Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!Πείτε και για το δικό μου θέμα τη γνώμη σας γιατί από το ΤΕΕ μου είπαν δύο διαφορετικές γνώμες(τηλεφώνησα και δεύτερη φορά για να το επιβεβαιώσω!!!)

Περίπτωση άδειας του 1968 για 3όροφη οικοδομή με υπόγειο όπου στο ισόγειο υπήρχαν καταστήματα (μπροστά στο δρόμο) και διαμερίσματα (πιο πίσω)

Σύμφωνα με την άδεια το κατάστημα του πελάτη μου έπρεπε να είναι 17,50 τ.μ., όμως έχει πάρει τμήμα από το ένα διαμέρισμα που συνορεύει και είναι πλέον 38,50 τ.μ. (υπάρχει και συμβόλαιο του 1970 που μιλάει για αγοραπωλησία καταστήματος 38,50 τ.μ. και ίσου εμβαδού τμήμα υπογείου που σημαίνει ότι δεν ακολουθήθηκε η άδεια!).

Σε σχέση με την άδεια:

-υπάρχει κατάστημα 38,50 τ.μ. το οποίο δεν επικοινωνεί με τον κοινόχρηστο διάδρομο της οικοδομής, έχει είσοδο από το δρόμο

-έχει πάει αλλού το wc αφού διπλασιάστηκε το εμβαδόν του καταστήματος

-έχει ανοίξει τρύπα στην πλάκα για να επικοινωνεί με το μέρος του υπογείου που του αντιστοιχεί με μια πρόχειρη σκάλα

-δε συμφωνεί η στάθμη του δαπέδου του ισογείου με αποτέλεσμα να υπάρχει υπέρβαση ύψους (το υπόγειο έχει σωστό ύψος αλλά θάφτηκε πιο χαμηλά και τη διαφορά εκμεταλλεύτηκε ο όροφος του ισογείου)

 

Από το ΤΕΕ μου είπαν τα εξής δύο:

1) καθαρή περίπτωση διαμερισμάτωσης, ένα 500άρικο και άλλη μία παράβαση (αν θέλω!!!) για τις εργασίες που έκανε για να επικοινωνεί εσωτερικά με το υπόγειό του

2) αλλαγή χρήσης κύριων χώρων για τη διαφορά 38,50-17,50 τ.μ. + διαμερισμάτωση (1 λοιπή παράβαση που περιλαμβάνει και το τμήμα του διαμερίσματος που πήρε και την κατάσταση που δημιούργησε στο υπόγειο)

 

Για την διαφορά στάθμης υπέρβαση ύψους > 20%

 

Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν σε πολυκατοικία το κλιμακοστάσιο έχει τοποθετηθεί σε τελείως διαφορετική θέση από αυτή που προέβλεπε η οικ. άδεια, μπορεί να πάει με 500άρικο;

Link to comment
Share on other sites

εχω την εξής περιπτωση που όσο και αν έψαξα δε βρήκα κάτι αντίστοιχο.Σε οικοδομή του 1990 με οικοδομική άδεια στον 6 όροφο πολυκατοικίας εμφανίζονται 2 διαμερίσματα 75 τετραγωνικών το καθένα.Δύο μήνες μετά την άδεια γίνεται σύσταση και ο 6 όροφος εμφανίζεται με 1 διαμέρσμα 40 τετραγωνικών και 1 διαμέρισμα 110 τετραγωνικών.Η οικοδομή κατασκευάσθηκε σύμφωνα με την σύσταση, το δε περίγραμμά της δεν έχει αλλάξει σε σχέση με την άδεια.Εγώ τώρα καλούμαι να δώσω βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που στη σύσταση και στην πραγματικότητα είναι 40 τετραγωνικά ενώ στην άδεια ήταν 75τ.μ.(υπάρχει μετατόπιση του ενδιάμεσου τοίχου μεταξύ των 2 διαμερισμάτων).Η απόψη σας ποιά είναι? Να ενταχθεί στο Ν.4014 με διαφορετική διαμερισμάτωση? σε σχέση με τι όμως?κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

