Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

4014 και κατεδάφιση


Recommended Posts

Δεν το ανατιναζεις ενα βραδυ λεω γω.....

Ρε τι παθαμε....

 

Εγω θα δοκιμαζα να βγαλω κανονικα αδεια κατεδαφισης που λεει και ο favio

 

Δες εδω : http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62 (διαλεξε κατεδαφιση στο μενου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου χρειάστηκε ποτέ άδεια κατεδάφισης (για την ακρίβεια και όταν χρειάστηκε, επειδή έβγαζα άδεια ανέγερσης νέας οικοδομής απλά το γκρεμίζαμε έχοντας στα χέρια την άδεια ανέγερσης) οπότε δεν ξέρω τί ζητείται.

 

Samourg, από εκείνη την ιστοσελίδα ξεκίνησα, και ανάμεσα στα στοιχεία που χρειάζονται είναι και "στοιχεία νομιμότητας υφιστάμενου". Θα πάω να ρωτήσω στην πολεοδομία.

Στο ΤΕΕ παρεπιπτόντως επιβεβαιώσανε τη misirlou, πρέπει να πληρώσεις τα πάντα όλα για να σου επιτραπεί να κατεδαφίσεις.

Η ιδέα για το προ 55 δεν είναι κακή όμως, αρκεί να δω τί θα χρειαστούν - και ελπίζω όχι αεροφωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι έχω αντίστοιχη περίπτωση με αυτή του συνεδέλφου που άνοιξε το εν λόγω τόπικ. Κατάστημα, με άδεια οικοδομής για 30μ2, το οποίο πλέον είναι 100μ2 με μια αυαθίρετη επέκταση 70μ2. Ο ιδιοκτήτης έχει βρει αγοραστή ο οποίος ενδιαφέρεται για το οικόπεδο οπότε το κατάστημα πρέπει να κατεδαφισθεί πριν την αγορά. Από τη στιγμή που δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια κατεδάφισης εφόσον υπάρχουν αυθαιρεσίες θα πρέπει υποχρεωτικά να υπαχθεί το ακίνητο στον 4014 και να πληρωθούν όλα τα πρόστιμα πριν εκδοθεί η άδεια κατεδάφισης?

 

Το σενάριο να υπαχθεί στον 4014 με την αίρεση να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης εντός 3ετιας θα μπορούσε να καλύψει μια πιθανή κατεδάφιση μέσα στο χρονικό αυτό διάστημα?..ή πρέπει να πληρωθούν όπως και να χει τα πρόστιμα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά φώναζε χθες ένας ιδιοκτήτης με αντίστοιχο ερώτημα στην πολεοδομία "Εγώ θα το ανατινάξω και κόψ'΄τε το λαιμό σας! Νύχτα θα γκαζώσω την μπουλντόζα κι άντε βρείτε με μετά!"...

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα αυτό. Η λογική λέει ότι δεν θα είναι υποχρεωμένος να πληρώσει κάποιος πρόστιμα διατήρησης για τα επόμενα 30 χρόνια κατά τον 4014 ώστε να πάει αύριο να το κατεδαφίσει... αλλά η λογική σε αυτή τη χώρα ποτέ δεν πρυτάνευσε. 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά επ' αυτού έχουμε μία εικόνα του τι πρέπει να γίνει?

 

1) Βγαίνει άδεια κατεδάφισης αμέσως.

2) Πληρώνεται παράβολο και έπειτα βγαίνει άδεια κατεδάφισης.

3) Πληρώνεται ΟΛΟ το πρόστιμο και έπειτα βγαίνει άδεια κατεδάφισης.

 

Τι τελικά γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.