Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικού για ακίνητο που έχει υπαχθεί στον Ν.4014/11


pavlg

Recommended Posts

........

- ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ
ΑΥΤΟΨΙΑΣ

Γ. ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ» – ΙΣΧΥΣ «ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ»

Σύμφωνα με το νόμο, η «Βεβαίωση» μεταβίβασης του άρθρου 23, φέρει μοναδικό αριθμό και έχει ισχύ 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας που αναφέρεται στα στοιχεία της Βεβαίωσης. Για τον λόγο αυτό, συνιστάται στους μηχανικούς να μην προχωρούν στην τελευταία αυτοψία και την οριστική έκδοση «Βεβαίωσης» μέχρι να προσδιοριστεί ο χρόνος χρησιμοποίησής της (π.χ. ημ/νία σύνταξης συμβολαίου).

Σχετικά με το θέμα, επισημαίνεται ακόμη ότι:

 

 

q Εάν έχει λήξει η ισχύς της «Βεβαίωσης» – έστω κι αν αυτή δεν χρησιμοποιήθηκε για οποιονδήποτε λόγο – ο μηχανικός οφείλει να προβεί
σε νέα αυτοψία
και
έκδοση νέας «Βεβαίωσης»
.

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για ακύρωση «βεβαίωσης», λόγω λήξης της ισχύος της
.

q Το ίδιο ισχύει και όταν έχει λήξει η ισχύς «Βεβαίωσης» που έχει προκύψει μέσω Δήλωσης αυθαιρέτου. Στην περίπτωση αυτή, ο μηχανικός οφείλει να προβεί
σε νέα αυτοψία
και
έκδοση νέας «Βεβαίωσης»
, ανεξάρτητα από την δήλωση αυθαιρέτου.

Ως εκ τούτου, δεν νοείται υποβολή αιτήματος προς το ΤΕΕ για επικαιροποίηση της ημερομηνίας αυτοψίας σε Δήλωση αυθαιρέτου
.

Ο μοναδικός αριθμός που απαιτείται για την σύνταξη συμβολαίου, αναφέρεται και αφορά αποκλειστικά και μόνο στην «Βεβαίωση»
.

 

ρωταω ξανα τα ιδια και τα ιδια αλλα για να μην κανω λαθος (παλι)

 

εχω δηλωσει αυθαιρετο και μου εληξε η βεβαιωση. κανω απο την αρχη τη διαδικασια βεβαιωσης και δεν μπερδευομαι καθολου με αιτηση για επιστροφη σε προσωρινή υπαγωγη. σωστά?

 

και αυτό το λεει το Τεε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πως μπορω να παρω βεβαιωση υπαγωγης στο Νομο 4014;

 

αφου εχω ενταξει το ακινητο εννοω..

 

μαλλον παταω πανω στη βεβαιωση ετσι δεν ειναι;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Πατάς στο pdf πάνω δεξιά , δίπλα από το €, και παίρνεις τη δήλωση.Η βεβαίωση είναι μόνο για μεταβιβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

μανωλη το ηθελα για να παει το χαρτι της προσωρινης στην πολεοδομια για να σταματησουν να του ερχονται προστιμα..

 

 

ΑΛΛΑ, οταν εβαλα τα παλια προστιμα για τον συμψηφισμο μου λεει οτι υπολοπο πληρωμης ειναι 0 (σωστο γτ το εχει πληρωσει εδω και καιρο) ΑΛΛΑ οτι ειναι ανεξοφλητη;

 

γτ; λαθος του συστηματος;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ισόγειο κατάστημα που έχει χώρους τακτοοιημένους με Ν.3843 και τώρα κάνω τακτοποίηση άλλο χώρο με το Ν.4014.

Θέλει να κάνει μεταβίβαση..

 

Για το συμβόλαιο που θα φαίνονται τα μέτρα που θα μεταβιβαστούν. Στη βεβαίωση από το 4014 θα φαίνεται η επιφάνεια του χώρου που τακτοποιηήθηκε με αυτά;

Η στο συμβολαιογράφο πάει η περαίωση του 3843, τα νόμιμα του προηγούμενου συμβολαίου,η τακτοποίηση του Ν4014( 5σελιδο) και η βεβαίωση για ότι έχουν τακτοποιηθεί οι χώροι

Το σύνολο των μέτρων που θα φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο των μέτρων που θα φαίνεται;

Στην εγκεκριμένη κάτοψη της οικοδομικής άδειας με σημειωμένους του ρυθμισμένους χώρους με τον 3843 και τον 4014. Στη κάτοψη δηλαδή που θα ανέβει και στα αρχεία της δήλωσης 4014.

Προσωπικά θα έβαζα και ένα αναλυτικό υπόμνημα για τον υπολογισμό του εμβαδού μιας και από το χώρο έχουν περάσει όλες οι δυνατές ρυθμίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Μα στον 4014 θα ανέβει η κάτοψη του μεσοπατώματος. Δε θα φαίνεται το ισόγειο.

 

Επίσης είμαι υποχρεωμένος να δώσω και κάτοψη εγκεκριμένη του ισογείου αναγράφοντας όλα τα εμβαδά μαζί με την βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όπως το θέτεις υποχρέωση συνημμένης κάτοψης στη βεβαίωση δεν υπάρχει.

Προσωπικά , όταν έχω χώρο ρυθμισμένο για συμβόλαια παραδίδω και μια κάτοψη-αποτύπωση όπου σημειώνω ρυθμίσεις και εμβαδά ή παραδίδω τη κάτοψη του 4014 εφόσον φαίνονται όλοι οι χώροι από τη φύση τη ρύθμισης.

 

Ένα νέο σχέδιο αποτύπωσης είναι μια εργασία που χρεώνεται επιπλέον, η αλήθεια είναι όμως ότι διευκολύνει αρκετά τα πράγματα ως προς τι και πως μετράει στα τ.μ..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το θέμα σου αφορά σε μια "αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία" (κατάστημα ισογείου με πατάρι ρυθμισμένο με 4014 και κλειστούς ημιυπαίθριους ρυθμισμένους με 3843).

 

Τις κατόψεις που θα φτιάξεις για τη δήλωση 4014 (ισόγειο με διαφορετική γραμμογράφηση ο ρυθμισμένος με 3843 και πατάρι με διαφορετική γραμμογράφηση ο ρυθμισμένος 4014) και τα νομιμοποιητικά έγγραφα των δύο ρυθμίσεων, θα δώσεις και στη συμβολαιογράφο για τα συμβόλαια. Τα συνολικά τ.μ. θα φαίνονται στις κατόψεις (ξεχωριστά και συγκεντρωτικά).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.