Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΡΙΘΜΟΣ ΓΕΩΤΡΗΣΕΩΝ


 
koubecham

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Για την κατασκευή φωτοβολταϊκού πάρκου πρόκειται να κάνουμε γεωτρήσεις για να εξετάσουμε το υπέδαφος.

Η θεμελίωση σκεφτόμαστε να γίνει με πασσαλόμπιξη.Το έδαφος έχει και κάποια κλίση αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Τα ερωτήματα :

 

1.Πόσες γεωτρήσεις θα πρέπει να κάνουμε και ανά πόσα τετραγωνικά μέτρα?

 

2. Το βάθος που θα φτάσω να είναι 2 φορές το μήκος του πασσάλου με ελάχιστο τα 10 μ.?

 

3. Το ότι θα κάνουμε τις γεωτρήσεις σχετικά κοντά στο χειμώνα, αρχές του Μάρτη, με τον υδροφόρο ορίζοντα που θα είναι ανεβασμένος σε σχέση με άνοιξη καλοκαίρι, δε μας κάνει κάποιο θέμα ε? ϊσα ίσα εξετάζουμε δυσμενέστερη περίπτωση.

 

Βιβλιογραφία αν έχετε να προτείνετε και για τα 3 θέματα αυτά καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η εταιρία που πουλάει τα αλουμίνια κάνει και τη στατική μελέτη και θα μου πουν τι θέλουν ακριβώς που και πως.

Απλώς ζητάω και τη γνώμη των συναδέλφων για να διασταυρώσω απόψεις. Γιατί αυτοί επειδή δεν πληρώνουν τη γεωτεχνική οι ίδιοι, μπορεί να ζητήσουν και τρελά πράγματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1.Πόσες γεωτρήσεις θα πρέπει να κάνουμε και ανά πόσα τετραγωνικά μέτρα?

Θεωρητικά 3 στην περίμετρο + 1 στο κέντρο για το Profil εδάφους (γεωλογική τομή)

2. Το βάθος που θα φτάσω να είναι 2 φορές το μήκος του πασσάλου με ελάχιστο τα 10 μ.?

1.5Β όπου Β το πλάτος της κατασκευής (πλάτος επιβολής φορτίων) + κάτι λίγο μέχρι βράχο.

3. Και τι έγινε;

Από κίνδυνο ερπυσμού και κατολίσθησης πως πας μια και είσαι σε έδαφος με κλίση;

Γιατί αν είσαι σε καμιά πλαγιά, θα πατάς σε χαλαρό εδαφικό κάλυμμα αποσαθρωμένου βράχου, με τον υγιή βράχο σε βάθος από 0,50 έως 3,0μ.

Link to comment
Share on other sites

@man 21

Ανεβάζω και μία εικόνα του γηπέδου με μία αρχική χωροθέτηση των πανέλων.

3 γεωτρήσεις στην περίμετρο και μία στο κέντρο φτάνουν λες? Το εμβαδόν του γηπέδου είναι 14 στρέμματα περίπου.

Το 1.5Β είναι για κτιριακά. Για τα φωτοβολταικά δε γίνεται να το ακολουθήσω. Π.χ. έχω διάταξη συνεχή διάταξη πανέλλων περίπου 50 μέτρα. Θα κάνω γεώτρηση ως τα 75? Ενώ ο πάσσαλος μου θα έχει μήκος περίπου 2 μέτρα( φαντάζομαι δεν ξέρω τα συνήθη μήκη των πασσάλων σε φωτοβολαταικά πάρκα). Δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Η κλίση του γηπέδου είναι χοντρικά γύρω στο 6 %, νομίζω όχι ιδιαίτερα μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

4 με 5 γεωτρήσεις, βάθος 10m περίπου, με δειγματοληψία και SPT κάθε 1.5 ή 2m.

 

Βέβαια, το βάθος των γεωτρήσεων θα εξαρτάται από το τη γεωλογία που αναμένεις στην περιοχή. Άλλο να έχεις αλλούβια 30m και άλλο να συναντάς βραχώδες υπόβαθρο στα 5m.

 

Προφανώς βέβαια για να έχει επιλεγεί η λύση των πασσάλων η γεωλογία στη περιοχή δεν είναι καλή.

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η λύση των πασσάλων έχει προεπιλεγεί λόγω του ότι άλλαξε ο νόμος και για να ρίξεις beton θέλει κανονική οικοδομική άδεια πλέον και όχι άδεια μικρής κλίμακας όπως παλαιότερα. Και έτσι φοβόμαστε την καθυστέρηση γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε τώρα το Μάρτιο. Και ο καινούργιος τρόπος οικοδομιικών αδειών που είναι γρηγορότερος, από όσο γνωρίζω δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η επιλογή τύπου θεμελίωσης θα ήταν συνάρτηση της γραφειοκρατείας, μόνο στην Ελλάδα!!!!

 

Όπως και να έχει η σωστή και καταλληλότερη επιλογή θεμελίωσης εξαρτάται από την ποιότητα του υπεδάφους. Υπάρχει και η λύση των ερευνητικών σκαμμάτων για την διερεύνηση αντί των γεωτρήσεων, αλλά και αυτή η λύση φυσικά έχει περιορισμούς και εξαρτάται της περίπτωσης (γεωλογία, ύψος υδροφόρου ορίζοντα κτλ).

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

Το 1.5Β είναι για κτιριακά. Για τα φωτοβολταικά δε γίνεται να το ακολουθήσω. Π.χ. έχω διάταξη συνεχή διάταξη πανέλλων περίπου 50 μέτρα. Θα κάνω γεώτρηση ως τα 75? Ενώ ο πάσσαλος μου θα έχει μήκος περίπου 2 μέτρα( φαντάζομαι δεν ξέρω τα συνήθη μήκη των πασσάλων σε φωτοβολαταικά πάρκα). Δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Το "Β":

1.5Β όπου Β το πλάτος της κατασκευής (πλάτος επιβολής φορτίων) + κάτι λίγο μέχρι βράχο.

Αν η μικρότερη διάσταση είναι π.χ. 3.0μ το βάθος είναι 4.5μ απαραίτητα + κάτι λίγο(;) μέχρι να βρεις βράχο. Εσύ αναφέρεσαι σε μήκος 50 μ. σαν πλάτος

Και τα κτιριακά, όπως και τα Φ/Β έχουν γενικά περίπου ομοιόμορφη φόρτιση. Γέφυρες, τοίχοι αντιστήριξης κ.ά. έχουν διαφορετικά κριτήρια.

Τώρα αν έχεις SPT N=30 π.χ. ανάλογα και με την εμπειρία του γεωτεχνικού, σταματάς.

Τώρα αν έχεις βράχο σε μικρό βάθος πιο λογικό, οικονομικό είναι οι ράβδοι αγκύρωσης.

Άλλη λύση είναι το jet grouting.

Ο tectonator κάνει σωστές επισημάνσεις για την όλη διαδικασία.

Γιατί αυτοί επειδή δεν πληρώνουν τη γεωτεχνική οι ίδιοι, μπορεί να ζητήσουν και τρελά πράγματα.

Αν ξέρουν τι τους γίνεται και έχουν συνεργάτες, θα είναι λογικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.