Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έκπτωση σε ΑμεΑ με >80% αναπηρία!


bnn7

Recommended Posts

Έχω κι εγω ένα ερώτημα σχετικό με ΑμεΑ.

Μονοκατοικια που ανηκει εξαδιαιρετου στο συζυγο (με 100% αναπηρια) και στη συζυγο (με 67% αναπηρια).

Λαμβανω υπόψιν τον "Κοινωνικο Συντελεστη", καθώς το οικογενειακο εισόδημα τους ειναι < 12.000 ευρω.

Στις "Ειδικες Συνθηκες" θα τσεκάρω το "Ατομα με αναπηρια > 80%"?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα τη συμβουλή σας στο εξής θέμα. Ρυθμιζω αυθαίρετο όπου συν ιδιοκτήτες είναι πατέρας και κόρη εξ αδιαιρέτου. Ο πατέρας είναι νεφροπαθης με αναπηρια 87 %. Σκεφτόμουν λοιπόν τη δήλωση να την κάνει ο πατέρας με συναίνεση της κόρης .Ωστοσο αναρωτιέμαι αν μπορεί να ενταχθεί η περιπτωση της νεφροπαθειας στην έκπτωση του κοιν. Συντελεστης αναπηρια>67% Εφοσον πληρει και τα εισοδηματικα κριτηρια.Μιας και στην περίπτωση του 80% εντάσσονται μόνο τυφλοί και κινητικά ανάπηροι. γνωρίζει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, κ εγώ έχω περίπτωση με Αμέα 80% αναπηρία(ο γιος) κ η γυναίκα του με 67% αναπηρία! Δεν είναι κύρια κ μοναδική κατοικία οπότε η γυναίκα χάνει την έκπτωση??

ο γιος πρέπει να είναι ανήλικος για να πάρει την έκπτωση ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα! χρόνια πολλά χριστός ανέστη!! 

έχω τη πιστοποίηση αναπηρίας για το παραπάνω ερώτημα μου που λεέι ότι έχει νόσος του crohn και συνολικό ποσοστό αναπηρίας 80% παίρνει την έκπτωση;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε  οικόπεδο το οποίο αποτελεί κάθετο ιδιοκτησία υπάρχουν τα εξής αυθαίρετα:

Ισόγειος κατοικία, ισόγειος αποθ. χώρος  και  η κουζίνα  εστιατορίου του οποίου  ο κύριος χώρος

(αίθουσα κλπ) βρίσκεται στο άλλο τμήμα της καθέτου.

Ένα παιδί  του ιδικτήτη έχει αναπηρία >80%.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Θα δηλωθεί και η επιφάνεια της κουζίνας με   την  έκπτωση για ΑΜΕΑ >80%;

Edited by GEKA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Χριστός Ανέστη!

Σε κάποιο ακίνητο το οποίο ανήκει κατά 50% στον σύζυγο (έχει και άλλα ακίνητα στο όνομά του) και κατά 50% στην σύζυγο (κύρια και μοναδική της κατοικία) ζει μόνιμα το παιδάκι τους με κινητική αναπηρία άνω 80%.

Μπορούν να έχουν την ανάλογη έκπτωση για την υπαγωγή των αυθαιρεσιών του ακινήτου; την στιγμή που ο νόμος 4042 παρ. 70 αναφέρει:

 

Τυφλοί με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω και πρόσωπα, που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες, με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω, καθώς και πρόσωπα, που επιβαρύνονται φορολογικά από πρό­σωπα με τις παραπάνω ιδιότητες για την υπαγωγή στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011 καταβάλουν ποσοστό 15 % του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται σύμ­φωνα με το Παράρτημα του ν. 4014/2011. Για την υπα­γωγή των παραπάνω προσώπων στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011 υποβάλλονται επιπλέον των όσων ορίζο­νται στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011 και τα δικαιολογητι­κά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των προϋποθέσεων του πρώτου εδαφίου, καθώς και ο τίτλος ιδιοκτησίας του ακινήτου στο οποίο βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση. Το ποσοστό της αναπηρίας πιστοποιείται από βε­βαίωση/γνωμάτευση, που έχει εκδοθεί από αρμόδια δη­μόσια αρχή.

 

 

Χρειάζεται να προσκομίσουν και αντίγραφο της φορολογικής δήλωσης για να φαίνεται η καταχώρηση σε αυτήν του ανάπηρου παιδιού;

Έχει σημασία που το  ακίνητο δεν είναι και για τους δύο συνιδιοκτήτες κύρια και μοναδική κατοικία;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Ένα ερώτημα και σε απο μένα για κάποιον συναδελφο που γνωρίζει!

 

Εχω υποβάλει μια δήλωση και είναι σε κατάσταση ΄΄προσωρινή υποβολή΄΄ και πληρώνει το πρόστιμο με δόσεις.

 

Ο ιδιοκτήτης πρόσφατα απέκτησε πιστοποιημένη αναπηρία (80% απο καρδιολογικά προβλήματα).

 

Πως μπορεί να πάρει τις ελαφρύνσεις;  κλικάρω το ΄΄ατομα με αναπηρία>80% και τον κοινωνικό συντελεστή;

 

Προσπαθώ τα παραπάνω και βγάζει μήνυμα δεν έχει μεταβληθεί το πρόστιμο! 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλωθεί και στα φύλλα καταγραφής.

 

Ωστόσο για την παραπάνω ασθένεια δεν δικαιούται έκπτωση καθώς ο νόμος αναφέρει κινητική αναπηρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.