Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ναι.

Αλλά πως έγινε η "μεζονέτα";

Πως επικοινωνούν τα δύο διαμερίσματα;

Άλλα διαμερίσματα - ιδιοκτησίες υπάρχουν στο ακίνητο;

Συναινούν οι συνιδιοκτήτες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω περίπτωση βεβαίωσης για διαμέρισμα στο οποίο ο διπλανός ιδιοκτήτης έχει 'φάει' 0.9 x 0.9 από το μπάνιο. Σύμφωνα με τη γνωστή πράγραφο 7, εντάσσεται στο νόμο των αυθαιρέτων σε περίπτωση που κάτι τέτοιο επιφέρει αλλαγές στη μηχανολογική μελέτη, έτσι δεν είναι? Για να διαπιστώσω κάτι τέτοιο πρέπει να αναζητήσω τα μηχανολογικά του κτηριού? Και τι να κοιτάξω, αν το κομμάτι αυτό έχει καλοριφέρ? Ο διπλανός ιδιοκτήτης έχει πεθάνει και το διαμέρισμα δυστυχώς δεν κατοικείται.

 

Ευχαριστώ

 

σε συνέχεια του προηγούμενου...

 

Σε περίπτωση μεταβολής των μηχανολογικών, αυτός που πρέπει να θορυβηθεί είναι αυτός που έχει τα παραπάνω τετραγωνικά?

 

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανολογικά δεν σε ενδιαφέρουν, ενώ η αναφορά τους στη συγκεκριμένη διάταξη είναι από ατυχής έως και άτοπη.

Κανονικά πρέπει να γίνει δήλωση διαμερισμάτωσης για την περιπτωσή σου και κανονικά σε συνεννόηση με το γείτονα (άμα βρεις το νεο ιδιοκτήτη). Η δήλωση μπορεί να γίνει κοινή και να ωφελέσει και τους δύο.

Αν δεν τον βρεις, είσαι τυχερός, καθότι με την παραχώρηση τμήματος της ιδιοκτησίας σου και όχι το αντίθετο, μπορείς να προχωρήσεις χωρίς τη συναίνεσή του

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει ένα διαμέρισμα 89,1 μ2 το οποίο στα σχέδια φαίνεται 90μ2 και η διαφορά αυτή δεν οφείλεται σε κάποια ανεκτή απόκλιση κάποιας διάστασης. Πρόκειται για έναν χώρο εύκολα αντιληπτό ότι λείπει.

Κανονικά πριν γίνει η ρύθμιση, δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. από ότι καταλαβαίνω:

 

σε περίπτωση ορόφου πολυκατοικίας 2 οριζοντίων ιδιοκτησιών με διαφορετική διαμερισμάτωση, διαφορετικών ιδιοκτητών, όπου το 1 από αυτά έχει και δομημένο (μη τακτοποιημένο) Η/Χ και αλλαγές στους εξώστες του κάνω 2 Δηλώσεις?

 

1) Μια κοινή (στα ονόματα των 2 ιδιοκτητών) για διαφορετική διαμερισμάτωση που καλύπτει κ τα δύο διαμερίσματα..

2) Μια ακόμη, στο όνομα του ιδιοκτήτη με τον κλειστό Η/Χ όπου τακτοποιώ τις εν λόγω υπερβάσεις του διαμερίσματος (Η/Χ ως μέτρα ΒΧ, αλλαγή σε εξώστες ως 1 παράβαση 13)

 

Αυτό.. αν είναι η σωστή διαδικασία, δεν δημιουργεί περιπλοκές στο θέμα μεταβίβασης του διαμερίσματος που θα έχει 2 Δηλώσεις ώστε να τακτοποιηθεί οριστικά?

Μήπως μπορώ να κάνω μια Δήλωση και στην τεχνική μου έκθεση να περιγράψω τα πάντα αναλύτικά ή λογω της ΥΔ του Η/Χ δεν θα δεχτεί το σύστημα τα διαμερισμάτωση και ΥΔ?

Μήπως είμαι τελείως λάθος στα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση, παλι, που εχω αμοιβαια μετατοπιση κλιμακοστασιου, διατηρωντας τις ιδιες διαστασεις, προς το μερος της ιδιοκτησιας μας, κατα περιπου 25cm, χανοντας στην ουσια εμβαδον απο την ιδιοκτησια μου (και προφανως κερδιζονται απο την ετερη ιδιοκτησια του ιδιου οροφου), θεωρειται παραβαση?

Το ολο διαμερισμα κατα τα λοιπα ειναι πεντακαθαρο.

Θεωρω οτι απο τη στιγμη που δεν εχω υπερβασεις δομησης αλλα επι της ουσιας ειμαι και ζημιωμενος, μπορω να δωσω βεβαιωση

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι κάποιος για την #995 παρακαλώ..?

 

πάιζει ρόλο ότι ο Τίτλος Ιδιοκτησίας είναι βάσει σωστής (όμως μη εγκεκριμένης κάτοψης) και μεταβιβάζει τα σωστα τ.μ. και στα δύο διαμερίσματα?

