Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Γνώμη μου είναι μια δήλωση για όλο τον όροφο. Ο νόμος προφανώς έβαλε αυτή τη παράγραφο για να αντιμετωπιστούν προβλήματα

μεταβιβάσεων όπου τα εγκεκριμένα σχέδια δεν συμφωνούσαν με την πραγματικότητα με αποτέλεσμα ο συμβολαιογράφος να μην μπορεί να

περιγράψει το διαμέρισμα και να μην μπορεί ουσιαστικά να γίνει συμβόλαιο.

 

Οπότε αυτό γίνεται για να ξανασχεδιαστεί όλος όροφος και μέσω του 4014 το σχέδιο που θα κατατεθεί να θεωρείται εγκεκριμένο αντίγραφο.

Εννοείται πως το πρόστιμο το επομίζονται όσοι έχουν πρόβλημα στον όροφο. Δεν μπορείς κάποιου του οποίου το σπίτι φαίνεται μια χαρά να

τον βάλεις να πληρώσει...

 

'Η το θεωρω ανοησία να δηλώσεις-σχεδιάσεις κάθε διαμέρισμα χωριστά στον όροφο. Τι σχέδιο θα στείλεις? Δεν

πρέπει να δείξεις και το κλιμακοστάσιο και το ασανσέρ στον όροφο. Τώρα αν θέλετε να τα αρπάξετε από τον πελάτη δικαίωμα σας...Κάντε και

10 δηλώσεις και βάλτε να πληρώσουν και οι απο πάνω αν μπορείτε....

 

Ολα τα παραπάνω φυσικά αποτελούν προσωπική άποψη.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag, για το παράδειγμά σου το πρόστιμο (500€) το πληρώνει ο ιδιοκτήτης που ωφελήθηκε της αλλαγής, ενώ θα χρειαστεί και τη συνναίνεση των συνιδιοκτητών των κοινοχρήστων του ακινήτου. Που είναι το πρόβλημα σε αυτό; Μήπως δεν συναινέσουν οι υπόλοιποι; Αυτό το πρόβλημα το έχει το διαμέρισμα όπως και να το δηλώσει.

 

Ναι το πρόβλημα είναι και στη συναίνεση. Είναι και στο διαδικαστικό. Η αίτηση γίνεται σε όλα τα ονόματα των συνιδιοκτητών αλλά πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης του "ωφελούμενου" διαμερίσματος; Και πως θα εξαναγκαστεί να το κάνει αυτό; Βασικά εγώ δε θα έδινα συναίνεση ως ιδιοκτήτητης του διπλανού. "Γκρέμισε τον τοίχο σου και φέρτον στα εγκεκριμένα" θα του έλεγα. "Γιατί θέλω ...άπλα όταν περνάω".

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα πολλά προκύπτουν από αυτή την παλιοκατάσταση με την διαμερισμάτωση (και μόνο που γράφω αυτή τη λέξη γελάω!!)

Εγω θεωρώ ότι χρειαζόμαστε φυσικά συναινέσεις από όλους τους εμπλεκόμενους στην διαμερισμάτωση επίσης διαφορετικές δηλώσεις από τον καθένα και ο καθένας δηλαδή 500αρικο.

Επίσης αν υπάρχει διαφοροποιήση σε κοινόχρηστο χώρο συναίνεση από όλη την πολυκατοικία!

Φανταστείτε να ασχολείσαι μόνο από με τον δικό σου πελάτη,να κάνεις σχέδια κτλ...και ο δίπλα να κάνει τα δικά του σε άλλον συνάδελφο...και μετά να πάνε να πουλήσουν αυτοί!!Ο καθένας με τα δικά του σχέδια!!Ότι να ναι δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα πολλά προκύπτουν από αυτή την παλιοκατάσταση με την διαμερισμάτωση (και μόνο που γράφω αυτή τη λέξη γελάω!!)

Εγω θεωρώ ότι χρειαζόμαστε φυσικά συναινέσεις από όλους τους εμπλεκόμενους στην διαμερισμάτωση επίσης διαφορετικές δηλώσεις από τον καθένα και ο καθένας δηλαδή 500αρικο.

Επίσης αν υπάρχει διαφοροποιήση σε κοινόχρηστο χώρο συναίνεση από όλη την πολυκατοικία!

Φανταστείτε να ασχολείσαι μόνο από με τον δικό σου πελάτη,να κάνεις σχέδια κτλ...και ο δίπλα να κάνει τα δικά του σε άλλον συνάδελφο...και μετά να πάνε να πουλήσουν αυτοί!!Ο καθένας με τα δικά του σχέδια!!Ότι να ναι δηλαδή...

