Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια αίτηση είναι η διαμερισμάτωση για όλο τον όροφο (δηλώνουν όλοι οι συγκύριοι του ορόφου).1ΛΠ κατ 13 (500€) πλέον αμοιβή

Σε ξεχωριστές αίτησεις οι ΗΧ της κάθε οριζ ιδιοκτησίας ( αν υπάρχουν ΗΧ και στα τρια διαμερίσματα κάνεις 1 αίτηση ανά διαμέρισμα)

 

Είναι σαφές κατά την γνώμη μου ότι υποβάλουμε μία αίτηση ανά αυτοτελή ιδιοκτησία. Λογικά λοιπόν δεν γίνεται μία αίτηση για όλο τον όροφο. Άλλωστε δεν είναι συγκύριοι του ορόφου, αλλά ο καθένας κύριος της ιδιοκτησίας του, ενώ στον υπόλοιπο όροφο (κοινόχρηστα) είναι συγκύριοι όλοι όσοι έχουν ιδιοκτησία με χιλιοστά στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 50 λέει ξεκάθαρα για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, χωρίς να αναφέρει περιορισμό για τον αριθμό ιδιοκτησιών στον όροφο. Συνεπώς θεωρώ συνάδελφε patches πως σαφές είναι πως γίνεται μια αίτηση ανά όροφο και όχι ιδιοκτησία. Η αίτηση πάντως θα απαιτεί και συναίνεση όλων των ιδιοκτητών του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίπτωση που κάθε όροφος πολυκατοικίας εχει κατασκευαστεί mirror σε σχέση με την Ο.Α. χωρίς υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ.

Μπορεί αυτό να συμπεριληφθεί στην περίπτωση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης; τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 50 λέει ξεκάθαρα για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, χωρίς να αναφέρει περιορισμό για τον αριθμό ιδιοκτησιών στον όροφο. Συνεπώς θεωρώ συνάδελφε patches πως σαφές είναι πως γίνεται μια αίτηση ανά όροφο και όχι ιδιοκτησία. Η αίτηση πάντως θα απαιτεί και συναίνεση όλων των ιδιοκτητών του ορόφου.

 

william μπορεί να έχεις και δίκιο, απλά η λογική με την οποία αντιμετωπίζω τέτοιες περιπτώσεις (ιδιοκτησιακές) είναι η εξής: Κάθε ανεξάρτητη και αυτοτελής ιδιοκτησία αντιμετωπίζεται ανεξάρτητα, είτε είναι στον ίδιο όροφο μίας πολυκατοικίας, είτε είναι σε άλλη πόλη. Στη βάση αυτής της λογικής δεν μπορεί να υποβληθεί μία Αίτηση για πολλές ανεξάρτητες ιδιοκτησίες μαζί.

Επαναλαμβάνω μπορεί να είμαι λάθος, απλά έτσι το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα μία διαμερισμάτωση δεν μπορεί να περιλαμβάνει μόνο μια ιδιοκτησία. Είναι αδύνατο. Θα είναι τουλάχιστον δύο. Οπότε δύο αιτήσεις και δύο πρόστιμα για την ίδια παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο Faethon. Το συγκεκριμένο άρθρο τακτοποιεί την διαφορετική δίαταξη και γεωμετρία των ιδιοκτησιών του ορόφου, όσες και αν είναι (ακόμη και κοινόχρηστους χώρους), εντός του περιγράμματος του κτηρίου.

Το δικό μου ερώτημα είναι αν σε αυτή τη παράβαση μπορούμε να συμπεριληφθεί η περίπτωση που ένας όροφος έχει κατασκευαστεί mirror σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδιο (χωρίς ΥΔ, ΥΚ κλπ). Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι, όπου έχουμε διαφορετικούς ιδιοκτήτες διαμερισμάτων υποβάλλουμε διαφορετικές δηλώσεις "διαμερισματοποίησης".

Όπου έχουμε έναν ιδιοκτήτη, ο οποίος έχει π.χ. δύο διαμερίσματα σε έναν όροφο, υποβάλλουμε μια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

To λογικό είναι αυτό που λέει ο Ιάσονας.... με εξαίρεση το αν έχει κάνει ήδη ο ιδιοκτήτης σύσταση οριζοντίου ανεξάρτητα αν είναι ιδιοκτήτης όλων.

Στη δεύτερη περίπτωση έχεις δύο διακριτές ιδιοκτησίες συμβολαιογραφικά ορισμένες οπότε υποχρεωτικά 2 φάκελοι

Εγώ πάντως επειδή δεν έχω άγχος να γλυτώσω το 500άρι του πελάτη και επειδή δεν με χαλάει η δεύτερη αμοιβή, λέω ότι πρέπει να γίνουν δύο φάκελοι...

Γιατί αν αύριο θέλεις να πουλήσεις τη μία δεν θα σε καλύπτει ίσως η ενιαία δήλωση...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι θα το κάνω και ότι γίνει!!

 

Δοκίμασες? Τι έγινε? Πες μας να ξέρουμε κι εμείς!Πάντως, για το θέμα της διαφορετικής διαμερισμάτωσης (τι νεολογισμός!!) από 2 ή περισσότερους ιδιοκτήτες, και στο ΤΕΕ που πήγα και ρώτησα, μου είπαν το ίδιο: ξεχωριστές δηλώσεις από κάθε ιδιοκτήτη.Η περίπτωσή μου μάλιστα είναι κάπως ιδιαίτερη, δηλαδή σε έναν όροφο, στα σχέδια της Ο.Α. καθώς και στην σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας φαίνονται 2 διαμερίσματα που ανήκουν σε μητέρα και γυιό και στην πραγματικότητα έχουν ενοποιηθεί σε ένα. Έχετε καμιά ιδέα πως θα το περιγράψω στις τεχνικές εκθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.