Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας


Recommended Posts

Για αυθαιρετο που πληρωσε εφαπαξ ή με δοσεις, απαιτειται η βεβαιωση για συνδεση που εκδιδει το προγραμμα ή και η βεβαιωση του μηχανικου (1ο pdf)?

Link to comment
Share on other sites

sundance

 

έδωσα μόνο σε 2 οικοδομές πριν την εγκύκλιο 1

 

Τύπωσα τα Φ.Κ και το έντυπο που φαίνεται η εξόφληση ή α' δόση καθώς και γεωγρ εντοπισμό από

το κτηματολόγιο ΑΕ (δηλ τη σελίδα με την περιοχή του αυθ/του με περίγραμμα του οικοπέδου - όπως τυπώνεται

αυτόματα από την ιστοσελίδα του κτημ/γίου ΑΕ με τις συντ/μες από κάτω)

 

μετά την εγκ 1

ζητάνε επιπλέον τα σχέδια κάτοψης και τομής της οικοδομής και Υ.Δ μηχανικού αν πρόκειται για οικοδομή με ο.α (σύμφωνα με την παρ Β2β) ή

αίτηση με τα στοιχεία όπως περιγράφονται στην παρ Β2α για αυθαίρετο χωρίς ο.α

 

πάντως πληροφορίες μπορείς να πάρεις και από τη ΔΕΗ σου

Link to comment
Share on other sites

στη ΔΕΗ Λάρισας μου ζήτησαν

(1) μια υπεύθυνη δήλωση που να περιγράφω το κτίσμα και τη χρήση του με τη σφραγίδα μου και γνήσιο υπογραφής και να λέει την φράση "το προς ηλεκτροδότηση κτίσμα" (αλλιώς δεν το έπαιρναν..),

(2) ορθοφωτογραφία από το κτηματολόγιο και

(3) την βεβαίωση που εκδίδει το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων.

 

Δεν υπήρχε ο.α. οπότε δεν ήθελε σχέδια, αλλά ήταν αυστηροί όσον αφορά την περιγραφή, η οποία πρέπει να συμπίπτει με την πραγματικότητα.

 

τους πήρα πάλι σήμερα να μάθω τι κάνουμε στα εξ αδιαιρέτου που μπορεί να έχει 7-8 κτίσματα, άλλα συνδεδεμένα κ άλλα όχι...δεν ξέρουν κ με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ, σωθήκαμε

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τα headquarters της ΔΕΗ και μου ειπαν πως μεσα στις επομενες 10-15 ημερες θα στειλουν ερμηνευτικη εγκυκλιο στα κατα τοπους γραφεια για εναρμονιση με την εγκυκλιο 1/12, η βασικη διαφορα θα ειναι πως θα ζητανε υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη με την περιγραφη των χωρων και οχι του μηχανικου.

 

Επισης μου ειπαν πως ζητανε απο το ΥΠΕΚΑ να ανακοινωσει καποιου ειδους ενιαιου κειμενου (της αιτησης του ιδιοκτητη; απο Πολεοδομια; δεν διευκρινιστηκε) για τα πολεοδομικα στοιχεια του και πως γενικα οι υπαλληλοι που κανουν τις συνδεσεις ειναι πολυ διστακτικοι.

 

Επισης μου ανεφερε μια καποια δημοσια υπαλληλο στα Μεγαρα που εστειλε μια επιστολη ΒΟΜΒΑ ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ (και καλα), με την οποια ελεγε πως βασει 1512 ειναι παρανομες οι ηλεκτροδοτησεις. Δεν μου ειπε περισσοτερες λεπτομερειες παρα μονο πως την μελετανε και την ξαναμελετανε στο ΥΠΕΚΑ.

 

Ετσι για την ιστορια, να πω πως η συγκεκριμενη υπαλληλος οταν εκανε ελεγχο αρχιτεκτονικων σε καποια πολεοδομια, ειχε βγαλει μια δικη της θεωρια για το υψος του κτιριου βασει ΓΟΚ και (δεν) εβγαζε λαθος αδειες. Του ΓΟΚ του 1985. Με ενα καρο ερμηνειες και εγκυκλιους. Ενστασεις. Το 2009.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βάσει του 1512...

 

Μάλλον θα αναφέρεται στην μη νομοθετική ρύθμιση με νόμο, αυτής της διαδικασίας που προβλέπεται μόνο από τις εγκυκλίους ΥΠΕΚΑ,

ενώ παράλληλα συνεχίζουν να ισχύουν οι αυστηρές ποινές σε υπαλλήλους τις ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος τι προβλέπεται για ηλεκτροδότηση οικοδομής με παλαιά άδεια (εκδ. 2006, με αναθεώρηση λόγω αποπερατωμένου σκελετού επ' αόριστον το 2010)-

ζητείται πλέον υποχρεωτικά αυτοψία με βάση τον νέο νόμο, ή γίνεται με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού/ιδιοκτήτη, όπως παλαιότερα?

Link to comment
Share on other sites

βάσει του 1512...

 

Μάλλον θα αναφέρεται στην μη νομοθετική ρύθμιση με νόμο, αυτής της διαδικασίας που προβλέπεται μόνο από τις εγκυκλίους ΥΠΕΚΑ,

ενώ παράλληλα συνεχίζουν να ισχύουν οι αυστηρές ποινές σε υπαλλήλους τις ΔΕΗ

 

Εφοσον στο αρ 24 παρ 10 του 4014 αναφερει πως καταργειται καθε διαταξη για την συνδεση αυθαιρετου με τα δικτυα, καταργειται και το αρ. 9 του 1512 λογικα που μιλαει για υπουργικη αποφαση που καθοριζει τα δικαιολογητικα. Οχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν το πρόσεξα συναδέλφισσα ..

αλλά έχω την γνώμη ότι η κατάργηση και μόνο προηγούμενων διατάξεων

χωρίς ΝΕΟ προσδιορισμό δικαιολογητικών με νέα Υποργ απόφαση αφήνει ένα κενό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.