Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό Μηχανολόγου ΤΕ/ Automotive Engineering


Driver

Recommended Posts

Φίλε Driver δεν συμφωνώ μαζί σου για το δεύτερο. Ο πρώτος λόγος είναι προσωπική σου άποψη, γιατί εγώ μια χαρά θα μπορούσα να ζήσω στην Αγγλία, ίσως και για πάντα! Γιατί δε το έκανα; Γιατί επάνω στον πρώτο χρόνο του διδακτορικού μου έπρεπε να γυρίσω στην Ελλάδα για να πάω.... στρατό!! :shock:

 

Βιομηχανία των μάστερ; Αν νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο για ένα ''Ελληνάκι'' ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε δημόσιο πανεπιστήμιο της Βρετανίας, γιατί δε το δοκιμάζεις; Προσωπικά στο πανεπιστήμιο που τελείωσα το μεταπτυχιακό μου, ουκ ολίγα "Ελληνάκια" τα βρήκαν σκούρα.. Και αν δεν κάνω λάθος, δύο "συνάδελφοι" πήρανε τον ****** και γύρισαν στην Ελλάδα με άδεια χέρια!

 

Με lower δεν πας πουθενά φίλε Driver. Αν και σε πολλά πανεπιστήμια αν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα σε βάζουν σε προπαρασκευαστικό έτος για να βελτιωθείς, μετά δίνεις εξετάσεις και αν τα καταφέρεις συνεχίζεις στο μεταπτυχιακό.. Γενικά θα συμβούλευα τον καθένα που θέλει να πάει στο εξωτερικό είτε για σπουδές είτε για δουλειά, να μιλάει πολύ καλά τη γλώσσα τους. Έτσι και ποιο εύκολα θα συναναστραφεί με άλλους, και πιο εύκολη θα γίνει η ζωή του..

 

Όσο για τη Γερμανία, φίλος μου διδάκτορας που ζει εκεί, μου έλεγε ότι υπάρχει γενικά μια ξενοφοβία. Σε βλέπουν σκουρόχρωμο, καταλαβαίνουν ότι δεν είσαι Γερμανός και ούτε καλημέρα δε σου λένε. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα μέχρι να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι νεφελίμ.. Όπως μου το είπε σας το παραθέτω.

 

Το φιλαράκι μου έκανε μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Cranfield στην μηχανική ρευστών. Βρήκε δουλειά στην Ελλάδα σε εταιρία παγκοσμίου φήμης (!) που ασχολείται με τη δημιουργία προγραμμάτων ανάλυσης αυτοκινήτων με πεπερασμένα στοιχεία.

 

Ίσως δεν είναι του παρόντος αλλά να σας διηγηθώ μία ιστορία..

Στο πανεπιστήμιο που ήμουνα στη Βρετανία οι Έλληνες δεν είχανε και την καλύτερη φήμη. Ζούσανε "γκετοποιημένοι" σε "Greek nests" όπως έλεγαν οι ξένοι, δεν συναναστρέφονταν πολύ με κόσμο από άλλες χώρες, μιλούσανε αστεία αγγλικά οι περισσότεροι (κυρίως Κύπριοι) και είχανε τη φήμη του απατεωνίσκου.

 

Ένας στο MEng παρέδωσε πτυχιακή εργασία αλλουνού με δικό του όνομα. Γύρισε Ελλάδα με άδεια χέρια και καταδικασμένος να μη σπουδάσει ποτέ ξανά σε βρετανικό ίδρυμα, ούτε καν σε κολέγιο. Την ιστορία μας την είχε διηγηθεί καθηγητής μας, και μάλιστα όταν μας εξήγησε τις συνέπειες της αντιγραφής και τις κυρώσεις, προειδοποίησε κυρίως τους Έλληνες να προσέχουν και να φέρονται έξυπνα... Εκεί τσαντίστηκα και δε σας το κρύβω, με κάποιους οι οποίοι χαλάνε τη καλή φήμη κάποιων άλλων με τις μ*****ες τους!

Θέλω να πιστεύω ότι αυτές ήταν μεμονωμένες περιπτώσεις πάντως.. :-o

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο για τη Γερμανία, φίλος μου διδάκτορας που ζει εκεί, μου έλεγε ότι υπάρχει γενικά μια ξενοφοβία. Σε βλέπουν σκουρόχρωμο, καταλαβαίνουν ότι δεν είσαι Γερμανός και ούτε καλημέρα δε σου λένε. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα μέχρι να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι νεφελίμ.. Όπως μου το είπε σας το παραθέτω.

