Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός που θέλει να εργαστεί και ως Ελεύθερος Επαγγελματίας


GIANNIS9480

Recommended Posts

Η φορολογία πάει ανάλογα με το ποιά είναι η κύρια πηγή εισοδήματος, δηλαδή από ποιά από τις 2 δουλειές βγάζεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κοιτάει το ΤΣΜΕΔΕ τις εισφορές που πληρώνω εγώ και ο εργοδότης μου (μαζί) ως μισθωτός και τις συγκρίνει με αυτές του ελεύθερου επαγγελματία και "κρατάει" τις μεγαλύτερες?

Αν είναι αυτό τότε πάντα θα ισχύουν οι εισφορές του μισθωτού που φυσικά είναι περισσότερες...

 

Αυτό εννοείτε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα "προηγούνται" οι εισφορές του μισθωτού. Και ναι, αυτό συμβαίνει προφανώς γιατί συμφέρει το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κοιτάει το ΤΣΜΕΔΕ τις εισφορές που πληρώνω εγώ και ο εργοδότης μου (μαζί) ως μισθωτός και τις συγκρίνει με αυτές του ελεύθερου επαγγελματία και "κρατάει" τις μεγαλύτερες?

Αν είναι αυτό τότε πάντα θα ισχύουν οι εισφορές του μισθωτού που φυσικά είναι περισσότερες...

 

Αυτό εννοείτε?

όχι, οι εισφορές είναι αυτες του μισθωτου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα ρωτήσω εδώ.

Εγώ είμαι μισθωτός αλλά στο ΙΚΑ. Μου έχουν τύχει 2 μελέτες για τις οποίες πρέπει να κοπούν αποδείξεις και μάλλον θα μου τύχουν και στο μέλον και άλλες δουλειές. Πως μπορώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μηχανολογος ΤΕ απ οτι γραφεις στο προφιλ σου, επομενως δε μπαινεις ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εχεις 2 επιλογες

 

1)Βαζεις καποιο γνωστο σου να σφραγισει και του δινεις το ΦΠΑ και το φορο που του αναλογει

 

2)Κανεις εναρξη επαγγελματος, τρυπας βιβλια, παιρνεις απαλλαγη απο ΟΑΕΕ/ΤΕΒΕ (εισαι ηδη ασφαλισμενος σε ενα ταμειο) και υπογραφεις.

 

Το 2ο εχει πιο πολυ τρεξιμο, αλλα αξιζει τον κοπο αν προκειται να παρεις μεγαλο ογκο δουλειας στο μελλον. Διαφορετικα εχει τα αρνητικα του (τελος επιτηδευματος, δηλωσεις ΦΠΑ κτλ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

rootbreaker

 

Δεν σε συμφέρει να μπείς στο ΤΕΒΕ για να έχεις μερική απασχόληση σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Καλύτερα να βρείς κάποιον άλλο να στις υπογράψει πληρώνοντας τουτα ταμεία και δίνοντας κάτι απο τη μελέτη.

 

Για τον πρώτο συνάδελφο (giannis9480 αν δεν κάνω λάθος...) , το ΤΣΜΕΔΕ παίρνει την ετήσια εισφορά του και μετά το ποσό που του αναλογεί απο κάθε έργο που κάνεις. Εφ'όσον ο εργοδότης σου καλύπτει την πρώτη τότε απλά εσύ πληρώνεις το δεύτερο και κόβεις επιπλέον ΑΠΥ.

Τώρα όσον αφορά την εφορία μάλλον θα σου πάρουν όσα θέλουν εκείνοι..... Άν δεν γίνεται αυτό τότε θα φτιάξουν ένα νεο νόμο για να μπορέσουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.