Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία χορήγησης Έγκρισης και Άδειας Δόμησης


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Manolis gon ευχαριστώ! μέχρι την Τετάρτη που θα κατέβω στην εξέταση δεν νομίζω να μπορούσα να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο, οπότε η βοήθεια αυτή είναι πολύτιμη!

 

απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει κανείς να κάνει ένα γρήγορο "review" σε ΓΟΚ2000 και το ΦΕΚ για το νέο τρόπο έκδοσης αδειών. όλα αυτά περί υποχρεώσεων του ελεγκτη δόμησης που αναφέρονται αναλυτικά?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει καταλάβει/ρωτήσει κανείς τί θα γίνει με τις νομιμοποιήσεις του 4014 σε σχέση με τους ελεγκτές?? θα γίνεται αυτοψία από τους ελεγκτές δόμησης??? πότε?? στην αρχή για την έγκριση δόμησης? στο τέλος της άδεια άδειας?? και τί θα καταμετρούν? τα κτίρια προς νομιμοποίηση??? Εφόσων δεν πρόκειται γίνει καμία εργασία μήπως εξαιρούνται...???

Τί μπαχαλιστάν (για να μήν πώ πουτ@ν@ριό) είναι αυτο ρε παιδί μου... η Σηφουνά(ς)κης τελικά τα σάρωσε όλα, δεν είναι τυχαίο το όνομά του... ο άνθρωπος βάλθηκε να τα αλλαξει όλα-άμεσα-στο πόδι... και όποιον πάρει ο χάρος...

Ποιές νομιμοποιήσεις εννοείς εδώ, του άρθρ 26, παρ 2 του Ν-4014?

Η διαδικασία πρέπει να είναι αυτή, δλδ έγκριση πρώτα, και άδεια δόμησης μετά, σύμφωνα με Ν-4030.

Η διαδικασία της άδειας νομιμοποίησης δε νομίζω να διαφέρει... είτε τα κτίσματα είναι δηλωμένα στον Ν.4014 είτε δεν είναι δηλωμένα (στην 2η περίπτωση απλά θα βεβαιώνονται και πρόστιμα με τον νέο τρόπο υπολογισμού).

Η ερώτησή μου λοιπόν αφορά επί της διαδικασίας του Ν.4030, και ρωτάω μήπως κάποιος έχει ρωτήσει/ψάξει: σε περίπτωση νομιμοποίησης, θα κανουν αυτοψία οι ελεγκτές δόμησης και πόσες φορές??

Από την στιγμή που η νομιμοποίηση δεν θα έχει (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) πραγματοποιούμενες εργασίες, σίγουρα η ακολουθούμενη διαδικασία χρήζει διευκρίνησης ΑΜΕΣΑ, αφού τα δηλωμένα με τον Ν.4014 (που πάνε προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης) δεν μπορούν να περιμένουν...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

απ' ότι καταλαβαίνω θα πρέπει κανείς να κάνει ένα γρήγορο "review" σε ΓΟΚ2000 και το ΦΕΚ για το νέο τρόπο έκδοσης αδειών. όλα αυτά περί υποχρεώσεων του ελεγκτη δόμησης που αναφέρονται αναλυτικά?

 

Θα πρέπει να μάθεις ΓΟΚ 85 με τις διορθώσεις έως και σήμερα, και τον Ν4030 που είναι ο νέος τρόπος έκδοσης αδειών και με τις λεπτομέρειες για τους ελεγκτές δόμησης. Βέβαια να ξέρεις ότι αυτά είναι για να περάσεις τις εξετάσεις.Το θέμα είναι μετά από αυτό τι χρειάζεται να έχεις.Δυστυχώς οι γνώσεις από μόνες τους δε θα φτάσουν.Αποψή μου πως οι νέεοι θα πρέπει να κάνουν λίγη υπομονή και να συμμετέχουν σε μελλοντική περίοδο αφού θα καταρτιστούν και με επιβλέψεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Οδηγίες για την ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων για Ελεγκτές Δόμησης"

 

(Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι στο σύστημα αυτό, αν μπείτε, θα δείτε ότι είναι ενεργοποιημένη η δυνατότητα για αποστολή αρχείων... άρα να υποθέσουμε ότι και στο συστημα αυθαιρέτων ήμαστε κοντά στην β' φάση/υποβολή αρχείων?)

TEE.Egxeiridio Xrisis v.1.0-el.domisis.pdf

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Manolis gon, έχω στα αρχεία μου τον ΓΟΚ 85 και ΓΟΚ 2000. Ποιες είναι οι ενδιάμεσες ενημερώσεις του? Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν πολλές αλλά αν μπορούσες να μου πεις 1-2 πιο σημαντικές που πρέπει να κατεβάσω και να διαβάσω...(π.χ. έχω βρεί επίσης τα σχετικά για τους οικισμούς <2000 κατοίκων που βλέπω ότι υπάρχουν σχετικές ερωτήσεις)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει νόμος που ονόμασε το "τασάκι" σε "ποτηράκι" ... ο Αντιδήμαρχος δεν μπορεί να κάνει μετατρέψει τις 5 σε 25 ημέρες ;

Για να μη παρεξηγηθούμε ... καπνίζω ...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία της άδειας νομιμοποίησης δε νομίζω να διαφέρει... είτε τα κτίσματα είναι δηλωμένα στον Ν.4014 είτε δεν είναι δηλωμένα (στην 2η περίπτωση απλά θα βεβαιώνονται και πρόστιμα με τον νέο τρόπο υπολογισμού).

Η ερώτησή μου λοιπόν αφορά επί της διαδικασίας του Ν.4030, και ρωτάω μήπως κάποιος έχει ρωτήσει/ψάξει: σε περίπτωση νομιμοποίησης, θα κανουν αυτοψία οι ελεγκτές δόμησης και πόσες φορές??

Από την στιγμή που η νομιμοποίηση δεν θα έχει (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) πραγματοποιούμενες εργασίες, σίγουρα η ακολουθούμενη διαδικασία χρήζει διευκρίνησης ΑΜΕΣΑ, αφού τα δηλωμένα με τον Ν.4014 (που πάνε προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης) δεν μπορούν να περιμένουν...

 

Αν θυμαμαι καλα, απο πουθενα δεν προκυπτει οτι ο ελεγκτης δομησης θα κανει ελεγχο σε περιπτωση νομομιμοποιησης.

Ακομα και αν κανει, πας στην Κατηγορια Α, δλδ εναν τελικο ελεγχο στον οποιο θα μετρα εξωτερικες διαστασεις και φυσικα αν η αποτυπωση συμβαδιζει με την πραγαμτικοτητα.

Δες εδω http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR αν γραφει κατι για τη περιπτωση εκδοσης αδειας νομιμοποησης. (Αρθρο 4 για τους ελεγκτες δομησης, ειναι στις τελευταιες σελιδες)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από την στιγμή που ο νόμος λέει 5 μέρες, 5 μέρες είναι η προθεσμία. Την 6η μέρα μπορεί ο οποιοσδήποτε έχει έννομο συμφέρον να κάνει καταγγελία και θα δικαιωθεί στο δικαστήριο, χώρια που ο υπογράφων ενδέχεται να χάσει την θέση και το αξίωμά του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.