Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έδραση διπλής δρομικής τοιχοποίας


 
apanton

Recommended Posts

Συνάδελφοι θεωρείτε ότι είναι πρόβλημα η έδραση εξωτερικής τοιχοποιίας από διπλό δρομικό με ενδιάμεση μόνωση σε σκυρόδεμα όταν αυτό έχει εξωτερική μόνωση πάχους 5 εκ. Δηλαδή χρησιμοποιώντας τούβλο Κ100 με 9 εκ πάχος ουσιαστικά πατάει στα 4 εκ στο μπετό και 5 εκ στη μόνωση! Πως το αντιμετωπίζετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε μου, αυτό το πράγμα το σκεφτόμουνα τις προάλλες ειλικρινά.

περιμένω και εγώ απάντηση μαζί σου,

έλα, θα σου κρατάω το χέρι, για συμπαράσταση, να το ακούσουμε μαζί

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όντως υπάρχει πρόβλημα. Συνήθως η θερμομόνωση των στοιχείων από σκυρόδεμα είναι 2~3cm και όχι 5cm οπότε σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα. Όταν όμως έχεις το ΚΒ της δρομικής τοιχοποιίας να βρίσκεται στην περιοχή της θερμομόνωσης;

Ελαφρυντικά λειτουργούν τα οριζόντια διαζώματα (σενάζ) που συνδέουν τις δύο δρομικές τοιχοποιίες. Καλύτερη όμως αντιμετώπιση θα είχαμε αν αντί για 9cm "γλώσσα" χρησιμοποιούσαμε 15cm για την εξωτερική τοιχοποιία. Σ' αυτή τη λύση θα κατέφευγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Εχω την εντύπωση πως άσχετα με ότι κατασκευάζουμε, θερμομόνωση με πάχος μικρότερο των 5 εκ με τα συμβατικά υλικά, δεν επαρκεί. Από συζήτηση με μάστορα προτάθηκε μία σειρά από Κ100 πλάγια τοποθετημένα και στη συνέχεια οι δύο σειρές δρομικού με την ενδιάμεση μόνωση. Σκέφτομε να βάλω μια σειρά θερμομονωτική τουβλέτα αντί το πλάγιο Κ100. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι λογικό ο σοβάς να μπάινει πάνω από τη μόνωση.

Καταρχάς δεν κολλά και χρειάζεται πλέγμα και ύστερα η μόνωση είναι ευπαθής! με μια κλωτσιά ο τοίχος βουλιάζει.

και στα δοκάρια-κολώνες καταχρηστικά μπαίνει

Link to comment
Share on other sites

Όμως, η εξωτερική μόνωση είναι η καλύτερη μόνωση που εκμεταλλεύεται όλη τη θερμοχωρητικότητα του τοίχου και αφήνει τις μικρότερες θερμογέφυρες.

Αν χρησιμοποιήσεις εξηλασμένη πολυστερίνη αντέχει σε μερικές κλωτσίες.:lol:

Πλέγμα σίγουρα χρειάζεται και συνεπώς βγαίνει πιο ακριβή αν και θα χρησιμοποιήσεις μικρότερο πάχος σοβά.

Το επιπλέον κόστος θα το αποσβέσεις πιστεύω σε καμιά... δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζετε ότι πρέπει να έχουμε ευαισθησίες για το περιβάλλον. Σε έργα σύγχρονα απαιτείται. Άσε πού αιτία παλαιόσεως των κτηρίων είναι ο σοβάς .

Τώρα εκεί που φτάνει το πόδι κάνουμε κάποια ενίσχυση!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

1)όλα τα βιβλία οικοδομικής που έχω διαφωνούν + ότι θυμάμαι από τη σχολή μου

 

2)γενικότερα,

όταν η θερμομώνωση είναι στην εσωτερική πλευρά του τοίχου

τότε η εσωτερική θερμότητα δεν μεταφέρεται στη μάζα του τοίχου, κάτι που φυσικά δεν επιδιώκουμε

 

αυτό με το περιβάλλον δεν το κατάλαβα, τι σχέση έχει με το που θα τοποθετηθεί η μόνωση μέσα ή εξωτερικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μηχανολόγος αλλά ως "πολυμήχαν" (civil) έχω διαβάσει ότι :

η επένδυση του κτηρίου εξωτερικά με πολυστερίνες διόγκωσης και όχι εξηλασμένες μειώνει σημαντικά τις θερμικές απώλειες κ.λ.π. αυτά ας τα πεί καλύτερα κάποιος μηχανολόγος που είναι ποιό ειδικός τεχνικός.

Αξίζει όμως να δεί κάποιος και την εργασία ¨Μετάδοση θερμότητας Θερμομόνωση" του Σ. Καρέκου. Τ.Ε.Ε 2001 .

 

Κάπου εκεί κολάει το περιβάλλον και τα ενεργοβόρα κτήρια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.