Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτροδότηση ακινήτου και τιμολόγια


Recommended Posts

Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

σε κτίριο χωρίς Ο.Α. που έχει ρυθμιστεί με το Ν.4014/11 (έτος κατασκευής 2009) για να μου δώσει την απαιτούμενη για τη ΔΕΗ βεβαίωση η εφορεία μου ζητάει τιμολόγια βάσει ΕΚΚΟ που θα κάνω για την επιφάνεια.

 

Σύμφωνα όμως με την παρ.22 του άρθρου 24 του Ν.4014/11 ορίζεται ότι: για τις αυθαίρετες κατασκευές δεν οφείλεται αναδρομικά οποιοσδήποτε φόρος.

Επομένως γιατί να ζητήσουν τιμολόγια;;;

Και που θα τα βρει κάποιος που έχει κατασκευάσει στη ζούλα τότε το αυθαίρετο και επίτηδες δεν έκοβε τιμολόγια;;;

 

Αν γνωρίζεται ή έχετε αντιμετωπίσει την περίπτωση στη δική σας εφορεία θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εφορία γιατί πήγες; Ποιος σε έστειλε;

 

υ.γ. Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κακώς πήγες στην εφορία.Ρίξε μια ματιά στην παρακάτω ΠΟΛ για το πως ηλεκτροδοτούνται τα αυθαίρετα του 4014.

EGKYKLIOS REYMATODOTHSHS 4014 POL 1261 27-12-11.pdf

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία με έστειλε η ΔΕΗ του Δήμου Χίου.

την ΠΟΛ την έχω και εκεί βασίστηκα και υπέθεσα ότι δεν χρειάζονται τιμολόγια, αλλά ΔΕΗ και εφορία στη Χίο έχουν διαφορετική άποψη προς το παρόν...

 

Το προφίλ μου συμπληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία με έστειλε η ΔΕΗ του Δήμου Χίου.

την ΠΟΛ την έχω και εκεί βασίστηκα και υπέθεσα ότι δεν χρειάζονται τιμολόγια, αλλά ΔΕΗ και εφορία στη Χίο έχουν διαφορετική άποψη προς το παρόν...

 

Το προφίλ μου συμπληρώθηκε.

Μην προβληματίζεσαι συνάδελφε, αυτοί στη ΔΕΗ είναι λάθος, θα ενημερωθούνε και θα προχωρήσει το θέμα με τον 4014. Υπομονή μέχρι τότε, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να επιμείνεις ότι δεν χρειάζετε η εφορία. Εμένα στη ΔΕΗ Χαλανδρίου δεν μου δεχόντουσαν ούτε καν τη βεβαίωση του ΤΕΕ για σύνδεση με δίκτυα επειδή δεν την εκτύπωσα έγχρωμη!

Επέμεινα, φώναξα και αναγκάστηκαν και τη δέκτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να επιμείνεις ότι δεν χρειάζετε η εφορία. Εμένα στη ΔΕΗ Χαλανδρίου δεν μου δεχόντουσαν ούτε καν τη βεβαίωση του ΤΕΕ για σύνδεση με δίκτυα επειδή δεν την εκτύπωσα έγχρωμη!

Επέμεινα, φώναξα και αναγκάστηκαν και τη δέκτηκαν.

 

ΔΕΗ και ΙΚΑ τελικά δεν αναγνωρίζουν τον Ν/4014/2011? Έλεος πιά... Γιατί ταλαιπωρούν τον κόσμο?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράματα είναι μπερδεμένα.

''Τονίζεται ότι, στις περιπτώσεις που τα κτίρια στα οποία βρίσκονται χώροι με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης που ρυθμίστηκαν βάση του ν.4014/2011 και δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί , τότε είναι ευνόητο ότι για την ηλεκτροδότηση των κτιρίων αυτών, εκτός των ρυθμιζόμενων ως άνω χώρων , θα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις των άρθρων 35 και 36 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, εφόσον πρόκειται για οικοδομές που ανεγείρονται με βάση άδεια οικοδομής που εκδίδεται από 1.1.1995 και εφεξής, είτε οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 8 του ν.1882/1990, στο σύνολό τους, εφόσον πρόκειται για οικοδομές που ανεγείρονται με βάση άδεια που εκδόθηκε μέχρι 31.12.1994 ή για αυθαίρετες οικοδομές που έχουν νομιμοποιηθεί ή για τις οποίες έχει εγκριθεί η ηλεκτροδότηση από τις αρμόδιες προς τούτο αρχές.''

Μήπως ο ποιητής ήθελε να πει αντί ''κτιρίων'', ''χώρων''?

Γιατί κτίριο με άδεια από το 94-95 να μην ηλεκτροδοτήθηκε?

Μήπως λάθος κατάλαβαν από ΔΕΗ?

Ή άνω παράγραφος είναι ένα μπάχαλο. Ειδικά από αυτό το τελευταίο ''ή για αυθαίρετες οικοδομές που έχουν νομιμοποιηθεί ή για τις οποίες έχει εγκριθεί η ηλεκτροδότηση από τις αρμόδιες προς τούτο αρχές'' βγάζει κανείς άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Περί άρθρου 35 του ΚΦΕ: http://www.tovima.gr...cle/?aid=150116

Συμπερασματικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σε κτίρια που υπάρχει άδεια και ηλεκτροδότηση και για κάποιον επιπλέον χώρο π.χ. pilotis που έγινε κατοικία και τακτοποιήθηκε, αιτείται η ηλεκτροδότησή του, δεν εφαρμόζονται ο 1882/1990, το άρ. 35 του ΚΦΕ

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει είναι ότι: για κτίρια που έχουν αυθαίρετα κτίσματα και δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί ακόμα, τότε τα κτίρια αυτά αν η άδεια τους είναι μετά το 95 θα πάρουν ρεύμα με το ΕΚΚΟ αν είναι πριν το 95, νομιμοποιήσεις .. χωρίς ΕΚΚΟ Σωστά λέει για κτίρια και όχι χώρους, γιατί οι αυθαίρετοι χώροι ηλεκτοδοτούνται σύμφωνα με τον 4014.Αρα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.Τώρα λες ,κτίρια με άδεια του 95 και δεν έχουν πάρει ρεύμα γίνεται?Φυσικά ναι.Αν π.χ. έχουν περαιώσει το φέροντα οργανισμό και περιμέναν εκεί μέχρι να μεγαλώσει το παιδί και να το τελειώσει, ή να ήταν σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο (τούβλα, σοβαδες...) και το τελειώνουν τώρα που υπάρχει και η κρίση και δεν μπορούν να κάνουν κάποιο νέο από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.