rika: Εκτιμώ ότι είναι κλασσική περίπτωση διαφορετικής διαμμερισμάτωσης με αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων (π.χ κάποιο θερμαντικό σώμα θα άλλαξε θέση, οι σωληνες θα εχουν ακολουθήσει διαφορετική όδευση κλπ, τα οποία μπορείς να τα αναγράψεις στην τεχνική έκθεση). Βεβαίωση δίνεις αφού πρώτα υπάγεις οριστικά την περίπτωση στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ... να θεσω κ εγω την περιπτωση μου αν κ πιστευω πως δεν υπαρχει διαμερισματωση αφου αυτη αναφερεται στα εγκεκριμενα σχεδια της Ο.Α.

 

εχω διωροφη κατοικια του 1975 αυθαίρετη εξ ολοκληρου (χωρις αδεια) 100τμ ο καθε οροφος. Γινεται συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας το 1996 ( τοτε στη συσταση δεν απαιτουνταν εγκεκριμενα σχεδια Ο.Α. οποτε ακομη κ σε αυθαιρετο γινόταν κανονικά) κ στη συσταση περιγραφονται δυο οροφοδιαμερισματα. στη συνεχεια ο ιδιοκτητης του ισογειου κανει το 1 διαμερισμα 2 απο 40τμ και 60τμ αντιστοιχα με ενα εσωτερικο χωρισμα κ το δηλωνει κ στο Ε9 του ως δυο ξεχωριστα διαμερισματα. κ ερχεται σε μενα τωρα κ θελει να δηλωσει να τακτοποιησει το ισογειο .

 

Θα πρεπει να κανω μια δηλωση κ να βαλω κ διαμερισματωση οποτε θα βγει το συνολικο προστιμο με ενα 500αρικο επιπλεον λογω της διαμερισμάτωσης (δηλαδη να συγκρίνω τι διαμερισματα ειχα στη συσταση? 1 τι διαμερισματα εχω τωρα? 2 ) ? 'Η θα πρεπει να υποβαλλω δυο ξεχωριστες δηλωσεις για τα δυο ξεχωριστα διαμερισματα οποτε κ το προστιμο θα ειναι μικροτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Η περίπτωση: Αυθαίρετο κτίσμα διώροφο. Εντός σχεδίου. Χωρίς Ο.Α. και προ του '83.

Με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (1995), 2 συνιδιοκτήτες (από 50% ψιλή κυριότητα) αποκτούν 1 ισόγειο διαμέρισμα 120m2.

Στο συμβόλαιο φαίνεται 1 οριζόντια ιδιοκτησία ενιαία και αυτοτελής.

Στη συνέχεια το χωρίζουν με μεσοτοιχίες σε δύο διαμερίσματα των 60m2.

Το ερώτημα: 1 ή 2 δηλώσεις;

Link to comment
Share on other sites

η σημερινη κατασταση ειναι 2 διαμερίσματα των 60 τ.μ. Καλύτερα να γίνουν 2 ξεχωριστές δηλώσεις με τα ονόματα των 2 συνιδιοκτητών σε κάθε μια δήλωση ώστε να είναι κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά τακτοποιημένο. Στη συνέχεια συζήτηση με συμβολαιογράφο για την πιθανή τροποποίηση της σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ... να θεσω κ εγω την περιπτωση μου αν κ πιστευω πως δεν υπαρχει διαμερισματωση αφου αυτη αναφερεται στα εγκεκριμενα σχεδια της Ο.Α.

