Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νοσοκομειακά νοσήλεια


eng11

Recommended Posts

...μου έχουν τύχει και γιατροί και επιμελητές διαμάντια. Όμως η οπλαρχηγοί και η μαφία τους εξουδετερώνουν.

 

Oι εντυπωσιακοί ρουσφετολογικοί μηχανισμοί που εφευρέθηκαν όλα αυτά τα χρόνια, όχι μονο αναπαρήγαγαν τους ίδιους απατεώνες στην εξουσία αλλά στελεχώθηκε και το δημόσιο με ανίκανους και άχρηστους κηφήνες.......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια η υπ. δηλωση ελεγε οτι δεσμευομαι να παω στο νοσοκομειο ωστε να τακτοποιησω τις οικονομικες μου εκρεμμοτητες μεσα σε 10 μερες. Φανταζομαι με κρατικο τιμολογιο (μιλαμε για δημοσιο νοσοκομειο).

Στην υπ. δηλωση υπεγραφε ο/η συνοδος του ασθενους! Με διαβεβαιωση η κοπελα γι'αυτο.

 

Αυτο που θα ηθελα να με διαφωτισει καποιος αν εχει παρομοια εμπειρια ειναι εαν θα κληθω να πληρωσω τις εξετασεις αυτες που μου κανανε εκει. Παντως στο βιβλιαριο που ειναι απο τα καινουρια, δεν μου εγραψαν τιποτε. Θυμαμαι (αναμεσα στους πονους...) να με ρωταει ο δημ. υπαλ. (οχι ο γιατρος) τη διευθυνση, ημ γεννησης, κτλ.

 

Παρομοια εμπειρια εχω με τον πατερα μου. ΑΛΛΑ αυτος ασφαλιζεται στο ΙΚΑ. Αυτος ειχε ενα εργατικο ατυχημα. Πηγε νοσοκομειο, τον ραψανε, του βαλανε ορο + ακτινογραφιες και εφυγε. Δεν υπεγραψε ουτε αυτος, ουτε εγω (που ειχα παει μετα απο καμια ωρα να τον δω) τιποτε. Αυτο το περιστατικο πριν κανα χρονο μιλαμε.

Μετα απο 15 μερες, τσουπ το χαρτακι-λογαριασμος απο το νοσοκομειο οπου κληθηκε να πληρωσει 85 ευρω, με την "απειλη" οτι σε διαφορετικη περιπτωση (μη-πληρωμης δηλαδη) η οικονομικη του εκρεμμοτητα θα πηγαινε απευθειας στην τοπικη ΔΟΥ! Μιλαμε για μαφιοζικα πραγματα.

---------

Να συμπληρωσω οτι δυστυχως μενω αρκετα μακρια απο το τοπικο παραρτημα ΤΣΜΕΔΕ και δεν καταφερα να το ρωτησω εκει. Τηλεφωνο? Μπα! Πού τετοιες πολυτελειες...

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

τα ερωτήματα είναι τα εξής

  1. οφείλεις κάτι στο νοσοκομειο για τη θεραπεια ή σε καλύπτει πλήρως το ΤΣΜΕΔΕ
  2. γιατί το νοσοκομείο δεν σε ενημερωσε επιτόπου για το ποσό που οφείλεις
  3. γιατί εμπελξαν με ΥΔ συνοδους και άλλους εκτός από τον ασθενή και το ΤΣΜΕΔΕ

τώρα αν ορθά χρέωσαν τον πατέρα σου ή όχι δεν το γνωρίζω

απλά αναρωτιέμαι γιατί πληρώνουμε ασφάλεια τόσα χρόνια και τι σ@@@τα καλύπτει

 

επίσης με αυτά που διαβάζω, αναρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να το παιζουμε αλλοδαποί στα νοσοκομεία;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο ερώτημά σου, η απάντηση είναι "ναι"! Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα.

 

Το 1 ειναι το βασικο μου ερωτημα.

Για το 2 υποθέτω οτι ηταν αργα απογευμα και ειχε τελειωσει τη βαρδια του ο υπαλληλος με των οικονομικων? Κατι τετοιο καταλαβα απο αυτον που με "εξυπηρετησε". "Ελα απο αυριο το πρωι που θα ειναι οι της οικονομικης", ειπε επι λεξει.

Το 3 απορια το εχω.

Παντως, εαν ελεγα ονομα "Ahmet", μαλλον θα ημουν ησυχος τωρα (οπως κι εσεις)...

Προσοχη επομενως, με τα νοσοκομεια! Οι μηχανικοι ΔΕΝ παμε προς τα εκει! :shock:

Link to comment
Share on other sites

....Και μην παίρνετε τις κοπελιές μαζί σας. Αλήθεια αν δεν είχες συνοδό και έσκαγες στο ξέμπαρκο τι θα γινόταν?

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κι γω!

Ισως με βαζανε να υπεγραφα οτι τους μεταβιβαζω ολη την περιουσια μου, πανω στους πονους μου!

Μεσαιωνας φιλε! Μεσαιωνας! :sad:

 

Θα φταιω εγω τωρα δηλαδη να παρω ενα "μεσαιωνικο" ροπαλο και να βρω τον υπαλληλακο... μικρη η πολη εδω...

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σε όλους. θα ηθελα να ρωτησω κατι για τα νοσηλεια . εβγαλα πριν λιγο καιρο τα βιβλιαρια και μου ειπε ενας απο εκει να παω να ανοιξω λογαριασμο στην attica για να μπαινουν τα νοσηλεια και μετα δε μου ειπε κατι αλλο. ισχυει αυτο και για ποιο λογο γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους. θα ηθελα να ρωτησω κατι για τα νοσηλεια . εβγαλα πριν λιγο καιρο τα βιβλιαρια και μου ειπε ενας απο εκει να παω να ανοιξω λογαριασμο στην attica για να μπαινουν τα νοσηλεια και μετα δε μου ειπε κατι αλλο. ισχυει αυτο και για ποιο λογο γινεται ?

 

Δηλώνεις ενα λογαριασμό στο τσμεδε(και μέσω ιντερνετ)και σου καταθέτουν εκει οτι δικαιολογείται απο τα νοσήλεια. ΔΕΝ χρειάζεται να ειναι της attica bank!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εντάσσεται στον ΕΟΠΥΥ ο κλάδος υγείας των μηχανικών

 

Την εξαίρεση του τομέα Υγείας του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ, δικηγόροι, μηχανικοί, κ.ά.) από τον Ενιαίο Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) αποφάσισε ο υπηρεσιακός υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Αντώνης Ρουπακιώτης. Ο κ. Ρουπακιώτης έκανε δεκτή την απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΤΑΑ να μην ενταχθεί ο τομέας Υγείας του στον ΕΟΠΥΥ. Είχε προηγηθεί, σύμφωνα με πληροφορίες, γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, σύμφωνα με την οποία ο Κλάδος Υγείας του ΕΤΑΑ είχε τη δυνατότητα να αποφασίσει τη μη ένταξή του στον ΕΟΠΥΥ, ενώ σχετικό αίτημα προς την υπηρεσιακή κυβέρνηση είχαν διατυπώσει και οι πρόεδροι του ΕΤΑΑ Αργύρης Ζαφειρόπουλος και του ΕΤΑΑ- ΤΣΜΕΔΕ, Ιωάννης Γαμβρίλης.

http://www.rodacino.gr/article.jsf?id=B91015A5721DD278189A9089B7401C45&at=3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.