μοίπως λόγο αυτού πρέπει να τακτοποιήσει μόνο τον Η/Χ κ την επέκταση εξώστη?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι κάποιος για την #995 παρακαλώ..?

πάιζει ρόλο ότι ο Τίτλος Ιδιοκτησίας είναι βάσει σωστής (όμως μη εγκεκριμένης κάτοψης) και μεταβιβάζει τα σωστα τ.μ. και στα δύο διαμερίσματα?

μοίπως λόγο αυτού πρέπει να τακτοποιήσει μόνο τον Η/Χ κ την επέκταση εξώστη?

 

Όχι, αρκεί να κάνεις μια δήλωση στο όνομα του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος με τον ατακτοποίητο ημιυπαίθριο, στην οποία θα βάλεις και τη διαφορετική διαμερισμάτωση.

 

Σε περιπτωση, παλι, που εχω αμοιβαια μετατοπιση κλιμακοστασιου, διατηρωντας τις ιδιες διαστασεις, προς το μερος της ιδιοκτησιας μας, κατα περιπου 25cm, χανοντας στην ουσια εμβαδον απο την ιδιοκτησια μου (και προφανως κερδιζονται απο την ετερη ιδιοκτησια του ιδιου οροφου), θεωρειται παραβαση?

Το ολο διαμερισμα κατα τα λοιπα ειναι πεντακαθαρο.

Θεωρω οτι απο τη στιγμη που δεν εχω υπερβασεις δομησης αλλα επι της ουσιας ειμαι και ζημιωμενος, μπορω να δωσω βεβαιωση

Αποψεις?

 

Πιστεύω πως όχι δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση 4014.

Η μετατόπιση του κλιμακοστασίου μάλλον σημαίνει και μετατόπιση του διαμερίσματος.

Άρα έχουμε παράβαση με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια.

Τα εγκεκριμένα σχέδια δεν "βλέπουν το θέμα" συνολικά, αλλά και "συγκεκριμένα".

Π.χ. μπορεί να υπάρχει παράβαση της (εγκεκριμένης) κάλυψης....

Στο ακίνητο όμως συνεχίζει να υπάρχει η παράβαση με το κλιμακοστάσιο (κοινόχρηστος χώρος).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν ειναι ετσι. Δε μετατοπιστηκε ολο το διαμερισμα

Το διαμερισμα εμεινε ακριβως στη θεση που μελετηθηκε,

Το κλιμακοστασιο μετατοπιστηκε κατα 25 εκατοστα εις βαρος του διαμερισματος μου.

Δεν υπαρχει υπερβαση δομησης, δεν υπαρχει παραβαση καλυψης, τιποτα απολυτως

Διαμερισματωση δε μπορω να βαλω, διοτι δεν επηρεαζονται οι Η/Μ εγκαταστασεις

Μια λοιπη παραβαση δε μπορω να βαλω διοτι ο αναλυτικος θα βγει απολυτως μηδενικος (η μετατοπιση δε σημαινει πως κατι παραπανω κατασκευαστηκε, οτι ηταν να κατασκευαστει εν αρχη κατασκευαστηκε τελικα αλλα σε αλλη θεση)

 

Αν ο ιδιοκτητης μου ειχε το διπλα διαμερισμα, θα επρεπε να δηλωωσ ΥΔΚΧ γιατι θα ειχα κερδισει απο τη μετατοπιση αυτη καποια τετραγωνικα, αυτα που χανει η ιδιοκτησια μου τωρα....

Στην τελικη, η αποψη ενος συναδελφου τηλεφωνικα χτες ηταν πολυ σωστη. Εστω οτι αυξηθηκε το παχος της τοιχοπιιας για να διελθουν σωληνωσεις. Θα το δηλωσεις παραβαση επειδη λογω αυξημενου παχους μπηκε παραπανω προς την ιδιοκτησια σου?

 

Γεία σας, έχω ένα διαμέρισμα το οποίο στη πραγματικότητα σε σχέση με τα σχέδια είναι πιό μίκρο κατά 4τ.μ. γιατί ο κοινόχρηστος χώρος είσοδος της οικοδομής αυξήθηκε εις βάρος του (παράξενο συνήθως γίνεται το ανάποδο). Σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστώ διαμερισμάτωση και Υ.Δ. από ολους τους ιδιοκτήτες λόγω κοινόχρηστου ή ισχύει κάτι άλλο?

Δεν χρειάζεσαι τίποτα!

Απλώς διόρθωση συμβολαίου για τα τ.μ.

Κι εδω ο συναδελφος εχει αυξηση κοινοχρηστων και μειωση του χωρου του και του ειπες πως δεν εχει παραβαση, παρα το οτι καποια μετρα αυξηθηκαν εις βαρος αλλων...

Εγω που δεν εχω αυξηση αλλα μετατοπιση κατατι εντος εγκεκριμενου ογκου, τι σοι παραβαση να εχω δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.