Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Εγώ για τις περιπτώσεις που συζητούνται στο Post αυτό βγάζω κανονική οικοδομική άδεια από την πολεοδομία.

Το έχω αναφέρει κάπου.

Η διαμερισμάτωση είναι μια μεγάλη π@π@ριά και τίποτε περισσότερο.

Ψάξτε το συμφέρει όλους, και μηχανικούς και ιδιοκτήτες!!!

Θα με θυμηθείτε...

Συμφωνω απολυτα αλλα οι περισσοτεροι ιδιοκτητες οταν ακουσουν τα κοστολογια προτιμουν τη "διαμερισματωση"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφέρει όλους η έκδοση άδειας. Τα ποσά είναι μικρότερα και είναι για πάντα νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

Ζήτω η διαμερισμάτωση!!!!!!Και το $%$%$%λο ξεκίνησε!!!

 

+10000!!!

 

 

Συμφέρει όλους η έκδοση άδειας. Τα ποσά είναι μικρότερα και είναι για πάντα νόμιμα.

 

Αυτό πάλι πως το συμπεραίνεις;

Για να μή πω για θέμα χρόνου και δικής σου εργασίας.

Επίσης υπάρχουν και οι περιπτώσεις -αρκετές- που δεν υπάρχουν σχέδια ούτε για πλάκα...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πως το συμπεραίνεις;

Για να μή πω για θέμα χρόνου και δικής σου εργασίας.

Επίσης υπάρχουν και οι περιπτώσεις -αρκετές- που δεν υπάρχουν σχέδια ούτε για πλάκα...

 

Βάλτε κάτω το οικονομικά και θα το δείτε κι εσείς. Στις περισσότερες των περιπτώσεων συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει εφόσον είναι ένα γενικώς νόμιμο κτίριο που μπορείς να το εμφανίσεις σε μια πολεοδομία.

Στη δική μου περίπτωση η διαφορετική διαμερισμάτωση στο διαμέρισμα της πελάτισσάς μου ήταν πταίσμα, μπροστά στις αυθαιρεσίες που είχε το υπόλοιπο κτίριο σε άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Ούτε φωτογραφία δεν θα μπορούσα να το βγάλω.

Επιπλέον μιλάμε για κτίριο με περίπου 30 ιδιοκτησίες.... Καλά ξεμπερδέματα.

Μία βεβαίωση για γονική παροχή ήθελε.... Τι θα της έλεγα;

Link to comment
Share on other sites

Σε όροφο πολυκατοικίας με 2 διαμερίσματα έχει συμβεί το εξής.. έχει μετατοποιστεί κατά 2 μέτρα ο κοινός τοίχος που χωρίζει τα δύο καθιστικά εις βάρος του διαμερίσματος που καλούμαι να δώσω βεβαίωση. Επειδή δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία τους πρότεινα να κάνουν από κοινού την αίτηση και να πληρώσουν το 500 αρικο για διαφορετική διαμερισμάτωση έτσι ώστε να μοιραστούν το κόστος αλλά και την αμοιβή μηχανικού. Ο ''ωφελημένος'' δεν θέλει να μπεί σε έξοδα και στον πελάτη μου φαίνεται αδιανόητο να πληρώσει πρόστιμο ενώ έχει 5 τμ λιγότερα στο διαμερισμά του. Τι είναι σωστότερο και δικαιώτερο σε τέτοιου είδους περιπτώσεις? (για άδεια δεν το συζητώ οπως όλοι και αυτοί καίγονται για σύντομα συμβόλαια)

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορά το θέμα της διαμερισματοποιησης, εαν ο οροφος ανήκει σε εναν ιδιοκτητη και στην άδεια φαίνονται 2 διαμερισματα και στη πράξη έχουν γίνει 3, δε μπορει απλα να βγαλεις μια αδεια μικρής κλίμακας για εσωτερικές διαρρυθμίσεις και να νομιμοποιησεις ετσι τις αλλαγές που έχουν γίνει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@gtho: Κατ' αρχήν εδώ ισχύει το "ας πρόσεχες..."Τώρα θα πληρώσει το πρόστιμο... Αλλά νομίζω το πιάνεις λάθος... και οι δύο θα πληρώσουν από 500 ευρώ και θα πάει υποχρεωτικά σε διαφορετικό φάκελο η κάθε ιδιοκτησία, αλλά και εσύ θα δείξεις υποχρεωτικά 2 αμοιβές.

 

@takis1980: Εχω μιλήσει με δντή πολεοδομίας για το θέμα και μετά με ΔΟΚΚ και δεν υπάρχει καμία περίπτωση για ΕΕΜΚ για τέτοιο πράγμα, μόνο για εσωτ. διαρρυθμίσεις σε μία ιδιοκτησία. Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αποφάνθηκαν πως δεν υπάρχει περίπτωση; Με ποια πολεοδομική αιτιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Αγίας Παρασκευής αυτή τη στιγμή βγάζω ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ άδεια για να χτίσω ένα τοίχο και να διαχωρήσω 2 ιδιοκτησίες που είχαν συνενωθεί παλαιότερα.(καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.