Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικού για ακίνητο που έχει υπαχθεί στον Ν.4014/11


pavlg

Recommended Posts

Σε ερώτηση στην πολεοδομία από όπου πέρναγα σήμερα μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται οριστική υπαγωγή για έκδοση βεβαίωσης. Τι να πω? Ο καθένας λέει το δικό του.

 

Ζήτα του να στο δώσει γραπτώς, να δούμε τι θα κάνει.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

εχω μια ερωτηση να κανω..τακτοποιησα ενα ακινητο (αποθηκη και γκαραζ μαζι ) με τον ν4014 και εδωσα και βεβαιωση . ο ιδιοκτητησ το πουλησε σε εναν αλλον πριν απο ενα μηνα. Ο νεος ιδιοκτητης τωρα μεσω του συμβολαιογραφου (ο οποιος εκανε και την πραξη αγοροπωλησιας του πελατη μου και του νεου αγοραστη)του μου ζηταει την βεβαιωση -δηλωση με την σφραγιδα μου κτλ του δικου μου πελατη για να κανει γονικη παροχη .Του εξηγω λοιπον οτι πρεπει να βγει νεα βεβαιωση οτι εχει τακτοποοιηθει ηδη με τον ν4014 αλλα στον νεο ιδιοκτητη αφου το ακινητο εχει ηδη μεταβιβαστει .. Σωστα δεν τα λεω ??? πρακτικα ομως στο συστημε του ΤΕΕ τι εισαγω?? προστιμο δεν θα εχει αφου το τακτοποιησα με τον αρχικο πελατη μου

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ο "παλιός" σου πελάτης (αν έγινε η μεταβίβαση) δεν έχει καμία σχέση με το ακίνητο.

Ιδιοκτήτης του ακινήτου είναι ο καινούργιος.

Χρειάζεται νέα αυτοψία, νέα αμοιβή μηχανικού, νέα βεβαίωση (τα παλιά στοιχεία του ακινήτου και τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη) και γίνεται η γονική παροχή.

 

Γιατί ο καινούργιος ιδιοκτήτης δεν έβαζε το ή τα παιδιά του να αγοράσουν το ακίνητο από την αρχή; Θέλει να πληρώνει δύο φορές για συμβόλαια, φόρους κ.λπ.;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

γεια σου ιασωνα .ο συμβολαιογραφος ισχυριστηκε οτι η βεβαιωση που εδωσα ειναι εντοσ διμηνου και του ειπα οτι αυτο ειναι ασχετο αφου ειναι σε αλλουνου ονομα ...οντως ο πελατης μεταβιβασε και εφυγε απο την μεση ..

1. στο προγραμμα του τεε πως το δηλωνω??? ξανα προστιμα? - δεν νομιζω-

αυτο δεν ξερω , αν μπορεις να μου πεις διαδικαστικα στο προγραμμα τι βαζω

προφανως νεα στοιχεια ιδιοκτητη παλια στοιχεια του ακινητου και μετα??

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ, προχωράς (με βάση τις οδηγίες που θα βρεις στη σελίδα του ΤΕΕ), για έκδοση βεβαίωσης και όχι για δήλωση αυθαιρέτου.

Δηλαδή, τα στοιχεία του ακινήτου, του νέου ιδιοκτήτη, τιμή ζώνης κ.λπ. (χωρίς να ανοίξεις φύλλο καταγραφείς, χωρίς πρόστιμα κ.λπ.) ....

 

Διάβασε και αυτό:

 

Β. ΕΚΔΟΣΗ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ άρθρου 23

Για την έκδοση «Βεβαίωσης» μεταβίβασης (όταν αυτή δεν προκύπτει μέσω δήλωσης αυθαιρέτου), ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει τα στοιχεία του ακινήτου όπου υπάρχουν και των ιδιοκτητών - πλην των στοιχείων υπολογισμού προστίμων στα φύλλα καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

Οι περιπτώσεις αφορούν αναλυτικά:

  1. Βεβαίωση νομιμότητας (χωρίς αυθαιρεσίες)
  2. Βεβαίωση με αυθαιρεσίες που έχουν ρυθμιστεί (μέσω του ν. 4014/2011 ή άλλου προγενέστερου νόμου)
  3. Βεβαίωση αδόμητου (εάν δεν υπάρχει κτίσμα)

ΠΡΙΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ:

- ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

- ΔΗΜΟΣ

- ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ
ΑΥΤΟΨΙΑΣ

Γ. ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» – ΙΣΧΥΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ»

Σύμφωνα με το νόμο, η «Βεβαίωση» μεταβίβασης του άρθρου 23, φέρει μοναδικό αριθμό και έχει ισχύ 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας που αναφέρεται στα στοιχεία της Βεβαίωσης. Για τον λόγο αυτό, συνιστάται στους μηχανικούς να μην προχωρούν στην τελευταία αυτοψία και την οριστική έκδοση «Βεβαίωσης» μέχρι να προσδιοριστεί ο χρόνος χρησιμοποίησής της (π.χ. ημ/νία σύνταξης συμβολαίου).

Σχετικά με το θέμα, επισημαίνεται ακόμη ότι:

 

q Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί
σε νέα αυτοψία
και
έκδοση νέας «Βεβαίωσης»
.

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της
.

q Το ίδιο ισχύει και όταν έχει λήξει η ισχύς «Βεβαίωσης» που έχει προκύψει μέσω Δήλωσης αυθαιρέτου. Στην περίπτωση αυτή, ο μηχανικός οφείλει να προβεί
σε νέα αυτοψία
και
έκδοση νέας «Βεβαίωσης»
, ανεξάρτητα από την δήλωση αυθαιρέτου.

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για επικαιροποίηση της ημερομηνίας αυτοψίας σε Δήλωση αυθαιρέτου
.

Ο μοναδικός αριθμός που απαιτείται για την σύνταξη συμβολαίου, αναφέρεται και αφορά αποκλειστικά και μόνο στην «Βεβαίωση»
.
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα επιλεγω την δευτερη επιλογη και ακολουθω τα υπολοιπα βηματα οπως μου τα ανεφερες ...Χιλια ευχαριστω Ιασωνα .να σαι καλα ...!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θυμαμαι, το ειχα δει παλιοτερα, αν γινει επιλογη πληρωμης με δοσεις, ποτε μπορει να βγει η βεβαιωση νομιμοτητας? (για να βγει πρεπει να συπληρωθει και ο κωδικος απο το προγραμμα αμοιβων κλπ)?

 

συμβολαιογραφικη πραξη μπορει να γινει ΜΟΝΟ μετα την πληρη εξοφληση ολων των δοσεων?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θυμαμαι, το ειχα δει παλιοτερα, αν γινει επιλογη πληρωμης με δοσεις, ποτε μπορει να βγει η βεβαιωση νομιμοτητας? (για να βγει πρεπει να συπληρωθει και ο κωδικος απο το προγραμμα αμοιβων κλπ)?

 

συμβολαιογραφικη πραξη μπορει να γινει ΜΟΝΟ μετα την πληρη εξοφληση ολων των δοσεων?

 

Απαιτείται οριστική υπαγωγή η οποία γίνεται αποδεκτή μόνο με την εξόφληση του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.