Jump to content
pavlg

Βεβαίωση Μηχανικού για ακίνητο που έχει υπαχθεί στον Ν.4014/11

Recommended Posts

Για την μεταβίβαση ακινήτου που έχει υπαχθεί σε τακτοποίηση, τι ακριβώς χρειάζεται από εμας ο συμβολαιογράφος?

 

1)Βεβαίωση.

Πάνω στην βεβαίωση θα αναγράφεται η επιφάνεια του ακινήτου, σύμφωνα με όσα γράψουμε στην Τεχνική Εκθεση?

 

2)Κατοψη.

Η κάτοψη που θα πάμε στο συμβολαιογράφο, θα είναι η κάτοψη της άδειας με διορθωμένες τις παραβάσεις που έχουν γίνει ή θα πρέπει να πάμε νεα κάτοψη σχεδιασμένη από την αρχή χωρίς να φαινεται πουθενα η κάτοψη της αδειας?

 

3)Τοπογραφικό χρειαζεται ή μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό της άδειας?

σε περίπτωση που δεν έχουμε αλλαγή στο οικόπεδο.

 

4)Διάγραμμα κάλυψης χρειάζεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ναι, όχι δεν αναφέρονται τ.μ. Εγώ δίνω και το 5σέλιδο pdf της οριστικής υπαγωγής (γιατί η βεβαίωση γράφει .."μπούρδες").

2. Αυτή που έχουμε υποβάλλει στο σύστημα των δηλώσεων.

3. Σε πολλές περιπτώσεις ναι, σε άλλες χρειάζεται νέο πρόσφατο.

4. Ίσως και πίνακας χιλιοστών αν θα γίνει και ΟΙ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ναι, όχι δεν αναφέρονται τ.μ. Εγώ δίνω και το 5σέλιδο pdf της οριστικής υπαγωγής (γιατί η βεβαίωση γράφει .."μπούρδες").

2. Αυτή που έχουμε υποβάλλει στο σύστημα των δηλώσεων.

3. Σε πολλές περιπτώσεις ναι, σε άλλες χρειάζεται νέο πρόσφατο.

4. Ίσως και πίνακας χιλιοστών αν θα γίνει και ΟΙ.

 

1. Δεν αναγράφεις την επιφάνεια στη βεβαίωση?

Και πώς περιγράφεις το ακίνητο? δεν πρέπει να γράψουμε αναλυτικα πχ διαμέρισμα 80τμ με Η/Χ 12τμ?

Δεν τις χρειάζεται αυτές τις πληροφορίες ο συμβολαιογράφος για την μεταβίβαση?

 

 

4.Yπάρχει πινακας χιλιοστών,

ειχε γίνει ΟΙ όταν κτίστηκε το κτίριο το '78.

 

Σε αυτό τον πινακα όμως η επιφάνεια του οροφοδιαμερίσματος είναι τα "μικτα".

Δεν ξέρω πως προκύπτει αυτή η επιφανεια.

Αυτη η επιφάνεια των μικτων αναφέρεται στο συμβολαιο και εχει δηλωθεί στην Εφορία.

 

Αρα θα πρέπει να αναφέρω την επιφάνεια των μικτων της ΟΙ, στην βεβαίωση μου για να προχωρήσει στη μεταβίβαση ο συμβολαιογράφος.

Edited by Paul_Mix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να δώσω βεβαίωση για ένα ακίνητο του οποίου τη νομιμοποίηση έχει κάνει άλλος μηχανικός ο οποίος εχει φύγει στο εξωτερικό. Το πρόστιμο έχει πληρωθεί και δεν υπάρχει νέα παραβαση. Μπορώ να δώσω εγώ βεβαίωση και αν ναι πως το δηλώνω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού πάρεις στα χέρια σου τη δήλωση του συναδέρφου και σιγουρευτείς ότι όλες οι παρανομίες είναι δηλωμένες σωστά, εκδίδεις νέα βεβαίωση επιλέγονταςτη δεύτερη περίπτωση που βγάζει το σύστημα και αναφέροντας στα σχόλια ότι οι αυθαιρεσίες έχουν ρυθμιστεί με την υπό Α/Α xxxx δήλωση υπαγωγής.

 

edit

Τα παραπάνω έαν έχει γίνει υπαγωγή στο άρθρο 24.

Εάν έχει γίνει νομιμοποίηση με το άρθρο 26, απλά συγκρίνεις το υφιστάμενο με την Ο.Α. νομιμοποίησης.

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν εκδίδουμε βεβαίωση δηλώνουμε ότι έχουμε τα σχετικά έγγραφα στην κατοχή μας, ως εδώ καλά. Χρειάζονται "ανέβασμα", γιατί βλέπω ότι το σύστημα σου το επιτρέπει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ανεβάσεις τίποτα.Κάποια στιγμή μετά από διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ θα ανεβάζουμε το τοπογραφικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.