 

Άστοχο το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Driver δεν συμφωνώ μαζί σου για το δεύτερο. Ο πρώτος λόγος είναι προσωπική σου άποψη, γιατί εγώ μια χαρά θα μπορούσα να ζήσω στην Αγγλία, ίσως και για πάντα! Γιατί δε το έκανα; Γιατί επάνω στον πρώτο χρόνο του διδακτορικού μου έπρεπε να γυρίσω στην Ελλάδα για να πάω.... στρατό!! :shock:

 

Ε, εντάξει, ο καθένας έχει την άποψή του. Είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα.

Είναι σαφές ότι δεν μπορώ να ξέρω πώς είναι να ζεις στη Γερμανία, αλλά από τις 2 εβδομάδες που έκατσα, μια χαρά μου φάνηκαν τα πράγματα εντός κι εκτός εργοστασίου. Όσο για τα Αγγλιάκια, ούτε να τα βλέπω.. Τους είδα και στον τόπο τους, και εδώ στην Ελλάδα τα καλοκαίρια.

 

Βιομηχανία των μάστερ; Αν νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολο για ένα ''Ελληνάκι'' ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σε δημόσιο πανεπιστήμιο της Βρετανίας, γιατί δε το δοκιμάζεις; Προσωπικά στο πανεπιστήμιο που τελείωσα το μεταπτυχιακό μου, ουκ ολίγα "Ελληνάκια" τα βρήκαν σκούρα.. Και αν δεν κάνω λάθος, δύο "συνάδελφοι" πήρανε τον ****** και γύρισαν στην Ελλάδα με άδεια χέρια!

 

Σε καμμια περίπτωση δεν το είπα υποτιμητικά. Απλά είναι το πιο σύνηθες, ειδικά σε ιδιωτικά ιδρύματα.

 

Με lower δεν πας πουθενά φίλε Driver. Αν και σε πολλά πανεπιστήμια αν έχεις πρόβλημα με τη γλώσσα σε βάζουν σε προπαρασκευαστικό έτος για να βελτιωθείς, μετά δίνεις εξετάσεις και αν τα καταφέρεις συνεχίζεις στο μεταπτυχιακό.. Γενικά θα συμβούλευα τον καθένα που θέλει να πάει στο εξωτερικό είτε για σπουδές είτε για δουλειά, να μιλάει πολύ καλά τη γλώσσα τους. Έτσι και ποιο εύκολα θα συναναστραφεί με άλλους, και πιο εύκολη θα γίνει η ζωή του..

 

Είναι σκοπός να μάθω τη Γερμανική εννοείται, αλλά ας κάνω το πρόγραμμα στα Αγγλικά, και αφού υπάρχει η δυνατότητα γιατί όχι; Ελπίζω μόνο μετά το 12μηνο χάσιμο που θα έχω (στρατός), να μπορέσω να κάνω κάποιο χρόνο ώστε να δώσω TOEFL, αν και δεν έχω ιδέα περι δυσκολίας και λοιπών θεμάτων περι αυτού.

 

Όσο για τη Γερμανία, φίλος μου διδάκτορας που ζει εκεί, μου έλεγε ότι υπάρχει γενικά μια ξενοφοβία. Σε βλέπουν σκουρόχρωμο, καταλαβαίνουν ότι δεν είσαι Γερμανός και ούτε καλημέρα δε σου λένε. Στην αρχή είναι πολύ δύσκολα μέχρι να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι νεφελίμ.. Όπως μου το είπε σας το παραθέτω.

 

Με Γερμανούς που μιλούσα, μού είπαν ότι αυτό το δείχνουν περισσότερο στους μαύρους και στους Πακιστανούς κτλ, όχι με εμάς δηλαδή. Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους Έλληνες με τις "βοήθειες" που δίνουν και δικαιολογημένα καθότι δεν τους λένε τα Γερμανικά ΜΜΕ ότι πρόκειται για δάνεια, αλλά δε νομίζω να με επηρεάσει τόσο πολύ στην καθημερινότητά μου.

