Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα παράταση έως 30.06.2012


Recommended Posts

Σκέφτηκα κάτι ΠΟΛΥ σατανικό, αλλά να ρωτήσω πρώτα εάν κανείς γνωρίζει. Όταν θα ξανά-υπολογίσει το ΕΠΙΠΛΕΟΝ εφάπαξ, πχ τα παραπάνω τμ που βάλαμε δίνουν ακόμη 1000€, τότε πόσο χρόνο έχουμε να το πληρώσουμε? 1 μήνα από πότε???

 

 

για νεος μαθαινεις πολυ γρηγορα :evil: :evil:

ΛΑΜΠΡΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ :D

Link to comment
Share on other sites

Σατανά! Σκέφτεσαι να βάλεις εφάπαξ πληρωμή δηλώνοντας τα τμ λίγα λίγα ώστε ο πελάτης να κερδίσει την έκπτωση 20% του εφάπαξ αλλά ουσιαστικά να πληρώνει σε "δόσεις"! :D

 

Εγώ δεν είπα τίποτα, εσύ είπες.... 8-) :mrgreen:

Εξάλλου δεν τα πληρώνω εγώ! Τα πληρώνει ο παράνομος αυθαιρετούχος!!!

 

για νεος μαθαινεις πολυ γρηγορα :evil: :evil:

ΛΑΜΠΡΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ :D

 

Ελπίζω να υπάρχουν σοβαρές δουλειές (και όχι 4014) για να κάνω και σταδιοδρομία. Αλλά μάλλον πολλά θέλω, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά! Μπορεί κάποιος να μου πεί ακριβώς τις προθεσμίες για πράβολο και πρώτη δόση? Αν γίνεται να υπάρχει και παραπομπή σε νομοθεσία.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

{ΦΕΚ 268/Α/31.12.2011- α. Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών, που προβλέπονται στο

πρώτο εδάφιο της παραγράφου 3 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (Α’ 209), παρατείνεται μέχρι την

28.2.2012.

β. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του

ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μέχρι 31.12.2011 αιτήσεις παρατείνεται μέχρι τις 31.1.2012.

γ. Η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του άρθρου 24 του

ν.4014/2011 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά τις 31.12.2011 αιτήσεις είναι ένας μήνας από την υποβολή

τους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν βάλετε δήλωση με δόσεις, το έντυπο των δόσεων λέει ότι η πληρωμή π.χ. της 1ης μηνιαίας δόσης λήγει 1 μήνα μετά από τη στιγμή της πρώτης υποβολής (μετά το παράβολο) και όχι 1 μήνα μετά το παράβολο.

 

Στην παρακάτω δήλωση το παράβολο πληρώθηκε στις 20-2-12, η αρχική υπαγωγή έγινε στις 14-3-12 και η λήξη της πληρωμής της 1ης δόσης δεν είναι ένα μήνα μετά το παράβολο, δηλαδή 19-3-12, αλλά ένα μήνα μετά την αρχική υπαγωγή, δηλαδή 13-4-12:

 

66485462.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το παράβολο το πληρώνεις όποτε θες. Απλά στο τέλος του μήνα μετά την υπαγωγή θα πρέπει να έχεις πληρώσει παράβολο + α' δόση. Σώστα ή ισχύει κάτι άλλο. Πάντως είναι πολύ δύσκολο να τα ξεκαθαρίσει αυτά τα πράματα το υπουργείο....αμάν και σεις όλο γκρινιάζετε...χααχ

Πάντως εγώ είμαι ευτυχισμένος με την ηλεκτρονική πλατφόρμα, ειδικά όταν σκεφτομαι την περίπτωση να καταθέταμε φάκελο στην πολεοδομία...

Γουστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι ακόμα τόσο σίγουρος για το ότι, τελικά δεν θα χρειαστεί να πάμε το "φάκελο" στην πολεοδομία....

Αν δεν το πουν με βεβαιότητα ας κρατάμε μια ....."πισινή" στο μυαλό μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.