Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστημονικό Κομπιουτεράκι για μιγαδικούς


ALdaperan

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι φοιτητής ΗΜ και θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιο επιστημονικό κομπιουτεράκι

 

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα casio fx350 MS αλλά πλέον δεν μου αρκεί διότι δεν έχει πράξεις με μιγαδικούς αριθμούς

Χρειάζομαι ένα κομπιουτεράκι που να κάνει πράξεις με μιγαδικούς καθώς και μετατροπές από καρτεσιανή μορφή <=> πολική μορφή

 

Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για την εξέταση ενεργειακών κυκλωμάτων και των συστημάτων ηλ ενέργειας όπως θα καταλάβατε .. γι αυτό χρειάζομαι μιγαδικούς

Έχω δεί κάποια Texas Instruments αλλά είναι πανάκριβα (πχ αυτό http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Machines/Calculators/Scientific/Texas-Instruments-Ti84-Plus-Silver-Edition-84PLSE-CLM-2E5-B.htm ) και δε ξέρω αν θα μου χρησιμεύσουν ποτέ όλες τους οι λειτουργίες..

 

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να δώσεις αυτό το ποσό για calculator παρά αν θες εκτός από πράξεις να μπορεί να τρέχει προγράμματα (πχ επίλυση και εξομοίωση κυκλωμάτων). Στο πλαίσιο υπάρχουν και φθηνά πχ citizen ή TI, αλλού μπορείς να βρεις και φθηνότερα κινέζικα, αν θες κάτι καλύτερο ποιοτικά πας σε HP. Αν έχεις smartphone μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα ή calculator emulator που είναι και δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω αυτό http://www.skroutz.gr/s/31815/Casio-FX-992S.html από τότε που ήμουν φοιτητής. Τη μετατροπή την κάνει στους μιγαδικούς, αλλά τώρα για πράξεις απ' ευθείας απ' ότι θυμαμαι δεν κάνει. έκανα τις μετατροπές και μετά τις πράξεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που θέλεις το πιο απλό επιστημονικό calculator αρκεί. Μην πας σε κάτι πολύ ιδιαίτερο πχ να βγάζει γραφικές παραστάσεις, καθως μπορεί να μην σε αφήσουν να το παίρνεις μαζί σου σε εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Εν τέλει αγόρασα ένα casio

http://edu.casio.com/products/adves/fx570esplus/

 

Φαίνεται αρκετά καλό . Πάντως τα άλλα με τις γραφικές είναι όντως επένδυση .. η αλήθεια είναι ότι με φόβισε και το γεγονός να μη με αφήσουν καν να το έχω μαζί μου στις εξετάσεις.

Πάντως την αγορά του κάποια στιγμή μάλλον δεν θα την αποφύγω στο μέλλον . το γλυκοκοιτάζω :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάντα και η δωρεάν λύση. Το Κινητό!

 

Όλα τα smartphones εκτός του ότι έχουν εφαρμογές για scientific calculator, υποστηρίζουν excel.

Ακόμη και για τα παλαιότερα κινητά υπάρχει ένα port του excel γραμμένο σε java

Μπορείς να ετοιμάσεις ένα φύλλο εργασίας με ότι πράξεις θές και θα έχεις με ένα μόνο κλίκ τα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από τα μαθήματα που δίνεις με το βιβλίο ανοικτό (ασκήσεις όχι θεωρία) τότε ναι.

Βέβαια όλα είναι στην κρίση του επιτηρητή.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμήσατε τώρα .

 

HP48SX_3031A02827.gif

 

Καμμιά 20 αριά χρόνια τώρα έχω αυτό . Πολύ δυνατό εργαλείο αλλά λιγάκι δύστροπο στα πρώτα βήματα.

 

Από το 1985 , έχω κρατήσει το Casio PB-700 που προγραμματίζεται σε μια διάλεκτο της Basic και έπαιρνε και επεκτάσεις μνήμης (δυσεύρετες σήμερα). Ενδιάμεσα απέκτησα το Casio FX 720p το οποίο χάλασε μάλλον από δική μου αμέλεια .

Edited by gvarth
New links
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.