Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

παραβίαση ιδεατού στερεού


Recommended Posts

Παιδιά μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος στο εξής:

 

Σε πολυκατοικία έχει κατασκευαστεί ένας επιπλέον όροφος ο οποίος είναι παράβαση ύψους και δόμησης.

 

Όμως ο επιπλέον όροφος εξέχει του ιδεατού στερεού που σχηματίζεται από τον κανόνα του 1,5Π και της οξείας γωνίας που σχηματίζει η εφαπτομένη 1:1,5.(είναι η γωνία που μας αναγκάζει να κάνουμε εσοχές μετά από κάποιο ύψος).

Δηλαδή εξέχει μία μυτούλα του ορόφου από το στερεό.

Αυτή τι είδους παράβαση είναι; (παράβαση πλαγίων αποστάσεων, οικοδομικής γραμμής σε προκήπιο; ή απλά ύψους ή λοιπές παραβάσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Στο τεε Θεσσαλονίκης σε αντίστοιχη ερώτηση απαντήσανε ότι δεν εξετάζουμε το ιδεατό στερεό… αν και προσωπικα μου φαινεται λαθος..

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

σε ερωτηση στο ΤΕΕ αθηνας μου ειπαν για υπερβαση υψους στο κομματι που υπερβαινει το ιδεατο στερεο...βεβαια αυτο οπως πολλα δεν υπαρχει πουθενα γραπτο!!

Link to comment
Share on other sites

σε ερωτηση στο ΤΕΕ αθηνας μου ειπαν για υπερβαση υψους στο κομματι που υπερβαινει το ιδεατο στερεο...βεβαια αυτο οπως πολλα δεν υπαρχει πουθενα γραπτο!!

Στο τεε Θεσσαλονίκης σε αντίστοιχη ερώτηση απαντήσανε ότι δεν εξετάζουμε το ιδεατό στερεό… αν και προσωπικα μου φαινεται λαθος..

Eμένα στο ΤΕΕ Θεσ/νικης μου είπαν προφορικά αυτό που απάντησε στον συνάδελφο το ΤΕΕ Αθήνας, οτι το κομμάτι που είναι εκτός στερεού , πάει με υπέρβαση ύψους. Την απάντηση μου είπε οτι την βασίζει στο παράρτημα της εγκυκλιου 13, σημειωση 6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ την γνώμη σας!

 

Σε διαμέρισμα με Ο.Α. 1980, δηλαδή με ΓΟΚ 73, που βρίσκεται σε έσοχη κατά 2,5μ (όπως προέβλεπε ο τότε ΓΟΚ) έχει κλειστεί ένα κομμάτι της βεράντας και χρησιμοποιείται σαν αποθήκη.Θα βάζατε υπέρβαση ύψους στη συγκεκριμένη αυθαιρεσία?Έχω υπέρβαση ιδεατού στερέου όταν απ' όσο γνωρίζω δεν υπήρχε αυτή η έννοια στον ΓΟΚ 73' σωστά?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα έβαζα. Η έννοια του ιδεατού στερεού στο γοκ85 ήρθε να κάνει πιο επιστημονική την εσοχή των 2,5μ στο γοκ73.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα έβαζα. Η έννοια του ιδεατού στερεού στο γοκ85 ήρθε να κάνει πιο επιστημονική την εσοχή των 2,5μ στο γοκ73.

sagiasd ναι αλλά αν επιχειρήσεις να κάνεις ιδεατό στερεό σύμφωνα με το ΓΟΚ 85 βγαίνει ακόμη και ο από κάτω όροφος ότι το υπερβαίνει! Είναι λογικό να κάνεις τέτοιου είδους συγκρίσεις?Να το θέσω και αλλιώς γιατί μία επέκταση στον εξώστη του τελευταίου ορόφου να πληρώσει παραπάνω με μια ίδια επέκταση σε από κάτω όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είπα να εφαρμόσεις τη γεωμετρία του ιδεατού στερεού.

Απλά, αφού υπάρχει η διευκρίνιση στην εγκύκλιο ότι και η παραβίαση του ιδεατού στερεού (κατά γοκ85) συνιστά υπέρβαση ύψους,

τότε και η παραβίαση του κανόνα των 2,5 μ (κατά γοκ73), λογικά, θα πρέπει να συνιστά υπέρβαση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.