Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακό Μηχανολόγου ΤΕ/ Automotive Engineering


Driver

Recommended Posts

Μετά από 8 (..χαμένα ;) χρόνια στο ΤΕΙ και 1 ακόμα του στρατού που έρχεται, λέω να κάνω ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό πάνω στον τομέα του αυτοκινήτου. Μεγαλύτερο πάθος μου όσο περνάνε τα χρόνια είναι κυριως τα ηλεκτρονικά που έχουν να κάνουν με τα οχήματα. ECU, αισθητήρες κτλ...

 

Το αντκείμενο που ασχολήθηκε το ΤΕΙ κατα βάση (κτίρια, ενέργεια κτλ)

 

Είσαι λίγο λάθος. Τα χρόνια σου μόνο χαμένα δεν πήγαν. Ένας mechanical enginer μπορεί να γίνει automotive engineer. Το αντίθετο μάλλον χλωμό είναι. Το πως θα υπολογιστεί ένας κινητήρας έχει άμεση σχέση με το τι έκανες σε Θερμοδυναμική, μετάδοση θερμότητας, μηχανική ρευστών, στοιχεία μηχανών, μηχανουργείο,C&C, CAD ακόμα και στατική, αντοχή υλικών. Ακόμα και αν έκανες μαθήματα κλιματισμού και θέρμανσης χρειάζονται για τον υπολογισμό των ψυκτικών και θερμικών φορτίων που απαιτούνται για τον κλιματισμό της καμπίνας των επιβατών.

Οργάνωση παραγωγής? Πως θα δομηθεί η παραγωγή ώστε από πρώτη ύλη και εξαρτήματα να φτάσεις σε ένα έτοιμο προϊόν (αυτοκίνητο)?

Θα μπορούσα να συνεχίσω για σελίδες ολόκληρες. Απλα δες το ότι σε όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες δουλεύουν μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (εκτός ίσως από πολιτικούς/τοπογράφους μηχανικούς).

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι εμβαθύναμε όσο έπρεπε (και εγώ ΤΕΙ έχω βγάλει) αλλά έχεις κτίσει πολύ καλές βάσεις για να ασχοληθείς με αυτό που θέλεις. Απλά δεν μπορείς να το κάνεις στην Ελλάδα επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχη βιομηχανία.

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 μηνες ειναι.

 

 

Αν ηθελες να κανεις διδακτορικο σου εδιναν αναβολη μεχρι τα 31. Ταπεινη μου αποψη καλο ειναι να τελειωνεις οτι σπουδες εχεις

πριν τον στρατο γιατι μετα πεφτεις σε μια περιεργη φαση, θελεις πολλους μηνες να αποτοξινωθεις απο την καραβανιλα.

 

Δε θα υπηρετήσω στο στρατό ξηράς, συνεπώς για μένα είναι 12 μήνες. Ίσως και παραπάνω εαν αυξηθεί όπως λένε.

Κοίτα, από το να έχω να με κυνηγάει το φανταριλίκι μετά το μεταπτυχιακό που μπορεί να βρω κι ένα αντικείμενο που με ενδιαφέρει, προτίμησα να το κάνω τώρα να ξεμπερδεύω ώστε να μην έχω εκρεμμότητες πίσω.

 

 

Είσαι λίγο λάθος. Τα χρόνια σου μόνο χαμένα δεν πήγαν. Ένας mechanical enginer μπορεί να γίνει automotive engineer. Το αντίθετο μάλλον χλωμό είναι. Το πως θα υπολογιστεί ένας κινητήρας έχει άμεση σχέση με το τι έκανες σε Θερμοδυναμική, μετάδοση θερμότητας, μηχανική ρευστών, στοιχεία μηχανών, μηχανουργείο,C&C, CAD ακόμα και στατική, αντοχή υλικών. Ακόμα και αν έκανες μαθήματα κλιματισμού και θέρμανσης χρειάζονται για τον υπολογισμό των ψυκτικών και θερμικών φορτίων που απαιτούνται για τον κλιματισμό της καμπίνας των επιβατών.

Οργάνωση παραγωγής? Πως θα δομηθεί η παραγωγή ώστε από πρώτη ύλη και εξαρτήματα να φτάσεις σε ένα έτοιμο προϊόν (αυτοκίνητο)?

Θα μπορούσα να συνεχίσω για σελίδες ολόκληρες. Απλα δες το ότι σε όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες δουλεύουν μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (εκτός ίσως από πολιτικούς/τοπογράφους μηχανικούς).

 

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι εμβαθύναμε όσο έπρεπε (και εγώ ΤΕΙ έχω βγάλει) αλλά έχεις κτίσει πολύ καλές βάσεις για να ασχοληθείς με αυτό που θέλεις. Απλά δεν μπορείς να το κάνεις στην Ελλάδα επειδή δεν υπάρχει αντίστοιχη βιομηχανία.

 

Μπορεί να είμαι λάθος δε λέω, αλλά τουλάχιστον έχω επιχειρήματα που υποστηρίζουν την άποψή μου.

Επιγραμματικά μιας και δε μιλάμε εδώ για την τριτοβάθμια εκπαίδευση της Ελλάδας:

 

1) Σπούδαζα όταν έγιναν οι καταλήψεις τέλη 2006 αρχές 2007 με αποτέλεσμα να αποδιοργανωθούνε εντελώς οι καθηγητές. Ευτυχώς για μένα που δούλευα και τα ένσημα υπάρχουν. :)

2)Το αντικείμενο του ΤΕΙ δεν ήταν αυτό που θέλω. Συμφωνώ ότι ένας Mechanical έχει ευρύτερες γνώσεις από εναν Automotive Engineer εαν τις διδαχθεί σωστά. Κάτι τέτοιο δεν είδα να συμβαίνει στο ΤΕΙ Πειραιά. Χυμείο εντελώς, με τους διδάσκοντες να μην ενδιαφέρονται για τους σπουδαστές.. Όταν συνειδητοποίησα το πως δουλεύει το ίδρυμα, τέλειωσα γρήγορα και χωρίς αντιγραφές κτλ.

3) Ως αποτέλεσμα της παραπάνω χυμείας, να κάνω 8 χρόνια και όχι 4 που θα έπρεπε. Το τι γραφειοκρατία πέφτει για τα αυτονόητα.. Ουρές και ξύλο για να γραφτούμε στο εξάμηνο ενώ υπήρχε ήδη η ηλεκτρονική εξυπηρέτηση των σπουδαστών αλλά ...στα χαρτιά. Η απάντηση στην ερώτηση γιατί γίνονται όλα αυτά, θυμάμαι τότε της γραμματείας, ήταν ότι "κάποιοι τα έφαγαν". Δε θα μιλήσω για την πρακτική...

 

Και πολλά άλλα που και μόνο στη σκέψη τους με κάνουν να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο για την επιλογή μου.

Τουλάχιστον έμεινε ένα χαρτί που ελπίζω να αναγνωρίζεται κάπως στους ξένους ώστε να ακολουθήσω αυτό που πραγματικά θέλω με σωστούς ανθρώπους και όχι με τους δικούς μας. Ελπίζω η τελευταία προσφορά στη χώρα μου να είναι ο στρατός και τίποτε παραπάνω απο κει και πέρα. Όσο άσχημο και να ακούγεται. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.