Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
PLO

Προσοχή Ενημέρωση !!! Σύνδεση με τα δίκτυα μετά της 1/3/2012

Recommended Posts

Για να μπει στον ν4014, πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η αυθαίρετη κατασκευή προ ισχύος του ν4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόνο η αυθαίρετη κατασκευή έτσι? δηλαδή η υπόλοιπη κατασκευή μπορει να είναι ημιτελής αν είναι ανοικτή η άδεια. Αλλά και να μην έχει τελειώσει δεν μπορεί με ειδική άδεια να τελειώσει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς εννοούμε την τελική σύνδεση με ΔΕΗ και το κλείσιμό του έργου ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν η νέα διαδικασία απαιτεί συμπλήρωση ταυτότητας κτιρίου και κίνηση της διαδικασίας

ελέγχου από τον Επιβλέπων Μηχανικό ο οποίος πρέπει να παρίσταται στον έλεγχο. Ελέγχονται τα πάντα σχεδόν

από κουφώματα μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεθούν παραβάσεις και τότε;;;;

 

Προφανώς αν ισχύσει κάτι τέτοιο σαν επιβλέποντες για όσες αυθαιρεσίες υπάρχουν δεν θα πάμε να

βγάλουμε τα μάτια μας, αλλά θα πρέπει να ενημερώσουμε την Πολεοδομία για αυτές για να αποφύγουμε

τυχόν πρόστιμα... Διαφορετικά και για μικρές παραβάσεις κινδυνέουμε για πρόστιμα 1000 έως 20.000 ευρώ.

Σημειωτέον ότι δεν έχουν καθοριστεί ακόμα οι "μικρές παραβάσεις"....

 

Τίθεται και το μέγα θέμα των αναθεωρήσεων που πλέον γίνονται πιο απαιτητικές...

 

Ελπίζω να δοθούν διευκρινήσεις επί των παραπάνω, διαφορετικά προβλέπω μαζικές παραιτήσεις επιβλεπόντων μηχανικών με ενημέρωση πολεοδομιών (για το καλό μας)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομίζω πως ο νομος εξηγει ποιες είναι οι μικρές παραβάσεις και πως γ΄νεται απλά ενμέρωση της άδειας μέσα σε 15 ημρες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει εκδοθεί η σχετική ΚΥΑ 9875/24-2-12 στο ΦΕΚ 465Β/2012.

Απο αυτήν προκύπτουν ότι:

 

-Για τον ορισμό ελεγχτή δόμησης απαιτείται η υποβολή σχετικού αιτήματος από τον Επιβλέπωντα Μηχανικό. (άρθρο 2 παρ 1)

 

-Στην περίπτωση παραβάσεων της παρ. 9 του άρθρου 6 του Ν.4030/2011 δεν επιβάλονται πρόστιμα εφόσον ενημερωθεί ο φάκελος εντός 15 ημερών.

Εδώ προκύπτουν τα ερωτήματα αν η ενημέρωση αυτή μπορεί να γίνεται ανεξαρτήτως της ισχύος ή όχι της άδειας.

 

Επίσης να επιστίσω ότι η διάταξη της παρ. 9 του άρθρου 6 δεν βγάζει νόημα ως έχει...Αρχικά αναφέρει τη λέξη "μεταβολές διαστάσεων" και μετά μιλάει ξαφνικά για "αποκλίσεις". Έτσι ενώ στην πρώτη πρόταση καταλαβαίνει κανείς ότι (και λογικό είναι) ότι εφόσον δεν υπερβαίνεις την επιτρεπόμενη κάλυψη-δόμηση δεν επιβάλονται πρόστιμα και μπορείς να ενημερώσεις τον φάκελο, μετά γίνεται μνεία για αποκλίσεις...Δεν βγαίνει νόημα εκτός και αν επιπροσθέτως των μεταβολών διαστάσεων γίνονται ανεκτές και περεταίρω αποκλίσεις από την επιτρεπόμενη κάλυψη-δόμηση κλπ...

 

- Για υφιστάμενα κτίρια έλεγχοι απο ελεγχτές δόμησης γίνονται μόνο για εργασίες επί υφιστάμενων κτιρίων για τις οποίες απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης. Δεν αναφέρει την περίπτωση ρευματοδότησης ή αναθεώρησης αδειών που έχουν ήδη εκδοθεί....

 

Αυτά, ακούω τα σχόλιά σας!

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  1. λογικό είναι να γίνεται η αίτηση από τον επιβλέποντα διότι θα πρέπει να είναι ενημερωμένος για την πορια της οικοδομής, δεν μπορεί ο ιδιώτης να κάνει ό,τι του καπνίζει
    άμα δεν έχει ενημερώσει τον μηχανικό προβλημά του
  2. λογικά θα ισχύει η άδεια εφόσον γίνονται εργασίες
  3. νο κομεντ, δεν το έχω πολυψάξει
  4. φυσικό είναι οι ελεκτες δόμησης στα υφιστάμενα να ελέγχουν τις εργασίες για τις οποίες ζητήθηκε η άδεια, δεν θα ελένξουν όλο το κτίριο
    προφανώς για τις αναθεωρήσεις πρέει να γινεται διαφορετικός έλεγχος, εξ' αλλου κανονικά η αναθεώρηση

Edited by myri

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΔΑ: Β44Ρ0-5Ρ8

Μέχρι 2-5-2012 ρευματοδότηση με τον παλιό τρόπο. Μετά με τον νέο τρόπο (ελεγκτές δόμησης)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω βγάλει μια άδεια στην Καρδίτσα και επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν πηγαίνω συχνά οι ιδιοκτήτες κάνουν σχεδον ότι θέλουν, όχι ότι μεγαλώνουν το κτίριο ως προς το εμβαδον αλλά ως προς την στέγη/μηχανολογικά/πάχος τοιχοποιιας/διαρυθμισεις.. σκόπευα να παραιτηθώ, τώρα θα το κάνω σίγουρα. Ξέρει κανείς τι θα μου ζητήσουν από την πολεοδομία για παραίτηση?

Edited by apostolosg

Share this post


Link to post
Share on other sites

apostolosg

 

Διάβασε καλά και ενημερώσου, μετά εξήγησε τους πως έχουν τα πράματα και ανάλαβε αναθέωρηση/ ενημέρωση / ρύθμιση, ότι αρμόζει τελος πάντων. Αν δε το αναλάβεις εσύ, κάποιος άλλος θα τα κάνει και θα τα πληρωθεί. Εκτός κι αν δε συμφέρει λόγω αποστασης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.