Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό Μηχανολόγου ΤΕ/ Automotive Engineering


Driver

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

 

Πρόσφατα πήρα το πτυχίο μου από το ΤΕΙ Πειραιά.

Από το λύκειο ήξερα ότι θέλω να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα, όχι όμως σε επίπεδο επισκευών όπως συμβαίνει στην Ελλάδα, αλλά σε κατασκευαστικό-σχεδιαστικό επίπεδο. Μπήκα στο ΤΕΙ έχοντας στο μυαλό μου ότι εκτός του ότι θα μάθω αρκετά για τη μηχανολογία, θα μπορέσω να ασχοληθώ και λίγο με τα αυτοκίνητα. Πράγματα που δεν έγιναν ποτέ.

 

Μετά από 8 (..χαμένα;) χρόνια στο ΤΕΙ και 1 ακόμα του στρατού που έρχεται, λέω να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πάνω στον τομέα του αυτοκινήτου. Μεγαλύτερο πάθος μου όσο περνάνε τα χρόνια είναι κυριως τα ηλεκτρονικά που έχουν να κάνουν με τα οχήματα. ECU, αισθητήρες κτλ...

 

Το αντκείμενο που ασχολήθηκε το ΤΕΙ κατα βάση (κτίρια, ενέργεια κτλ) με άφησαν παγερά αδιάφορο, εξ ου και η επιλογή μου να δουλεύω περισσότερο αυτά τα χρόνια από το να ασχολούμαι με το ΤΕΙ. Όχι όμως με τη Μηχανολογία!

Η πρόσφατη επίσκεψή μου στο εργοστάσιο της VW στο Wolfsburg της Γερμανίας με άφησε με ανοιχτό το στόμα και θεώρησα ότι αυτό είναι το περιβάλλον που θα ήθελα να εργάζομαι.

 

Συνεπώς, ποιο δρόμο θα μπορούσε κάποιος απόφοιτος ΤΕ να ακολουθήσει στο εξωτερικό (..πάντα) ώστε να σπουδάσει το αυτοκίνητο αυτό καθ' αυτό, και μετέπειτα να μπορέσει να εργαστεί στο συγκεκριμένο τομέα;

 

Όπως καταλαβαίνετε, πολεοδομίες, μηχανολογικές μελέτες παντός τύπου και λοιπα μηχανολογικά πόστα στην Ελλάδα, δεν είναι επιλογή μου αν κι έχω σπουδάσει μηχανολόγος. Θα προτιμούσα να εργαστώ σε κάποιον άλλον τομέα. Συνεπώς ο,τιδήποτε εκτός του αυτοκινήτου, με αφήνει αδιάφορο.

 

ΥΓ: Σόρυ για το μακροσκελές ποστ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  1. http://www.uni-stutt...c/index.en.html
  2. http://www.ecs.hs-os...ck.de/5147.html (FH)
  3. http://studieren.de/....413.98690.html
  4. http://www.vm.tu-ber...ahrzeugtechnik/

Όσοι έχουν τελειώσει Μηχ. Μηχανικοί με B.Sc. (οι Μηχανικοί ΤΕ υπερκαλύπτουν το B.Sc.)

Τα παραπάνω προγράμματα οδηγούν όλα στο M.Sc.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Τον δρόμο που πρέπει να ακολουθήσεις τον έχεις βρει ίδη. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (κατά προτίμηση Γερμανία), κάνεις μεταπτυχιακό (ο Pappos σου έδωσε κάποια για αρχή...) και εργάζεσαι εκεί κανονικά πάνω σε αυτό που θέλεις...

Στην Ελλάδα σε καμία περίπτωση...το πολύ πολύ να καταλήξεις σύμβουλος μηχανικός σε κάποιο συνεργίο αντιπροσωπείας

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μάλλον ο δαίμων του τυπογραφίου...είναι "ήδη" το σωστό.

Για αυτοκίνητο όπως θέλεις εννοείται ΜΟΝΟ έξω.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω καθόλου Γερμανικά και πολύ φοβάμαι ότι δεν προλαβαίνω καθότι ότα θα τελειώσω το στρατό θα είμαι ήδη 28 χρονών χωρίς μεταπτυχιακό, χωρίς 2η ξένη γλώσσα και ούτε 1 μέρα σας προϋπηρεσία σε αυτόν τον τομέα!

 

Όσο για τα Αγγλικά, είμαι στο Lower...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις Αγγλικα δεν πας πουθενα, κοιτα να τα βελτιωσεις ιδιαιτερα το τεχνικο λεξιλογιο.

Στην Γερμανια υπαρχουν μεταπτυχιακα ιδιαιτερα στο Aachen που ειχα δει που ειναι διεθνη

και τα μαθηματα γινονται στα Αγγλικα.

 

Η ηλικια δεν λεει πολλα, ορεξη να`χεις και εχεις πολυ χρονο για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω για τα Αγγλικά, ενδεχομένως και για κάποια Γερμανικά, αλλά δε ξέρω τι θα προλάβω όταν τελειώσω το στρατό μέχρι να φύγω.

Από όρεξη άλλο τίποτα....!

Link to comment
Share on other sites

Βελτίωσε τα Αγγλικά σου (όχι ότι ξεκινάς από το μηδέν), και κοίτα αν σε ενδιαφέρει η Γερμανία για αγγλόφωνα τμήματα. Αλλιώς Αγγλία, και εκεί θα βρεις προγράμματα μεταπτυχιακά πάνω σε αυτό που θες, καθώς και ανάλογη αγορά.. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 στην Αγγλία δε θέλω να πάω για 2 λόγους:

1) Δεν πάω με τίποτα το λαό τους, και γενικότερα την κουλτούρα τους μιας και τους έζησα για λίγο

2) Η Αγγλία έχει γίνει η βιομηχανία των μάστερ για τους Έλληνες! Τι πιο κλασικό από ένα Ελληνάκι να έχει ένα μεταπτυχιακό Αγγλικού ιδρύματος είτε από εδώ είτε απο κει.

 

Υπάρχει κάποιος σε αυτό το φόρουμ που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο στη Γερμανία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδή και εγώ ψάχνω για μεταπτυχιακό Γερμανία πέτυχα ένα πρόγραμμα σχετικό με τα ενδιαφέροντά σου. Το πρόγραμμα είναι εξολοκλήρου στα αγγλικά .Για λεπτομέριες δες το παρακάτω σύνδεσμο:

www.daad.de/deutschland/studienangebote/international-programmes/07535.en.html?ipid=101&iplevel=2&ipterm=&ipterm2=&ipterm3=&ipfield=8&ipsubject=710&iptypehei=0&iptownhei=&iphei=0&iplangdistribution=0&iplangtest=&iptuitionfees=0&ipjointdegree=&ipparttime=&ipfasttrack=&ipcombined=&studienbeginn=&ipduration=0&ipp=15

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.