Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικού για ακίνητο που έχει υπαχθεί στον Ν.4014/11


pavlg

Recommended Posts

1.Μάλλον θέλει να περιγράψει τους τακτοποιημένους χώρους.Ισως ένα σχέδιο με περιγράμματα να έκανε την ίδια δουλειά.

2, συμφωνα μρ το ΤΕΕ

  • Επισημαίνεται στους μηχανικούς ότι πρέπει να παραδίδουν στους πολίτες αντίγραφο της δήλωσής τους, ιδιαίτερα μόλις αυτή ενταχθεί στην «Προσωρινή υπαγωγή». Με το ηλεκτρονικό κλειδί της δήλωσης, είναι δυνατή από τον πολίτη η παρακολούθηση της πορείας ένταξης.

Η ιστοσελίδα ελέγχου είναι:

https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που έχει γίνει τακτοποίηση και έχει περάσει το δίμηνο ισχύος της βεβαίωσης για μεταβίβαση δηλώνουμε το έργο από την αρχή? με μηδενικές παραβάσεις...???

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει, ξανά αυτοψία, ξανά η ίδια διαδικασία από την αρχή....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω εμπεριστατωμένη απάντηση. Έχω ένα Α.Τ. εκτός σχεδίου. Ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει ποσοστό εξ αδιαιρέτου, υπάρχουν 2 αυθαίρετα μέσα από συνιδιοκτήτες τα οποία έχουν ενταχθεί στον 4014 αλλά πάνε με δόσεις(δεν τα έχω αναλάβει εγώ ).Εγώ μπορώ να δώσω βεβαίωση για το Α.Τ. ή πρέπει να εξοφληθούν όλες οι δόσεις??Και αν ναι ο ιδιοκτήτης θα πρέπει δηλαδή να περιμένει 4 χρόνια για πουλήσει??

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω εμπεριστατωμένη απάντηση. Έχω ένα Α.Τ. εκτός σχεδίου. Ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει ποσοστό εξ αδιαιρέτου, υπάρχουν 2 αυθαίρετα μέσα από συνιδιοκτήτες τα οποία έχουν ενταχθεί στον 4014 αλλά πάνε με δόσεις(δεν τα έχω αναλάβει εγώ ).Εγώ μπορώ να δώσω βεβαίωση για το Α.Τ. ή πρέπει να εξοφληθούν όλες οι δόσεις??Και αν ναι ο ιδιοκτήτης θα πρέπει δηλαδή να περιμένει 4 χρόνια για πουλήσει??

 

Σύμφωνα με το Νόμο θα πρέπει να έχει εξοφληθεί το πρόστιμο για να εκδοθεί βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία ερώτηση στην οποία δεν έχω λάβει ξεκάθαρη απάντηση εδώ και πολύ καιρό, ή τέλος πάντων κανένας δεν μπορεί να μου δικαιολογήσει την απάντηση του. Η ερώτηση είναι η εξής: για ακίνητο το οποίο υπάγεται στο Ν.4014 πότε μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση για το ακίνητο αυτό?

 

Εξηγώ: α)εξοφλείται το πρόστιμο του Ν.4014 και χωρίς να γίνει οριστική υπαγωγή εκδίδω βεβαίωση κάνοντας την διαδικασία για έκδοση βεβαίωσης ξεχωριστά.

 

β)γίνεται οριστική υπαγωγή οπότε δίνω την βεβαίωση που μου βγάζει το σύστημα μετά την ολοκληρωμένη υπαγωγή.

 

Μέχρι και πριν τα Χριστούγεννα εγώ ακολουθούσα την πρώτη διαδικασία σε κάνα 2 περιπτώσεις που ήθελαν να κάνουν συμβόλαια. Και από όσο γνωρίζω το κάναν και άλλοι μηχανικοί. Και εμένα μέχρι και σήμερα μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάτι στο νόμο που να απαγορεύει αυτή τη διαδικασία. Όμως μετά τα Χριστούγεννα συζητώντας με αρκετούς μηχανικούς διαπίστωσα ότι πολλοί έχουν την γνώμη ότι πρέπει να γίνει οριστική υποβολή για την έκδοση βεβαίωσης μηχανικού και ότι δεν αρκεί μόνον η εξόφληση του προστίμου. Και από όσο έχω περιπλανηθεί μέσα στο site φαίνεται αυτή η άποψη να επικρατεί. Ξέρει κανείς τι ισχύει τελικά??? Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει και που το βασίζει αυτό, μήπως έχει βγει κάποια διευκρίνηση που δεν έχω προσέξει.

