Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάργηση κατώτατων αμοιβών των ενεργειακών επιθεωρητών


venezia

Recommended Posts

Μαλιστα. Για πες μου εσυ ως εκπροσωπος της λογικης του πρωην Ανατολικου μπλοκ ποια ειναι η αποψη σου? Κεντρικος σχεδιασμος της οικονομιας? Κρατικοποιηση των παντων? Διοικηση απο τα Σοβιετ?

 

H άγνοιά σου για τους σκοπούς που εξυπηρετεί κάθε οικονομικό σύστημα είναι προφανής.

Όταν το σύστημα χάνει το ανθρώπινο πρόσωπο πέφτει ή αλλάζει. Αλλά όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ποιά θα ήταν η λύση που θα σε εξυπηρετούσε συνάδελφε?

Να έρθει το κράτος-μπαμπάς και να σου εξασφαλίσει το μεροκάματο?

Σιγά την μελετάρα την ενεργειακή επιθεώρηση..τα κωλόχαρτα που εφευρίσκει το κράτος για να βγάλετε οι αδειάκηδες κανά μεροκάματο, που θες να πληρωθείς και ελάχιστη αμοιβή.

Άδεια περίφραξης λέει 2,000 ευρώ ελάχιστη. Όσο δεν κάνει όλη η περίφραξη.

Άδεια πισίνας 6-7.000 ελάχιστη, όσο τα μπετά και παραπάνω.

Άδεια για να βάλεις κλιματιστικό στην όψη..

 

 

Συμφωνώ σε όλα με το σκεπτικό όμως ότι άλλο υπερβολική αμοιβή και άλλο λογική ελάχιστη αμοιβή που εξυπηρει και φορολογικούς λόγους.

Η κατάργηση δεν εξυπηρετεί κανέναν άλλο παρά μόνον τα λίγα και μεγάλα τεχνικά γραφεία. Έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

H άγνοιά σου για τους σκοπούς που εξυπηρετεί κάθε οικονομικό σύστημα είναι προφανής.

Όταν το σύστημα χάνει το ανθρώπινο πρόσωπο πέφτει ή αλλάζει. Αλλά όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

 

Οσον αφορα το ανθρωπινο προσωπο εκει πραγματι ο Κομμουνισμος προσεφερε τα παντα (Μαο 50 εκατομμυρια νεκροι, Σταλιν 21 εκατομμυρια νεκροι, Ερυθροι Χμερ κ.λ.π)

 

Οπως λεει και ενα ρητο : "Αν θες να μαθεις για τον καπιταλισμο πιασε ενα βιβλιο, αν θες να μαθεις για τον Κομμουνισμο πιασε ενα φτυαρι",

Edited by thodoris1982
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε μερικες αληθειες, εφοσον η οικοδομη οχι απλα πεθανε αλλα εγινε και το ετησιο

μνημοσυνο της και 100κ+ μηχανικοι μεινανε χωρις αντικειμενο το κρατος πατερουλης

δημιουργησε τεχνητα δουλεια αρχιζοντας ΚΕΝΑΚ, ημιυπαιθριους και αυθερετα. Βεβαια

αυτα μπορει να δημιουργησαν καποια δουλεια αλλα εβαλαν και το τελευταιο καρφι στον

ταφο της αγαπημενης οικοδομης. Σαν να μην φτανουν ολα αυτα εχουμε και τον προστατευτισμο

του κρατους με ελαχιστες αμοιβες κτλ κτλ. Ειναι η ιδανικη συνταγη για βαθυτερη υφεση...

 

Οι μηχανικοι δεν φταινε για ολα αυτα περαν οτι δεν εχουν στειλει στο διαολο τους εργατοπατερες

τους που αντι να πιεσουν να γινει κανα εργο να ασκησουν το επαγγελμα του μηχανικου

δεχονται τα ψιχουλα των ημιυπαιθριων.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με το σκεπτικό όμως ότι άλλο υπερβολική αμοιβή και άλλο λογική ελάχιστη αμοιβή που εξυπηρει και φορολογικούς λόγους.

Η κατάργηση δεν εξυπηρετεί κανέναν άλλο παρά μόνον τα λίγα και μεγάλα τεχνικά γραφεία. Έτσι απλά.

 

Αααα, σε πήρε ο πόνος για τα φορολογικά έσοδα..

δεν με ενδιαφέρουν φίλε μου τα φορολογικά έσοδα, και ούτε εσένα έπρεπε.

Το κράτος έχει φόρους εισοδήματος και κατανάλωσης για να μαζέυει έσοδα, όχι τα καραγιοζηλίκια με φόρους υπέρ τρίτων..

Η κατάργηση των ελαχίστων είναι αυτονόητη πραγματικότητα σε όλον τον κόσμο. Δεν υπάρχουν πουθενά στον υπόλοιπο Δυτικό κόσμο και δεν έπαθαν τίποτα οι μηχανικοί σε αυτές τις χώρες. Ούτε οι αμοιβές τους εξευτελίστηκαν, ούτε τίποτα από όλα αυτά που λέτε μερικοί.