 

εχω διωροφη κατοικια του 1975 αυθαίρετη εξ ολοκληρου (χωρις αδεια) 100τμ ο καθε οροφος. Γινεται συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας το 1996 ( τοτε στη συσταση δεν απαιτουνταν εγκεκριμενα σχεδια Ο.Α. οποτε ακομη κ σε αυθαιρετο γινόταν κανονικά) κ στη συσταση περιγραφονται δυο οροφοδιαμερισματα. στη συνεχεια ο ιδιοκτητης του ισογειου κανει το 1 διαμερισμα 2 απο 40τμ και 60τμ αντιστοιχα με ενα εσωτερικο χωρισμα κ το δηλωνει κ στο Ε9 του ως δυο ξεχωριστα διαμερισματα. κ ερχεται σε μενα τωρα κ θελει να δηλωσει να τακτοποιησει το ισογειο .

Θα πρεπει να κανω μια δηλωση κ να βαλω κ διαμερισματωση οποτε θα βγει το συνολικο προστιμο με ενα 500αρικο επιπλεον λογω της διαμερισμάτωσης (δηλαδη να συγκρίνω τι διαμερισματα ειχα στη συσταση? 1 τι διαμερισματα εχω τωρα? 2 ) ? 'Η θα πρεπει να υποβαλλω δυο ξεχωριστες δηλωσεις για τα δυο ξεχωριστα διαμερισματα οποτε κ το προστιμο θα ειναι μικροτερο ?

 

Όταν δεν υπάρχει ΟΑ δεν υφίσταται ο όρος διαμερισμάτωση ή διαφορετική διαμερισμάτωση!

Άρα δεν σε ενδιαφέρει.

Οπότε δύο δηλώσεις, μια για κάθε ανεξάρτητη και αυτοτελή ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

η σημερινη κατασταση ειναι 2 διαμερίσματα των 60 τ.μ.Στη συνέχεια συζήτηση με συμβολαιογράφο για την πιθανή τροποποίηση της σύστασης.

Συμφωνώ, αλλά στο τελευταίο Ε9 το δήλωσαν σαν 1 διαμέρισμα 120m2. Στην σύσταση οριζοντίου φαίνεται σαν 1 των 120m2 επίσης.

Μπορώ εγώ να το δηλώσω σαν 2 των 60m2 με 2 δηλώσεις διαφορετικές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μου ζητήθηκε από πελάτη να δώσω βεβαιώσεις για μεταβίβαση τριών ακινήτων.

Ενός διαμερίσματος και 2 αποθηκών.

Ύστερα από έλεγχο στα ακίνητα και με βάση τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά σχέδια από την άδεια

παρατήρησα ότι για το διαμέρισμα οριζοντια ιδιοκτησία δεν υπάρχει αυθαιρεσία και μπορώ να δώσω

την βεβαίωση για την μεταβίβαση.

Για τις αποθήκες του υπογείου ορόφου οι οποίες δεν έχουν αλλαγή χρήσης σε κατοικία και παραμένουν

βοηθητικοί χώροι παρατήρησα ότι στο εγκεκριμένο σχέδιο υπογείου από την πολεοδομία φαίνεται μια αποθήκη

ενιαία 123τμ. Βρίσκοντας το σχέδιο που υπήρχε στο συμβόλαιο από την αγορά των αποθηκών ως 2 διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες

στον υπογειο όροφο υπάρχει σχέδιο (απλά με την σφραγγίδα του μηχανικού) όπου η ενιαία αποθήκη των 123τμ έχει χωριστεί σε επιμέρους 8 αποθήκες χωρίς υπέρβαση

δόμησης και κάλυψης. Διαβάζοντας τον Ν.4042/2012 ΆΡΘΡΟ 50 ΠΑΡ.7 καταλαβαίνω ότι μόνο στην περίπτωση αλλαγής των Η/Μ εγκαταστάσεων

υπάγεται στην κατηγορία 13. Μετά την δημοσίευση του νόμου μπήκε στο σύστημα του ΤΕΕ η διαμερισμάτωση.

Εγώ μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς να προχωρήσω σε δήλωση διαμερισμάτωσης αφού οι αποθήκες δεν έχουν αλλαγές Η/Μ εγκατάστασης

υπέρβαση δόμησης και κάλυψης. Η άδεια είναι του 1978 και δεν έχει εγκατάσταση θέρμανσης, λεβητοστάσιο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.