Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία έντυπης υποβολής Έγκρισης Δόμησης και Άδειας Δόμησης


Recommended Posts

Μου αρέσει που στο τοπογραφικό έχει χώρο για μέχρι 10 σημεία!!!!!

Τα άλλα από κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Παλι χαρτουρα και ενα καρο μλκς...

 

Φαεθον προχθες μετρησα ενα γηπεδο 30στρ με 180 σημεια...

Θα συμπληρωσω μαλλον 18 τετοια εντυπα..

Link to comment
Share on other sites

Αν δούμε προσεκτικά τι θέλουν να περιέχει το διάγραμμα δόμησης (για την έγκριση δόμησης) και τα λοιπά σχέδια το μόνο που λείπει είναι οι κατόψεις.Θέλουν και διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου και σχηματικές τομές και όψεις (ενδεικτικές) ,ιδεατό στερεό, τρισδιάστατη απεικόνιση... Οταν πάμε δηλαδή ουσιαστικά να καταθέσουμε για θεώρηση όρων δόμησης , πρέπει να έχουμε τελειώσει την αρχιτεκτονική μελέτη.Αν πάρουμε για κάποιο λόγο αρνητική απάντηση τι γίνεται? Σίγουρα θα υπάρχουν περίεργες υποθέσεις με κατατμήσεις, κληροτεμάχια, πολεοδομικά σχέδια χωρίς Π.Ε ....Τι κανουμε? , Για μια εξακρίβωση οικοδομησιμότητας πρέπει να έχουμε και μια αρχιτεκτονική μελέτη έτοιμη? Είναι τρελός αυτός ο Σήφουνας. Κάτι πίνουν εκεί στο ΥΠΕΚΑ και δεν μας δίνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι κατάλαβα κι εγώ. Θα πρέπει το 99% των μελετών να είναι έτοιμα.

Όπου έχω αμφιβολία για οικοδομησιμότητα ή άλλο μπλέξιμο στο ακίνητο, προσωπικά θα καταθέτω φάκελο προελέγχου. Αφού μου δώσουν το ΟΚ θα μπαίνω στη διαδικασία να κάνω μελέτες κάποιων χιλιάδων ευρώ.

 

Αν υπάρχουν άδειες φυσικά...

Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μην ασχοληθούμε από τώρα.

Δεν πρόκειται για τα επόμενα 5-10 χρόνια να κινηθεί τίποτα!!!!

Μόνο οι ....Γερμανοί θα χτίζουν ξενοδοχεία και τουριστικές εγκαταστάσεις με ..."υπαλλήλους" μηχανικούς των 400 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, μήν τα βλέπετε τόσο μαύρα... θα υπάρξουν ευκαιρίες... απλώς θα είναι τόσο σκοτωμένες οι αμοιβές που θα δουλεύεις για να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου ότι δεν τεμπελιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων με το άρθρο 22 του ΓΟΚ και με τους 1337/83 και 1512/85 πως θα γίνονται αναφέρει κάτι κάπου και δεν το κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Παλι χαρτουρα και ενα καρο μλκς...

 

Φαεθον προχθες μετρησα ενα γηπεδο 30στρ με 180 σημεια...

Θα συμπληρωσω μαλλον 18 τετοια εντυπα..

 

Θα βάλεις μάλλον τα 10 πιο χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.