 

Αλλά έτσι είχατε μάθει όλοι οι αδειάκηδες. Μετριότητα, μελέτες φασόν με το τμ ή το τμχ, επίβλεψη ντούκου, όλα αυτά λόγω του εξασφαλισμένου εισοδήματος από το κωλοκράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αγκραφιοτ γενικα συμφωνω μαζι σου και εν μερει και σε αυτο το θεμα..

Αλλα η θεσπιση μεγιστης αμοιβης ειναι καταγκιοζιλικι....

Αν μιλαμε για απελευθερωση ας ειναι ουσιαστικη...

Δλδ αν η μεγιστη ειναι 100Ε και εγω παρω 150Ε ειμαι παρανομος??? Κλεφτης??? Δεν μπορω να κοψω ΑΠΥ 150Ε????

 

Ειναι αστεια ολα αυτα...

Μλκ της ΠΟΜΙΔΑ και επικοινωνιακο κολπο...

Link to comment
Share on other sites

τέρρυ,

μέγιστες ελάχιστες κλπ είναι όψεις του ιδίου νομίσματος.

Είναι προστατευτισμός, είναι κολλεκτιβοποίηση εργασίας και κεντρικός σχεδιασμός από ένα κρατος για το πώς ο καθένας κοστολογεί την εργασία του.

Ακατανόητο όπως και να το δείς.

Έπρεπε δηλαδή να έρθει τρόικα και να διαλυθεί ο τόπος για να καταλήξουμε στα αυτονόητα ρε γαμώτο? Δυστυχώς έτσι φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Αρα και τα προς τα ανω ειναι φυσικα "κλεισιμο" και οχι απελευθερωση...

Συμφωνουμε.....

Αλλα το προς τα ανω εχει και αλλες επιπτωσεις που τις ξερεις καλα...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά από τις "απελευθερώσεις" που - τάχα - μου έχει κάνει η κυβέρνηση δεν είναι αληθινή απελευθέρωση.

Ούτε στα φορτηγά, ούτε στα ταξί, ούτε στα φαρμακεία, ούτε στους μηχανικούς, ούτε πουθενά.

Απελευθέρωση στα ταξί σημαίνει, βάφω αύριο το ΙΧ μου κίτρινο και ξεκινάω να δουλεύω.

Απελευθέρωση στα φορτηγά το ίδιο.

Απελευθέρωση στα φαρμακεία σημαίνει ανοίγω σε όποιο σημείο θέλω, και πουλάω σε τιμή που καθορίζει η τιμή αγοράς του φαρμάκου από τον προμηθευτή μου, όχι με βάση τί ρυθμίζει το κράτος.

Απελευθέρωση στους μηχανικούς είναι να διαπραγματεύομαι μια τιμή με τον πελάτη μου ελέυθερα και να πληρώνω φόρους εισοδήματος ανάλογα με την τιμή αυτή. Ούτε υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, ούτε υπέρ ΤΕΕ, ούτε υπέρ ΕΜΠ.

 

Η λύση για την ελληνική οικονομία μπορεί να προκύψει μόνο μέσω της γενικευμένης απορρύθμισης (deregulation).

Link to comment
Share on other sites

η μεγιστη την ξεπερνας ευκολα...δεν ειναι θεμα....100 ευρω το ΠΕΑ και 150 ευρω εργασιες μηχανικου οπως λεει και ο κωδικος στην εφορια.....χρεωσα και το τρεξιμο πολεοδομια η την αποτυπωσηοταν δεν υποαρχουν σχεδια.......κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν και οι μελετες θερμομονωσης που σπανια τις βρισκεις....

 

οι χομπιστες μηχανικοι που τους ταφερναν απο αλλου οι γονεις τους καποια στιγμη αναγκαστικα θα μειωθουν......

 

συμφωνω με οτι ανεφεραν παραπανω συναδελφοι για τις αδειες που κοστιζαν περισσοτερο απο τις εργασιες....

 

οπως ειπε και ενας προεδρος πρωην ανατολικης χωρας/////''αυτα που ακουμε για την ελλαδα τωρα ειχαν γινει και στις χωρες μας μετα την πτωση''.....

 

βαρεθηκα να πληρωνω εισφορες απο τις αμοιβες μου στο τεε στο εμπ στο τσμεδε και οπου αλλου.....

ο κεντρικος κουμπαρας να τελειωνει.......ειτε δωσεις τις απλες εισφορες ειτε βγαζεις και 5 αδειες τον χρονο να περνεις στο τελος την ιδια συνταξη?

 

να τελειωνουμε με ολα .....τον φαγαμε που τον φαγαμε τον λουτσο εγω βαρεθηκα ολους τους βουτσαδες(το θεμα ειναι να τρουπωσω αν τρουπωσω δεν με βγαζει κανεις) που την ειχαν δει μετοχοι του κρατους

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.