό όμως που δεν εξηγεί και δεν γνωρίζω είναι αν θα πρέπει σε όλα τα πλαίσια να χρησιμοποιηθούν ''Χ Χιαστή'' για να πετύχω το q=3. Η αρκεί να έχω επαρκή ''Χ Χιαστή'' σε κάθε διεύθυνση όπως κάνουμε με τα τοιχία ΩΣ; Γιατί πρακτικώς είναι αδύνατο σε κατοικία λόγω τον ανοιγμάτων να περαστούν παντού Χ.

Και αν ναι πως ορίζεται το επαρκές;;;

 

Τυχαίνει να έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.