 

Εν τέλει, θα μου πείτε, καλά μιλάς για προοπτική 1μιση χρόνο και ίσως και λίγο παραπάνω, και σχεδιάζεις από τώρα ρε μεγάλε;

Η απάντηση είναι ότι αν δεν άφηνα ανεκμετάλλευτο τόσο καιρό, αυτή τη στιγμή θα είχα Γερμανική ip. :P

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνεις και σχεδιάζεις από τώρα τις μελλοντικές σου κινήσεις!! Εγώ πάντα σχεδίαζα την επόμενη της επόμενης κίνησής μου, μέχρι που τελείωσα τον στρατό πριν κάτι μήνες και ξέμεινα στην Ελλάδα. Το μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου της ζωής μου! Είχα δύο επιλογές:

 

α) Η να πάω στρατό μετά το πτυχίο και μετά μεταπτυχιακό

β) Η να πάω μετά το μεταπτυχιακό

 

Ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου όσο τα είχα ακόμα φρέσκα στο μυαλό μου. Βέβαια μετά όταν τελείωσα είχα τον εφιάλτη να με κυνηγάει και έτσι έπρεπε να γυρίσω. Τώρα είναι δύσκολο να ξαναφύγω γιατί όπως και να το κάνεις αποκόπτεσαι από τους εκεί δεσμούς σου με κόσμο και καταστάσεις..

 

Το TOEFEL είναι πιο πολύ για τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, δώσε για IELTS που το ζητάνε παντού.

Αν θέλεις ιστοσελίδες για μεταπτυχιακά (να αρχίσεις να ψάχνεις) στείλε μου μήνυμα να σου δώσω 2-3.

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο μετά το 12μηνο χάσιμο που θα έχω (στρατός),

 

9 μηνες ειναι.

 

Ήθελα να συνεχίσω τις σπουδές μου όσο τα είχα ακόμα φρέσκα στο μυαλό μου. Βέβαια μετά όταν τελείωσα είχα τον εφιάλτη να με κυνηγάει και έτσι έπρεπε να γυρίσω.

 

Αν ηθελες να κανεις διδακτορικο σου εδιναν αναβολη μεχρι τα 31. Ταπεινη μου αποψη καλο ειναι να τελειωνεις οτι σπουδες εχεις

πριν τον στρατο γιατι μετα πεφτεις σε μια περιεργη φαση, θελεις πολλους μηνες να αποτοξινωθεις απο την καραβανιλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα MScEng διδακτορικό, αλλά έπρεπε να διακόψω λόγο προβλημάτων οικονομικής φύσεως και έτσι γύρισα... Μαχαίρι στην έρευνα ακόμα και στη Βρετανία.. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αλλο καπελο αυτο, εκει στο διδακτορικο χτυπας 40-45 ωρες τη βδομαδα μινιμουμ οποτε χωρις ικανοποιητικη

χρηματοδοτηση να καλυπτεις εστω μερικα εξοδα δεν αξιζει. Οποιος το σκεφτεται να συνεχισει για διδακτορικο

καλο ειναι να βρει ενα κλειστο 3ετες προγραμμα χρηματοδοτησης. Συνηθως βγαινει ~1000 λιρες το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι MScEng! Προσοχή θέλει μόνο γιατί πολλά διδακτορικά σου καλύπτουν μόνο το κόστος του προγράμματος αν δεν έχεις Βρετανικό διαβατήριο!

Link to comment
Share on other sites

Άστοχο το παραπάνω.

 

Όντως, τελείως άστοχο. Δεν κρίνουν κανένα από το αν είναι σκουρόχρωμος και το λέω με σιγουριά γιατί ζω εκεί απο το 2002. Εννοείται βέβαια πως αν προτιμάς να ζεις απομονωμένα, δεν κάνεις προσπάθειες για την γλώσσα και αντιδράς αλλεργικά σε κάθε γερμανική συνήθεια, τότε σε θεωρούν και οι ντόπιοι ''περιέργο τραίνο'' και δεν πολυασχολούνται μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τη ζωή στη Γερμανία παιδιά, εγώ απλή αναφορά στα λεγόμενα ενός φίλου έκανα. Τώρα από προσωπική εμπειρία, έναν Γερμανό καθηγητή είχα στο πανεπιστήμιο που ήτανε κανονικότατα σχιζοφρενής, και τον κοιτούσανε περίεργα μέχρι και οι Βρετανοί. Από εκεί και πέρα, και weisbier γουστάρουμε, και warst-wurst, και φρανκφουρτης! Να κάνουμε ένα ωραίο γερμανικό δείπνο, να καλέσουμε και τους φίλους μας τους τροϊκανούς (και τον καθηγητή μου), να τους μπουκώσουμε με όλα τα καλά της χώρας τους, να σκάσουνε και να ησυχάσουμε και εμείς μια και καλή... :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.