 

 

Πάντως, ο αρχικός νόμος (ο Ν.4014 δηλαδή) αναφέρει στις εξαιρέσεις 'για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου...'(αρθρ. 23 παρ. 2 ε)), δεν αναφέρει κάτι για οριστική υπαγωγή, τουλάχιστον όπως το ερμηνεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Και bonus που το ξέχασα μήπως βγάλει άκρη κανένας από εσάς. Λόγω της αμφιβολίας μου που ανάλυσα παραπάνω έκανα ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ μέσω email. Παραθέτω τις απαντήσεις (τραγικά πράγματα) μήπως καταλαβαίνετε περισσότερα:

 

 

email 1)Παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε στο παρακάτω ερώτημα:Εφόσον ένα ακίνητο υπόκειται στο Ν.4014 ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρούνται προκειμένου να εκδοθεί βεβαίωση για το εν λόγω ακίνητο? Επεξηγηματικά εννοώ: πρέπει να έχει γίνει οριστική υπαγωγή?, πρέπει να έχει εξοφληθεί το συνολικό ποσό του προστίματος?, ή και τα δύο μαζί?. Μέχρι και πριν τα Χριστούγεννα, εκδίδονταν βεβαιώσεις αφού είχε εξοφληθεί όλο το ποσό του προστίμου χωρίς όμως να έχει γίνει οριστική υποβολή. Ανοιγόταν μία καινούρια δήλωση και εκδιδόταν η βεβαίωση κατά αυτόν τον τρόπο. Σύμφωνα με το Ν.4014 και τις διατάξεις του (παρ. 2 αρθρ. 23) αυτό φαίνεται καθόλα νόμιμο. Θα ήθελα να μου δώσετε μία απάντηση προκειμένου να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

απάντηση: Δεν νομίζω οτι έχει αλλάξει αυτός ο τρόπος

 

email 2)Συγγνώμη αλλά ποιος τρόπος εννοείται δεν έχει αλλάξει? μπορείτε να μου δώσετε μία απάντηση? αλλιώς που μπορώ να απευθυνθώ για να έχω μία ξεκάθαρη και έγκυρη απάντηση στο ερώτημα μου?

 

απάντηση: Αν εννοείται τη δυνατότητα μεταβίβασης αυθαιρέτου πρέπει να έχει εξοφληθεί ολοσχερώς το ενιαίο ειδικό πρότιμο. Όσον αφορά πληροφορίες για τον τρόπο έκδοσης της βεβαίωσης του άρθρου 23 αποτανθείτε στο ΤΕΕ

Edited by mpirmpili
Link to comment
Share on other sites

Το φυσιολογικό είναι να έχει περαιωθεί η διαδικασία της υπαγωγής του αυθαιρέτου στον 4014 και στη συνέχεια να εκδοθεί η βεβαίωση του μηχανικού. Και η διαδικασία περαιώνεται με την οριστική υπαγωγή της δήλωσης. Αυτό είναι και το έγγραφο της "νομιμοποίησης" του ακινήτου. Δεν αρκεί μόνον η εξόφληση του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την λογική σου Ιάσονα, αλλά μπορείς να το στηρίξεις κάπου αυτό? Εννοώ το λέει κάποια διευκρίνηση ή κάποιος νόμος???

 

Και τι γίνεται με αυτά που έχουν γίνει με τον α τρόπο που ανέφερα ποιο πάνω (μόνο εξόφληση του προστίμου) ? είναι παράνομες οι βεβαιώσεις?

Edited by mpirmpili
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι, ο ιδιοκτήτης σου προσκομίζει μπλα, μπλα, ......και τα χαρτιά νομιμοποίησης, ελέγχεις κ.λπ. και δίνεις τη βεβαίωση.

Ποιό χαρτί νομιμοποίησης σου προσκόμισε;;;;

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου, μάλλον ναι (από τη στιγμή που δεν υπήρχε οριστική υπαγωγή), αλλά δεν θα το ψάξει κανένας.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.