Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστημονικό Κομπιουτεράκι για μιγαδικούς


ALdaperan

Recommended Posts

Καμμιά 20 αριά χρόνια τώρα έχω αυτό . Πολύ δυνατό εργαλείο αλλά λιγάκι δύστροπο στα πρώτα βήματα.

Ομοίως το έχω από το 1991, πράγματι τότε έκανε τα πάντα (αφού ήταν και πανάκριβο) και έχει μεγάλη συλλογή δωρεάν εφαρμογών που το κάνουν καλύτερο ακόμα και τώρα από τα περισσότερα κομπιουτεράκια στην αγορά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφού ήταν και πανάκριβο

 

Λίγο πάνω από τις 120.000 δρχ είχα πληρώσει κάπου γύρω στο 1988 - 1989 (με την βοήθεια των δικών μου) σε κάποια περίοδο όπου το ποσό αυτό αντιστοιχούσε σε σεβαστό ποσοστό μηνιαίου μισθού ιδιωτικού υπαλλήλου.

 

Θυμάμαι μάλιστα ότι είχα δώσει μια συμβολική προκαταβολή και τα υπόλοιπα ανά μήνα με γραμμάτιο που το πλήρωνα κατευθείαν στο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

πέρασαν τα χρόνια και ξεχνάς

 

Ου γαρ έρχεται μόνον ... :smile:

 

Δεν θυμάμαι ποιός το έφερνε . Αναφέρεσαι ACO Hellas που ήταν πάνω από το ιστορικό MicroBytes , έτσι δεν είναι ; Πάντως τα χρήματα που πλήρωσες τότε στην Αμερική δεν έχουν σχέση με τα ποσά της λιανικής πώλησης στην Ελλάδα . Καμμία σχέση εκείνη την εποχή. Το ποσό που πλήρωσα το θυμάμαι ... :sad:

 

Σταματώ όμως . Ήδη βγήκαμε off topic :|

Link to comment
Share on other sites

δεν ήμαστε και τόσο offtopic, μιλάμε για ένα επιστημονικό κομπιουτεράκι που έχει μιγαδικούς. Εξάλλου οι απόγονοί του υπάρχουν στην αγορά οπότε μπορεί κάποιος που ενδιαφέρεται για το κορυφαίο κομπιουτεράκι να ενημερωθεί. Αν το νομίζεις εσύ μπορείς να σπάσεις το θέμα

Για αυτή την aco μιλώ, δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς πάνω από το microbytes αλλά ήταν από την πλευρά του και η πινακίδα υπάρχει ακόμα στην πολυκατοικία

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, και ψάχνω κι εγώ μία καλή αριθμομηχανή. Είμαι διατεθειμένος να δώσω κάποια χρήματα παραπάνω, καθώς την θεωρώ καλή επένδυση τόσο κατά την διάρκεια των 5 ετών φοίτησης όσο και μετά την αποφοίτηση.

Γνωρίζει κάποιος με βεβαιότητα ποιές είναι οι καλύτερες επιστημονικές αριθμομηχανές που κυκλοφορούν; Ακούω για HP, Texas Instruments κτλ κτλ, έχω μπερδευτεί...

ΥΓ: Ποιά η διαφορά μεταξύ TI-89 και ΤΙ-89 Titanium;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δες το CASIO fx-991ES natural display. Πολύ καλή τιμή, πολλές δυνατότητες (πίνακες, ολοκληρώματα, συναρτήσεις, κλάσματα, και άλλα πολλά...).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα fx-115MS. To ειχα παρει μολις 18€ και ειναι πραγματικα απιστευτο τι λειτουργιες εχει. Ουτε το 10% δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προκειται, οποτε γιατι να ξοδευεται κανεις τοσο πολυ για πραγματα που δεν χρεαιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν κάτι ανάμεσα σε TI-89, TI-89 Titanium, TI nspire και HP 50G.... Και καλοβλέπω ΤΙ-89 titanium ;)

για όλα υπάρχουν emulators για pc που μπορείς να τρέξεις και να καταλάβεις ποιο σου αρέσει καλύτερα στην πράξη, είναι και το φθηνότερο αν έχεις κάποιo κινητό ή tablet που εχει android ή ios να εγκαταστήσεις τους αντίστοιχους emulators

το ti89 titanium είναι ο διάδοχος του ti89 με περισσότερη μνήμη και ταχύτερο cpu

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.