Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Στο γενικοτερο μπαχαλο να ρωτησω και γω κατι; Αν δηλωθει μια ιδιοκτησια σε επιμερους οριζοντιες με την διαμερισματωση του Ν4014/2011, μπορει να επανελθει στην αρχικη της μορφη, η πρεπει να διατηρησει την κατανομη της αυτη για χρονο 30 ετων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Να προσθέσω και τη δική μου απορία που -μάλλον- αφορά αυτό το θέμα της διαμερισμάτωσης κατά ένα μέρος. Πρόκειται για ένα διαμέρισμα, τελευταίου ορόφου που όταν πήγα για πρώτη φορά (μη έχοντας ακόμα τα σχέδια της άδειας) βρήκα ένα διαμέρισμα με δύο εισόδους και νόμιζα ότι πρόκειται για μία τέτοια περίπτωση διαμερισμάτωσης (2 σε 1-σαν προσφορά ακούγεται!). Τώρα όμως που έχω τα σχέδια της άδειας στα χέρια μου, βλέπω ότι πράγματι στην άδεια προβλέπεται ένα μόνο διαμέρισμα, με εσωτερική διαρρύθμιση αυτή που υπάρχει, με μία μόνο είσοδο και υπάρχει μια διαφορά εσωτερικής διαρρύθμισης στην περιοχή όπου έγινε η δεύτερη είσοδος. Δεν κατάλαβα γιατί να το έκανε κάποιος αυτό (ίσως για να το χωρίσει μελλοντικά), αλλά θα ήθελα να ρωτήσω η ύπαρξη δεύτερης εισόδου στο διαμέρισμα τι παράβαση αποτελεί;

Link to comment
Share on other sites

Παράβαση κατηγορίας 13.

 

Αν και εγώ αν δεν υπάρχει άλλη παράβαση, ούτε θα το τακτοποιούσα (εκτός αν τρώει τον πελάτη η τσέπη του και θέλει ντε και καλά να το τακτοποιήσει)... και βεβαίωση νομιμότητας θα του έδινα κανονικά...

 

 

Edit:

Εκ των υστέρων σκέφτηκα μια άλλη πιθανή εκδοχή (έτσι για την ιστορία του θέματος)......

Μήπως στην άδεια φαινόταν έτσι (για λόγους πρόβλεψης όπως λες), αλλά στη σύσταση (με άλλα σχέδια) έγιναν δυο Ο.Ι οι οποίες είτε δεν έγιναν ποτέ στην πράξη είτε έγιναν και εν συνεχεία ξανα-συνενώθηκαν????? (όλα μπορεί να συμβαίνουν).

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε για καλο και για κακο τα συμβολαια.... Και δες τι περιγραφεται... Αν περιγραφεται ενα διαμερισμα και εγιναν 2 χωρις αδεια, τοτε θελει τακτοποιηση.

Αν βγηκε αδεια τοτε προχωρα κανονικα.

Σε παρομοια περιπτωση, προ διαμερισματωσης στο 4014, περι τον Απριλη, μου ετυχε περιπτωση διαμερισματων που αυθαιρετα ενωθηκαν σε 1, του ιδιου ιδιοκτητη και τωρα ο ιδιος ηθελε να τα παρει και τα δυο και να τα χρησιμοποιησει ως ενα..

Τους εβαλα στη διαδικασια να ξαναχτισουν τους διαχωριστικους τοιχους των δυο διαμερισματων και ετσι εδωσα δυο βεβαιωσεις για να γινουν δυο συμβολαια...

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικο ορι θελει τακτοποιηση. Τι βαζεις; Ενα πεντακοσαρικο για ολη την ιδιοκτησια η ενα κατα οροφο; Δεν ειναι υπερβολη; Το σπιτι εχει συνολικα κ αλλες αυθαιρεσιες αυθαιρεσιες που θα τακτοποιηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Λέει ο Νόμος:

 

7. Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

 

Και έχουμε περίπτωση ορόφου με πέντε διαμερίσματα εκ των οποίων τα τρία ανήκουν σε έναν.Τα δύο τα ενώνει και μένει και το τρίτο το ενοικιάζει. Στα δύο εξαρχής ενωμένα παίρνει και λίγο από τον κοινόχρηστο διάδρομο και στο τρίτο δίνει κάποια λίγα τμ από το δεύτερο. Σε όλο αυτό το χαμό, είναι σαφές ότι υπάρχει διαφορετική διαμερισμάτωση (χωρίς όμως να προκύπτει τροποποίηση μηχ. εγκ.), υπέρβαση δόμησης λόγω διαδρόμου που λογικά απαιτεί άδεια από συνιδιοκτήτες και σίγουρα τροποποίηση σύστασης και ποσοστών.

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

akk, Faethon 11

συμφωνώ και εγώ, μόνο που δεν θα έκανα τροποποίηση σύστασης και ποσοστών.

Θα έκανα μονομερή τροποποίηση με απλή συνένωση των ποσοστών των δύο διαμερισμάτων που έγιναν σε 1.

 

Μπορεί να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες να τακτοποίησεις την υπέρβαση επέκτασης που έχεις κάνει στον Κ.Χ.

αλλά δύσκολο να συμφωνήσουν να πάρεις και παραπάνω χιλιοστά γιαυτό, άσε που είναι πολύ εκτεθειμένο νομικά,

και εύκολα αμφισβητείται δικαστικά.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

faethon11,

Δεν ξέρω, κάτι τέτοια τα φοβάμαι πολύ.

Δίχως να είμαι απόλυτα σίγουρος για ό,τι προτείνω,

δεδομένου ότι χρειάζονται και νομικές γνώσεις,

καλό είναι να τα αποφύγει.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.