Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάμετροι σωλήνων αποχέτευσης ύδρευσης


Fade2Black

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι... Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια βιβλιογραφία, κάποια νομοθεσία, κάποιο έντυπο, κάποιο πρότυπο ή οτιδήποτε που να περιγράφει τα πάχη των σωλήνων που χρησιμοποιείς όταν κάνεις μία μελέτη αποχέτευσης (και ύδρευσης). Στις διάφορες μελέτες που έχω κάνει μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα πάντα στα σχέδια μου πάχη που είτε έβρισκα σε παλιότερα σχέδια, είτε μου έλεγε κάποιος συνάδελφος με την εμπειρία του είτε τα έκανα λίγο ενστικτωδώς... Υπάρχει κάτι που μπορώ να χρησιμοποιώ για πιο επίσημα;;; Θέλω να βρίσκω απλά πραγματάκια.. Πχ τι σωλήνες προκύπτουν όταν ενώνονται δύο Φ40, τι πάχος έχω όταν ενώνω δύο τρία ή περισσότερα φρεάτια Φ100, τι πάει στο μηχανοσίφωνα και το βόθρο, τι πάχη έχω στις κατακόρυφες στήλες όταν πχ σε κάθε όροφο προστίθεται μία καινούρια γραμμή (τυχαία παραδείγματα)... Ξέρω πως κάποια δεν τα κοιτάνε ποτέ αλλά θέλω να είμαι σωστός και για αυτό οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη... Μπορώ να τα βρω κάπου όλα αυτά ή είναι καθαρά θέμα εμπειρίας; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την ύδρευση;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κοίτα την ΤΟΤΕΕ 2411/86 για διανομή κρύου - ζεστού νερού στην ύδρευση και την ΤΟΤΕΕ 2412/86 για δίκτυα αποχέτευση

 

πιθανόν να υπάρχουν και στα downloads

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό είναι να αγοράσεις τις ΤΟΤΕΕ και για την βιβλιοθήκη σου.

 

6-8€ έχει η κάθε ΤΟΤΕΕ, είναι πολύ λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

οι διάμετροι πχ για αποχέτευση προκύπτουν από τον υπολογισμό της απορροής των λυμάτων που θα έχεις για το συγκεκριμένο σύστημα και από τη τήρηση συγκεκριμένων κανόνων που

αναφέρονται στη ΤΟΤΕΕ.

 

εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ το τεχνικό εγχειρίδιο της valsir το οποίο όμως είναι στα αγγλικά και διαφοροποιείται στους κανόνες που προανέφερα. είναι όμως πολύ επεξηγηματικό, έχει ωραίες εικόνες και νομίζω αξίζει κανείς να το διαβάσει.

 

Το ευαγγέλιο όμως είναι η ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο....

 

Υπάρχει κάποιος κατάλογος με όλες τις ΤΟΤΕΕ που έχουν εκδοθεί μέχρι σήμερα ώστε να βρούμε αυτές που μας ενδιαφέρουν, ανάλογα και με την ειδικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.