Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσοχή Ενημέρωση !!! Σύνδεση με τα δίκτυα μετά της 1/3/2012


Recommended Posts

Η απάντηση που προκύπτει από νόμο, εγκυκλίους και την προηγούμενη συζήτηση είναι προς το παρόν ναι....δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Έχω την εξής απορία. Σε άδεια διαχωρισμού κατοικίας, ολοκληρώσαμε τώρα, και θέλουμε να κλείσουμε στην πολεοδομία για να πάρουμε δεύτερο ρολόι. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Έχω έλεγχο δόμησης;

Μήπως να μην κλείσω στην πολεοδομία, και να δοκιμάσω κατ' ευθείαν στη ΔΕΗ; Μου έχει τύχει δύο φορές σε διαχωρισμό και καινούργιο ρολόι να μην μου ζητήσουν το θεωρημένο από πολεοδομία στέλεχος!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Έχω την εξής απορία. Σε άδεια διαχωρισμού κατοικίας, ολοκληρώσαμε τώρα, και θέλουμε να κλείσουμε στην πολεοδομία για να πάρουμε δεύτερο ρολόι. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Έχω έλεγχο δόμησης;

Μήπως να μην κλείσω στην πολεοδομία, και να δοκιμάσω κατ' ευθείαν στη ΔΕΗ; Μου έχει τύχει δύο φορές σε διαχωρισμό και καινούργιο ρολόι να μην μου ζητήσουν το θεωρημένο από πολεοδομία στέλεχος!

 

τι εννοεις να κλεισεις στη πολεοδομια?

δε θα παρεις σφραγιδα για ρευμα?αν ναι τοτε με αυτα που μαθαινουμε μαλλον θα πας για αυτοψια!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευατίο έγγραφο της ΔΟΚΚ κατά την άποψή μου είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Αυτό διότι για τους ελεγχτές δόμησης δεν προκύπτει εκ του Ν.4030/2011 αρμοδιότητα

ελέγχου υφιστάμενων οικοδομών. Για αυτά τα κτίρια δεν υπάρχει ταυτότητα κτιρίου

ούτε φυσικά έχει εκδοθεί "άδεια δόμησης".... Ακόμα και κατά την πρόσφατη εγκύκλιο

προκύπτει αρμοδιότητα ελέγχου από τους ελεγχτές μόνο για νέες εργασίες μου γίνονται

επί υφιστάμενων κτιρίων και απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης.

 

Η ΔΟΚΚ αυθαίρετα λοιπόν απέστειλε αυτό το έγγραφο. Διαμαρτυρηθείτε στις Πολεοδομίες

και ζητήστε διευκρινήσεις εγγράφως από την ΔΟΚΚ ή τις Πολεοδομίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777&language=el-GR

 

 

 

 

Οδηγίες για την εφαρμογή άρθρου 7 του ν. 4030/11 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις»

Link to comment
Share on other sites

Το τελευατίο έγγραφο της ΔΟΚΚ κατά την άποψή μου είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Αυτό διότι για τους ελεγχτές δόμησης δεν προκύπτει εκ του Ν.4030/2011 αρμοδιότητα

ελέγχου υφιστάμενων οικοδομών. Για αυτά τα κτίρια δεν υπάρχει ταυτότητα κτιρίου

ούτε φυσικά έχει εκδοθεί "άδεια δόμησης".... Ακόμα και κατά την πρόσφατη εγκύκλιο

προκύπτει αρμοδιότητα ελέγχου από τους ελεγχτές μόνο για νέες εργασίες μου γίνονται

επί υφιστάμενων κτιρίων και απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης.

 

Η ΔΟΚΚ αυθαίρετα λοιπόν απέστειλε αυτό το έγγραφο. Διαμαρτυρηθείτε στις Πολεοδομίες

και ζητήστε διευκρινήσεις εγγράφως από την ΔΟΚΚ ή τις Πολεοδομίες.

 

συμφωνώ φίλε μαζί σου και να γιατί

Ν 4030

 

Άρθρο 11

 

Αρμοδιότητες

 

1. Οι ελεγκτές δόμησης έχουν τις αρμοδιότητες:

α) ελέγχου όλων των κατασκευών, για τις οποίες εκδίδεται άδεια δόμησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ως προς την ορθή εφαρμογή και τήρηση των μελετών σύμφωνα με τις οποίες εκδόθηκε η άδεια,

 

β) ελέγχου όλων των κατασκευών, ύστερα από επώνυμη καταγγελία ή εντολή της ΕΥΕΔΕΝ ή του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Υ.Γ μόνο αυτές είναι οι αρμοδιότητες και καμία άλλη εκτός αν η απόφαση αποτελεί ΕΝΤΟΛΗ Υπουργού ΥΠΕΚΑ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.