Δηλαδή άν για παράδειγμα σε όροφο πολυκατοικίας σχέδιο της αδείας δείχνει 5 διαμερίσματα, ενώ στην πραγματικότητα έγινε 1 οροφοδιαμέρισμα και η σύσταση το δείχνει έτσι από κατασκευή, δεν θα γίνει 1 φάκελος - 1 παράβαση ; Μάλλον ναι.

Αντίστροφα τώρα σχέδια αδείας δείχνει 1 οροφοδιαμέρισμα, αλλά στην κατασκευή ο εργολάβος έκανε 5 γκαρσιονιέρες και στη σύσταση έχουμε 5 γκαρσιονιέρες, θα γίνουν 5 φάκελοι και πέντε πρόστιμα; Άποψή μου είναι πως μπορεί να γίνει ένας φάκελος, (όπως και στην περίπτωση που θα είχαμε αλλαγή θέσης κτηρίου στο οικόπεδο).

Τώρα αν θέλει να ρυθμίσει ένας μόνο το τμήμα του ορόφου που τον αφορά, φαντάζομαι πως είναι δικαίωμά του, και δεν μπορεί να τον εμποδίσει κανείς αρκεί να μην έχει καταλάβει τμήμα κοινόχρηστο.Αλλά πάλι αυτή είναι η άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε,

πελατης μου εχει διαμερισμα που εχει μικροτερη επιφανεια απο τα εγκεκριμενα της πολεοδομιας.

Ειναι προφανες οτι το το ενα λιγοτερο δωματιο που εχω εγω εχει παει στο διπλανο διαμερισμα.

Ολα αυτα εγιναν απο κατασκευης!

Ο πελατης μου θελει να μεταβιβασει το διαμερισμα του.

Πρεπει δηλαδη στη τακτοποιηση με τη διαμερισματωση να συμπεριλαβω και το διπλανο ιδιοκτητη?

Δυσκολο το βλεπω να συμφωνει...

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό κύριοι αυτή η αηδία με την διαμερισμάτωση ανοίγει μεγάλο κύκλο αποριών!!

Και δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλές τέτοιες περιπτώσεις!!Ειδικά σε άδειες δεκαετίας 80 όλα τα σχέδια των συστάσεων σχεδών ακολουθούν τα σχέδια εφαρμογής και όχι τα της πολεοδομίας.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι μαγ'αλης σημασίας θέμα και χρήζει απαντήσεων!!

Σας είπα και πριν πιθανό μεγάλο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει...ο ένας συνάδελφος να τακτοποιήσει μόνο πχ 3 διαμερίσματα που έχουν γίνει ένα στην πράξη σε κάποιον όροφο (επί συνόλου 5 διαμερισμάτων ανά όροφο) και ο άλλος συνάδελφος να τακτοποιήσει τα άλλα 2 που έχουν γίνει ένα διαμέρισμα αποτυπώνοντας όλο τον όροφο!!Και μετά να πάνε για σύμβλολαια...και που να ξέρει ο καθένας τι έχει κάνει ο διπλανός του...πόσο μάλλον οι συμβολαιογράφοι!!

Link to comment
Share on other sites

Στην "Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου" όλα όσα αφορούν σε ένα ακίνητο "εννοποιούνται" και συμπεριλαμβάνονται σε αυτήν (π.χ. σχέδια, άδειες, νομιμοποιήσεις, συμβόλαια κ.λπ.)!

Έρχεται για όλα τα ακίνητα σε λίγο καιρό (και τα παλαιά)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τις περιπτώσεις που συζητούνται στο Post αυτό βγάζω κανονική οικοδομική άδεια από την πολεοδομία.

Το έχω αναφέρει κάπου.

Η διαμερισμάτωση είναι μια μεγάλη π@π@ριά και τίποτε περισσότερο.

Ψάξτε το συμφέρει όλους, και μηχανικούς και ιδιοκτήτες!!!

Θα με θυμηθείτε...

Link to comment
Share on other sites

Στην "Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου" όλα όσα αφορούν σε ένα ακίνητο "εννοποιούνται" και συμπεριλαμβάνονται σε αυτήν (π.χ. σχέδια, άδειες, νομιμοποιήσεις, συμβόλαια κ.λπ.)!

Έρχεται για όλα τα ακίνητα σε λίγο καιρό (και τα παλαιά)!

 

 

 

τι εννοεις ΙΑΣΟΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το νόμο για την ηλεκτρονική ταυτότητα και θα καταλάβεις. Άσε τη φαντασία σου ελεύθερη...

Είναι ο Ν.3843 (το α' μέρος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.