Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Για την αναβάθμιση του συστήματος και το πώς θα περιλαμβάνεται η διαφορετική διαμερισμάτωση με το 500αρικο έχει κανείς καμία ενημέρωση??

Έκανα χτές σχετική ερώτηση στο ΤΕΕ και μου είπαν πως προς το παρόν δηλώνεις μια Λ.Π. χωρίς να εισάγεις φύλλος καταγραφής με τ.μ. του ορόφου, και έτσι πληρώνεις μόνο 500Ε. Η τυχόν αναβάθμιση θα αργήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου

σε οικοδομική άδεια τριορόφου προβλέπονται 2 μαιζονέτες απο 1,5 όροφο η καθε μια

αλλα κατασκευάζονται 1 μαιζονετα 2 ορόφων και 1 οροφοδιαμέρισμα.

Πως τακτοποιείται το ακίνητο?

2 δηλώσεις από 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών, δηλ. 1000 ευρω η κάθε μία?

ή 1 δήλωση 500 ευρω για την αλλαγή και 500 για την αλλαγή των μηχανολογικών???

Εγώ το βλέπω για 1Λ.Π ανά όροφο. Δηλαδή 3 Χ 500Ε.

Στην τεχνική έκθεση κάνε αναφορά για τις μεταβολές των μηχανολογικών (υδρευση, αποχέτευση, και δίκτυο θέρμανσης), πως δεν έχεις ΥΔ, ΥΥ ή ΥΚ και υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση από τα εγκεκριμένα σχέδια και στους τρεις ορόφους.

Επίσης αν υπάρχει σύσταση προσοχή στον αριθμό των φακέλων.

Edited by william
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτές σχετική ερώτηση στο ΤΕΕ και μου είπαν πως προς το παρόν δηλώνεις μια Λ.Π. χωρίς να εισάγεις φύλλος καταγραφής με τ.μ. του ορόφου, και έτσι πληρώνεις μόνο 500Ε. Η τυχόν αναβάθμιση θα αργήσει.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε..μπακαλίστικα δηλαδή πάλι θα δουλέψει η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

http://www.all4me.gr/2012/01/27/me-ypeythini-dilosi-o-xronos-kataskeuis-tou-aftheretou/

 

Δείτε το κομμάτι που ειναι με έντονα γράμματα. Έχει δει κανείς τέτοια διευκρίνηση σε κάποια εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

http://www.all4me.gr...tou-aftheretou/

 

Δείτε το κομμάτι που ειναι με έντονα γράμματα. Έχει δει κανείς τέτοια διευκρίνηση σε κάποια εγκύκλιο?

 

Αναφέρεται στο Ν 4042/12 Αρθρο 50 (http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=7Z1up05Xrto%3d&tabid=777&language=el-GR)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την εξης περιπτωση: 4 διαμερισματα στον οροφο στα σχεδια της αδειας.

Στην πραξη εγιναν 3 και πουληθηκαν σε 3 διαφορετικους ιδιοκτητες.(δεν γνωριζαν τι συνεβαινε

αφου τα σχεδια που τους παρουσιασε ο εργολαβος ηταν αυτα που εγιναν στην πραξη, και με τα οποια εγιναν και τα συμβολαια.

Το θεμα ανακαλυφτηκε τυχαια οταν πηγαν να τακτοποιησουν τους ηχ με 3843)

Οι 2 απο αυτους θελουν να τακτοποιησουν αυτη την παραβαση (της 'διαμερισματωσης') καθως και τους κλειστους ηχ.

Σκοπευα να κανω 1 αιτηση για τον καθενα οπου βαζω 1)τα μ2 του ηχ και 2) για την 'αλλαγη διαρρυθμισης' παω με αναλυτικο προυπολογισμο. Οχι?

Link to comment
Share on other sites

Μια αίτηση είναι η διαμερισμάτωση για όλο τον όροφο (δηλώνουν όλοι οι συγκύριοι του ορόφου).1ΛΠ κατ 13 (500€) πλέον αμοιβή

Σε ξεχωριστές αίτησεις οι ΗΧ της κάθε οριζ ιδιοκτησίας ( αν υπάρχουν ΗΧ και στα τρια διαμερίσματα κάνεις 1 αίτηση ανά διαμέρισμα)

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο λέει πως καταβάλλεται ειδικό πρόσιμο εφάπαξ 500€ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

Αυτό πως θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα υπολογίζει πρόστιμο και όχι παράβολο. με την εισαγωγή 1ΛΠ προκύπτει πρόστιμο 500€ που τυχάνει να είναι ίδιο με το μικρότερο παράβολο. Έγω έτσι έχω περαιώσει τέτοιες περιπτώσεις, όπως ανέφερα και παραπάνω έτσι μου υπέδειξαν και από το ΤΕΕ.

Που είναι το πρόβλημα; με αυτό το τρόπο δεν εξοφλείται πρόστιμο 500€;

Ο νόμος λέει προφανώς "χωρίς να καταβληθεί παράβολο" μάλλον διότι στο σχέδιο νόμου είχε αρχικά να καταβληθεί παράβολο ανάλογα με την επιφάνεια του ορόφου, οπότε δεν θα ήταν 500€ αλλά 500ή 1000 ή 2000€....

Edited by william
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.